У 2021 році Швеція прийняла від Албанії головування в ОБСЄ, а з 1 січня організацією керує міністр закордонних справ Швеції Анн Лінде. Свій перший робочий візит на цьому посту вона здійснила на Донбас, а саме – на Луганщину. 20 січня в поїздці гостю супроводжував великий пул українських високопосадовців, а вже на місці до них приєднався голова ОДА Сергій Гайдай. Про що вони говорили і що встигли побачити – далі в матеріалі

 

Луганщина.ua

 

БЕЗПЕКА – ПОНАД УСЕ

Звичайно, під час зустрічі перш за все були обговорені безпекові питання регіону. В загальних рисах про неї доповів в. о. командувача Об’єднаних сил, генерал-майор Віктор Ганущак:

– Обстановка в зоні ООС контрольована, але противник використовує автоматичну зброю, провокуючи наших військових на відкриття вогню у відповідь. На сьогодні маємо підтвердження наявності сил і засобів противника на визначених ділянках розведення, зокрема, у Золотому. Російські війська продовжують застосовувати безпілотні комплекси авіарозвідки.

У той же час заступник міністра оборони України, представник України у ТКГ Олександр Поліщук наголосив, що українська сторона має додатково погоджені ділянки розведення сил і засобів, але робота гальмується через спротив з боку Російської Федерації. Крім того, він повідомив про розмінування в односторонньому порядку територій, прилеглих до лінії розмежування.

– Ми робимо усе можливе, щоб підтримувати деескалацію та вирішувати гуманітарні проблеми регіону, – сказав Олександр Поліщук.

Анн Лінде, зі свого боку, запевнила Україну у своїй повній підтримці.

– Також маю сказати, що наші колеги з СММ будуть продовжувати здійснювати моніторинг безпекової ситуації, дотримання режиму припинення вогню, – додала вона.

Далі учасники зустрічі зупинилися на гуманітарній та соціальній складових. Тут треба зазначити, що Швеція активно бере участь у відновленні нашої області. Зокрема, на Луганщині вже три роки реалізується проєкт «Ефективне врядування і залучення громадян у Східній Україні», де одним із донорів є Уряд Швеції, представлений Шведською Агенцією з міжнародного розвитку (SIDA). За час його дії в розвиток 13 громад Луганської області інвестовано майже 15 млн доларів США.

Сергій Гайдай висловив надію, що плідна співпраця та дружні відносини, які вже склалися, прискорять повернення довгоочікуваного миру в Україну та допоможуть відновленню Луганщини.

– Дуже радий, що у цій залі зібрались друзі України та Луганщини! Якби б не сніг, ви б побачили, які перетворення відбулись у регіоні та як область змінюється на краще, – наголосив він.

 

ДОПОМАГАЛИ I БУДУТЬ ДОПОМАГАТИ

Снiгу, дiйсно, тодi випало доволi багато, а ще й мороз сягав позначки -20°C. Але голова ОБСЄ разом з усiєю делегацiєю все одно вирушила у той день у поїздку територiєю Луганщини.

Гостi ознайомились iз роботою мобiльного ЦНАПу, через який мешканцi прифронтових територiй отримують адмiнiстративнi послуги, а потiм оглянули КПВВ «Золоте» i там же дали спiльну пресконференцiю.

Панi Анн Лiнде констатувала бажання України завершити вiйну та висловила пiдтримку суверенiтету, незалежностi та територiальної цiлiсностi України у мiжнародно визнаних кордонах.

– Шведське головування буде працювати над мирним врегулюванням цього конфлiкту. Як голова ОБСЄ я буду сприяти виконанню Мiнських домовленостей. Мiй вiзит на лiнiю розмежування вiдкрив менi очi на те, що конфлiкт на Сходi України триває, – заявила Анн Лiнде i висловила спiвчуття рiдним та близьким українського вiйськового, який загинув напередоднi.

Мiнiстр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначив, що КПВВ у Золотому разом iз новим КПВВ у Щастi Україна вiдкрила ще в листопадi в межах виконання домовленостей самiту Нормандської четвiрки у Парижi та домовленостей за результатами консультацiй у Тристороннiй контактнiй групi, якi передбачали одночасне вiдкриття двох КПВВ на Луганщинi задля забезпечення гуманiтарних потреб. Проте, через спротив протилежної сторони вони й дотепер не працюють.

– Ситуацiя з цими КПВВ – це маленька iмiтацiя загальної ситуацiї щодо вирiшення конфлiкту на Донбасi, – зазначив вiн i додав, що ОБСЄ грає визначну роль у якостi посередника у миротворчому процесi.

 

 

В ПЛАНАХ – ЗРУЧНIСТЬ I КОМФОРТ УСIХ КПВВ

Дiйсно, зазначенi КПВВ наразi не працюють через небажання окупантiв вiдкривати рух зi своєї сторони. Але обласна влада зробила все, щоб гiдно зустрiти українцiв, що проживають по iнший бiк лiнiї розмежування.

– Ми побудували на Золоте дорогу. Важливу роль у цьому питаннi, до речi, зiграло розведення вiйськ. Ми б ранiше нiколи цього не зробили. Фiрма, яка робила цю дорогу, зайшла аж туди, на гору, на мiст (близько кiлометра в бiк окупованої територiї пiсля КПВВ «Золоте» – ред.), i навiть сам мiст заасфальтувала. Ранiше там просто ходити було важко. Пункт СЦКК знаходиться на перехрестi, де влiво – Золоте-4 («Родiна»), направо – Катеринiвка. Щоб ранiше можна було ходити вiльно цiєю дорогою – та що ви, нiколи! – зазначив з цього приводу голова ЛОДА Сергiй Гайдай.

А ось нове КПВВ у м. Щастя вдалося збудувати без розведення вiйськ.

– Тут була чiтка наша позицiя – ми нiкуди не вiдiйшли: нi вправо, нi влiво, нi назад, – констатує очiльник Луганщини. – Тепер там європейськi умови перетину i всi ключовi сервiси.

До речi, саме пiсля вiдкриття цих двох КПВВ у Золотому та Щастi в мiнiстерствi реiнтеграцiї було ухвалено рiшення, щоб усi КПВВ, якi дiють на територiї України – їх дев’ять, – нарештi отримали юридичний статус.

Також урядовцi вирiшили обладнати всi пропускнi пункти вздовж лiнiї розмежування за типовим планом. Всi КПВВ – в Золотому, у Станицi Луганськiй, в Донецькiй i Херсонськiй областях – стануть подiбними до КПВВ, яке наразi вже вiдбудоване у м. Щастя.

– Це сучасний КПВВ. Ми швидко побудували ЦНАП, який надає понад 80 послуг. У вiддiленнi «Ощадбанку» можна робити рiзноманiтнi операцiї. Тут є також окрема смуга для гуманiтарних вантажiв, – зазначив, вiдвiдавши «Щастя» напередоднi вiдкриття, Президент Володимир Зеленський. – Зроблена велика робота, все на високому рiвнi. Нам важливо, щоб люди, якi приїжджають з окупованих територiй, бачили, яка Україна сучасна, асфальтована, мирна, безпечна.

 

ВСЕ ДЛЯ ЛЮДЕЙ

За облаштуванням на КПВВ у м. Щастя можна пропускати як пiшоходiв, так i автiвки. Бiля пункту пропуску органiзована сервiсна зона, де є кiмната матерi та дитини, центр надання адмiнiстративних послуг, вiддiлення полiцiї, медичний пункт, стацiонарний офiс «Ощадбанку», «Нова пошта», аптека, вбиральнi. За необхiднiстю поруч встановлюватимуть намет ДСНС, де люди зможуть погрiтися в холодну погоду. Для навiгацiї є спецiальна карта, де позначенi всi об’єкти.

До речi, Центр надання адмiнiстративних послуг активно працює, незалежно вiд того, що сам КПВВ свою головну функцiю наразi не виконує.

– Створений ЦНАП завдяки спiвпрацi ВЦА м. Щастя з Мiнiстерством з питань реiнтеграцiї, Луганською облдержадмiнiстрацiєю, Програмою ООН iз вiдновлення та розбудови миру за фiнансової пiдтримки ЄС та iншими партнерами, – розповiдає Юлiя Мiсюк, начальник вiддiлу ЦНАП вiйськово-цивiльної адмiнiстрацiї мiста Щастя. – Луганська обласна державна адмiнiстрацiя завжди допомагала та продовжує допомагати нам у розв'язанні питань та завдань, що постають перед нами. За це ми дуже вдячнi.

Умови роботи Центру надання адмiнпослуг на КПВВ, за словами Юлiї Мiсюк, залишаються особливими:

– Ми приймаємо усiх людей, якi до нас звертаються. Надаємо послуги у межах власної компетенцiї. Наприклад, якщо це реєстрацiя права власностi та iнших речових прав на нерухоме майно, то цi послуги проводяться в межах областi за мiсцезнаходженням нерухомого майна, тобто в межах Луганської областi. Те ж саме i щодо державної реєстрацiї юридичних осiб. А ось щодо фiзичних осiб-пiдприємцiв, їхня державна реєстрацiя проводиться незалежно вiд їхнього мiсця знаходження. I це не лише мешканцi мiста Щастя. Це також мешканцi Станично-Луганського району, оскiльки тривалий час там вiдсутнi державнi реєстратори.

Вiдповiдно до перелiку ЦНАП надає 84 адмiнiстративнi послуги. Найбiльш популярнi з них: послуги з державної реєстрацiї речових прав на нерухоме майно, державної реєстрацiї юридичних осiб та фiзичних осiб-пiдприємцiв, також послуги соцiального характеру та у сферi пенсiйного забезпечення.

Найближчим часом планується також розпочати надання послуг у сферi мiграцiї, а саме: оформлення та видачу або обмiн паспортiв для виїзду за кордон, у разi обмiну замiсть пошкодженого, втраченого або викраденого, вклеювання до паспорта громадянина України фотокартки при досягненнi громадянином 25- i 45-рiчного вiку. Також планується надання послуг у сферi дорожнього руху та його безпеки. Вiдповiднi угоди з суб’єктами надання адмiнiстративних послуг, за словами начальника ЦНАПу, вже укладенi.

Обсяги роботи збiльшуються, але ЦНАП на КПВВ у Щастi готовий i до значного збiльшення обсягiв затребуваних послуг, коли пункт пропуску нарештi запрацює.

– Працiвники вiддiлу «ЦНАП» докладуть усiх можливих зусиль для надання якомога якiснiших адмiнiстративних послуг всiм громадянам, якi звернуться до нас, – наголосила Юлiя Мiсюк.

Справа за малим: щоб на «тому боцi» лiнiї розмежування звернули, нарештi, увагу на потреби людей.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх