Ремонт шлюзу-регулятора на Айдарі у Старобільську навіть взимку – «гаряча» тема. За ходом робіт на гідроспоруді місцеві спостерігають прискіпливо: і влада, і жителі. Звісно, критиків вистачає. Та головне, чому радіють всі без виключення, це те, що реконструкція йде, що «крига», як то кажуть, скресла

 

Наталія БОНДАР

 

ЩО МАЄМО

Проблему було зрушено з місця минулоріч, коли у грудні на об'єкті розпочалися перші ремонтні роботи. Вони активізувалися у січні нинішнього, і зараз їх виконавець – ТОВ «Трансстройкапітал» – перейшов до чергового етапу капітального ремонту.

Замовник реконструкції шлюзу – Департамент житлово-комунального господарства Луганської облдержадміністрації, який ще на початку жовтня минулого року опублікував на майданчику державних закупівель «Прозорро» запит щодо реконструкції. Загальна вартість робіт, зазначена у документах, становить 5,738 млн грн.

Технічне завдання для підрядника містить 206 позицій. Передбачається монтаж огорожі, технічних майданчиків, дизель-генераторної, мостів під механізми і службових пішохідних мостів, бетонування, заміна затворів та навіть встановлення сигнальних ліхтарів.

Наразі підрядною організацією виконано низку робіт, основною з яких можна вважати встановлення першої з трьох шторок гідроспоруди. Саме тієї, яка вже багато років зовсім не працювала. Останнім часом діяльність шлюзу забезпечувала фактично одна більш-менш уціліла шторка, ще одна – давно в аварійному стані.

За словами технічного консультанта організації-підрядника ТОВ «Трансстройкапітал» Володимира Артем'єва, для демонтажу старого шлюзного затвору, вага якого сягає 6 тонн, до об'єкта треба було пригнати 45-тонний підйомний кран. Зважаючи на складні під’їзні шляхи, це було непростою операцією. Потім труднощі додалися під час демонтажу закладних деталей старої неробочої шторки, яка поіржавіла і яку довелося витягувати шматками.

Підготовчі роботи ведуться не лише на землі, а й на воді й під водою: зокрема, у процесі зміни шлюзного затвору в спеціальній шлюзовій камері працювали водолази, оглядали, коригували роботу інших спеціалістів. На будівельному майданчику роботи не зупиняють ні дощ, ні сильний вітер. На заваді ремонтуючим стають хіба що морози.

 

 

ЩО БУЛО

Проблема зі шлюзом відома кожній людині у Старобільську.

Вирішити її намагалися в різний спосіб, зокрема – вдавалися до залучення коштів на ремонт шлюзу від громадськості. Кілька років тому на зібрані однією місцевою громадською організацією кошти придбали метал, потім довго дискутували, що треба зробити першочергово і як діяти далі… Тоді проблема так і залишилась невирішеною, як, власне, і нікуди не поділося обурення людей, які здавали гроші, але змін на шлюзі не побачили.

Протягом кількох років проблема тільки назрівала. Усі рівні влади кивали один на одного, тоді як водний об’єкт перебував і продовжує знаходитися у державній власності: опікується ним агенція водних ресурсів, яка не має коштів на реконструкцію.

Реагуючи на стурбованість громадськості, у Старобільській міській раді також шукали виходу з колізії: коли, з одного боку, фінансувати шлюз не дозволено бюджетним кодексом, а з іншого – вирішувати питання необхідно.

Документообiг з цього приводу, численнi звернення керiвництва мiста до вищих рiвнiв влади тривало, принаймнi, з 2013-го. Обговорювалася велика кiлькiсть пропозицiй та варiантiв. I ось, нарештi, за підтримки Луганської обласної державної адмiнiстрацiї наприкiнцi 2020-го проблему зрушено з мертвої точки. Про що ми писали в одному з попереднiх номерiв.

– Зважаючи на багаторiчну iсторiю цiєї проблеми, скептичних висловлювань було багато, особливо напередоднi виборiв, – говорить мiський голова Яна Лiтвiнова. – Однак попри скептицизм реконструкцiя розпочалася. I це – головне. Окрема подяка обласнiй владi й особисто головi облдержадмiнiстрацiї Сергiю Гайдаю за те, що дуже актуальне для Старобiльщини питання постiйно було на порядку денному на обласному рiвнi, що нас почули, i було знайдено рішення.

Реконструкцiя шлюзу-регулятора – питання дуже актуальне для старобiльської громади, оскiльки цей об‘єкт має велике значення не тiльки для мiсцевих зон вiдпочинку. Завдяки гiдротехнiчнiй спорудi буде можливiсть регулювати рiвень води пiд час паводкiв. А ще, ремонт шлюзу дає надiю, що самопочуття головної водної артерiї Старобiльщини може покращитися.

 

Фото Олександра Сафонова

 

ДОВІДКА

З метою регулювання рівня води ріки Айдар у межах Старобільського та Новопсковського районів і для створення рекреаційної зони відпочинку населення в 1983 році в м. Старобільск було введено в експлуатацію гідротехнічне спорудження – шлюз. Востаннє капітальний ремонт тут проводився в 2008 році. Аварійні ситуації з тих пір виникали тричі: в 2010, 2012 та 2017 роках.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх