Як, вiдомо, на початку грудня кореспонденти «Луганщини.ua» в межах проєкту журналiстського обмiну «Iсторико-мистецька та культурна спадщина Львiвщини» побували у Львовi. Тодi мiсто ще тiльки починало чепуритися: на площi Ринок заливали каток, а магазини та кафе потрохи прикрашали вiтрини. Тож справжнього рiздвяного Львова ми не застали, але розпитали нашого екскурсовода, як зазвичай тут зустрiчають зимовi свята. Можливо, комусь iз наших читачiв пощастить бiльше, i вiн ще встигне побачити все на власнi очi. Адже якщо i їхати кудись за духом Рiздва, то саме у Львiв

 

Євген КОМАРОВ

 

Головнi святковi локацiї у Львовi – це, звiсно ж, проспект Свободи та площа Ринок. Саме тут у серединi грудня починають дiяти святковi ярмарки захiдноєвропейського зразка.

У торговельних точках, стилiзованих пiд дерев’янi будиночки, жителi та гостi мiста мають змогу придбати ексклюзивнi вироби ручної роботи, зокрема, святковi сувенiри, аксесуари для дому, прикраси, одяг та iнше. Окрiм цього, кожен охочий зможе посмакувати гарячими стравами та напоями, а також поспiвати колядок.

Традицiї проводити рiздвянi ярмарки у Львовi уже понад 100 рокiв, але вiдродили її лише в 2009-му. Подiбнi ярмарки з часом стали проводити i в iнших мiстах України, але на Сходi вони все ще є рiдкiстю, тому тут любителi рiздвяного шопiнгу можуть зарядитися новими для себе емоцiями.

Головну ялинку у Львовi запалюють зазвичай 18 грудня. I цьогорiч традицiї не змiнили: новорiчна красуня, встановлена на площi перед оперним театром, заввишки 18 м, приїхала iз Дрогобицького району. У цi ж днi в мiстi запрацювали резиденцiї святого Миколая: у Парку культури, Шевченкiвському гаю, Митрополичих садах, Центрi Довженка та iнших мiсцях.

– Це, звiсно, нагода гарно провести час iз дiтьми, – розповiла наш екскурсовод Марта. – Окрiм, власне, зустрiчi з Миколаєм, для маленьких вiдвiдувачiв там створюють казкову атмосферу, проводять театралiзованi екскурсiї, вистави, iгри та багато iнших розваг.

Найдовше дiє резиденцiя у Парку iм. Хмельницького: з 13 грудня i аж до 6 сiчня. Рiзноманiтнi рiздвянi дiйства мають змогу вiдвiдати i дорослi. Не випадково ж Львiв отримав статус культурної столицi України. Тематичнi вистави, вертепи, мюзикли, концерти на будь який смак пропонують вiдвiдувачам Театр опери i балету iм. Крушельницької, нацiональна фiлармонiя, органний дiм, театр естрадних мiнiатюр. Незважаючи на пандемiю, цей рiк виключенням не став. Але всi заходи проводяться з дотриманням карантинних обмежень.

Святкування Рiздва у Львовi неможливо уявити без колядок та щедрiвок. Саме ними вас рясно засиплять колядувальники – учасники Мiжнародного рiздвяного фестивалю «Велика коляда». Вiдбувається це традицiйне щорiчне дiйство перед Оперним театром. Спiвають колядники зазвичай за особливим розкладом, тож кожен, хто хотiв потрапити на свято, обирав зручний час, щоб послухати улюбленi колективи чи заколядувати разом з ними. Святкування прийдешнього 2021 року буде дещо iншим. Цього року не буде змоги колядувати вулицями пiд час фестивалю. Через пандемiю «Велика коляда» пройде в онлайн-форматi.

Iншi традицiйнi, але менш малолюднi заходи не зазнали значних змiн. Як i завжди, 24 грудня у Львовi вiдбудеться вiдкриття шопки перед входом в Ратушу. Шопка – польська назва рiздвяного вертепу: макету, що зображає вiфлеємську стайню в нiч Рiздва Христового. На Заходi України вставновлення шопок, включно з приватними подвiр’ями, дуже поширене. Ну а на мiських площах та в церквах лаштують справжнi шедеври, на якi справдi варто подивитися. Як, власне, i побувати на рiздвяних месах та службах у самих львiвських храмах. Це дуже надихаючi дiйства, якi точно не залишать вас байдужими.

Ну i, врештi-решт, що може бути бiльш автентично-рiздвяним, нiж Дiдух? Правда, за традицiєю обжинковий снiп встановлювали на покуті, а по закінченню свят спалювали чи віддавали худобі. Львiв’яни ж трiшки змiнили ритуал. Виготовлений народними майстрами снiп 6 сiчня встановлюється на пл. Яворського. Цим розпочинають численнi святковi i благодiйнi заходи, приуроченi до православного та греко-католицького Рiздва.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх