В полях Луганщини вже почалися весняні роботи, тож час розповісти, як пройшла підготовка до них, якою стала зима для озимих культур та яку підтримку цьогоріч пропонує фермерам держава. З цими питаннями ми звернулися до Любові Безкоровайної, заступника директора Департаменту – начальника Управління агропромислового розвитку Луганської облдержадміністрації

 

Евеліна БОГДАНОВА

 

– Як готувалася область до весняно-польових робіт?

– Підготовка та проведення комплексу ВПР у 2021 році відбувалися в умовах надзвичайної ситуації, пов’язаної з COVID-19. Проте аграріям Луганщини вдалося забезпечити себе у повному обсязі всіма необхідними ресурсами: пальним, технікою, насіннєвим матеріалом, добривами та засобами захисту рослин. Тож головної мети досягнуто – закладено всі передумови для врожаю 2021 року.

Департамент АПР спільно з сільгосппідприємствами розробив оптимальну структуру посівних площ сільськогосподарських культур урожаю поточного року. Перевагу цьогоріч надано озимій пшениці та соняшнику.

На сьогодні весняно-польові роботи на Луганщині вже розпочаті – аграріями провели комплекс підживлення озимих культур.

 

– Наскільки великий наразі земельний фонд сільгоспугідь, і як він буде розподілений під посіви?

– Рілля в області складає 971,8 тис. га. Посівна площа в усіх категоріях господарств під урожай-2021 очікується в межах 860,4 тис. га проти минулорічних 848,9 тис. га.

Складова озимих зернових культур налічує 308,9 тис. га, або 36% від загальної площі. Це на 7,7% більше ніж минулого року. Посіяно 295,7 тис. га пшениці, 10,5 тис. га ячменю, 2,7 тис. га жита, 4,9 тис. га озимого ріпаку.

Посів ярих зернових культур прогнозується на площі 110,1 тис. га, технічних культур – 403,5 тис. га.

 

– Як перезимували озимі?

– Щоб відповісти на це питання, Департамент звернувся по співпрацю до Державного космічного агентства України. За допомогою даних дистанційного зонування Землі вдалося визначити постраждалі внаслідок вимерзання ділянки. Згідно з проведеним аналізом, станом на 1 лютого озимі на території Луганської області перезимували добре.

За спостереженнями агрометеорології, з початку зими умови для озимих культур в цілому складалися задовільно, що підтверджено результатами відрощування зразків зимуючих культур, взятих метеостанціями з полів в період найбільших морозів січня.

За зимового визначення запасів вологи (зразки ґрунту відібрані з полів 8 лютого) в метровому шарі ґрунту містилося від 122 до 180 мм продуктивної вологи.

Це поки все, що можна сказати. Уточнення прогнозу буде в другій декаді березня.

– Які прогнози щодо подальших польових робіт? Наскільки коштовними вони стануть для аграріїв Луганщини?

– Підготовлені восени площі під посів ярих культур дають оптимістичні очікування щодо своєчасного проведення весняно-польових робіт 2021 року.

За даними акредитованих лабораторій загальна потреба в насінні ярих культур для посіву у 2021 році складає 3102 тони. З них: пшениці – 62 т; ячменя – 1252 т; вівса – 288 т; проса – 41 т; сорго – 60 т; гречки – 7 т; гороху – 408 т; кукурудзи – 554 т; соняшнику – 247 т; інших ярих культур, включно з багаторічними та однорічними травами, – 183 т.

У поточному році на проведення комплексу ВПР буде задіяно близько 5500 одиниць посівної та ґрунтообробної техніки. Прогнозна технологічна потреба на роботу машино-тракторного парку складає 6,5 тис. тонн бензину та 33,5 тис. тонн дизпалива.

Щодо міндобрив, то з урахуванням перехідних залишків минулого року аграрними підприємствами законтрактовано та придбано майже 75 тис. тон поживних речовин, що на 3,5 тис. тонн більше, ніж минулого року.

 

– Міндобрива знов здорожчали?

– Так, порівняно з попереднім сезоном закупівельна ціна знов зросла (аміачна селітра з 7,2 до 9,5 тис. грн; карбамід з 8 до 12,8 тис. грн).

 

– Наскільки в цілому збільшаться витрати аграріїв на ВПР?

– У поточному році проти минулого потреба в коштах зросла на 49%. Це, в свою чергу, збільшило витрати на 1 га ріллі з 4922 грн до 7322 грн.

Власними коштами сільгосп-
підприємства забезпечені на 93%. Дефіцит вони панують покрити за рахунок запозичених коштів.

 

– Вже відомо, які програми підтримки фермерів діятимуть цьогоріч? Про які суми йде мова?

– На 2021 рік передбачено як продовження наявних, так і нові програми держпідтримки АПК. За нинішнім сума фінансування складає 4 млрд грн, за новими попередньо обіцяють надати 500 млн грн.

На цей рік залишається часткова компенсація вартості сільгосптехніки – 1 млрд грн (у 2020 аграрії отримали 892,6 млн грн); фінпідтримка розвитку виноградарства, садівництва та хмелярства – 450 млн грн (у 2020 році – 290 млн грн); підтримка розвитку фермерських господарств та сільгоспкооперативів – 200 млн грн; підтримка заходів в АПК шляхом здешевлення кредитів – 1,2 млрд грн (у 2020 році – 1,05 млрд грн) та держпідтримка тваринництва – 1,15 млрд грн.

До переліку нових програм додалося дві за напрямом «тваринництво». Це спеціальна бюджетна дотація за утримання кізочок, козематок, ярок, вівцематок (50 млн грн) та спеціальна бюджетна дотація за приріст корів власного відтворення (100 млн грн).

Взагалі новими цьогоріч стали програми держпідтримки страхування сільгосппродукції – 240 млн грн, розвитку органічного виробництва – 100 млн грн; розвитку картоплярства – 60 млн грн та держпідтримки зрошення – 100 млн грн.

 

– Які підсумки роботи інших минулорічних програм?

– За програмою «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва» (постанова КМУ № 130) господарства області за грудень 2019 та січень-листопад 2020 отримали 40,562 млн грн компенсації за придбання 730 одиниць сільгосптехніки та обладнання. За жовтень-листопад 2019 р. – близько 18, 740 млн грн.

За програмою «Фінансова підтримка заходів в АПК шляхом здешевлення кредитів» (постанова КМУ № 300) сільгосптоваровиробники отримали компенсацію відсоткової ставки на загальну суму 21,525 млн грн.

За постановою КМУ № 107 «Державна підтримка розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції» фермери області отримали 10,205 млн грн; за постановою КМУ № 106 «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» – 1,360 млн грн. За державною програмою «Надання кредитів фермерським господарствам» 8 позичальників області отримали 2,613 млн грн. Відповідно до державної програми «Забезпечення функціонування Фонду розвитку підприємництва» напрямок «Доступні кредити 5-7-9%» 35 позичальників Луганщини отримали кредитів на загальну суму 42,9 млн грн.

В цілому, за всіма держпрограмами, за минулий рік сільському господарству Луганщини надано 137,9 млн грн (в 2019 році – 75,3 млн грн). Тобто, ви бачите, що різниця помітна.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх