30 вересня 2020 року – чорний день у новітній історії Луганщини. Цього дня майже по всій території області спалахнули руйнівні пожежі, які забрали життя 11 людей, випалили більше 22 тис. га території та не залишили навіть стін від сотень приватних будинків. Щоб приборкати вогонь, рятувальникам знадобився тиждень, і коли пишуться ці рядки, кілька осередків пожеж ще до кінця не ліквідовані. Все, що відомо на цей час про трагедію, ми зібрали у цьому матеріалі

 

Ганна СИМОНОВА

 

ХРОНОЛОГIЯ

Першi данi про пожежi у прифронтових селах стали надходити пiсля 12 години дня 30 вересня. Ближче до вечора ГУ ДСНС в Луганськiй областi офiцiйно повiдомило: Луганщина знову палає, осередки вогню зафiксовано одразу у кiлькох районах, в на допомогу мiсцевим рятувальникам вже прибули пожежнi з сусiднiх областей.

Поля, лiси, суха трава та очерет зайнялися поблизу сiл Трьохiзбенка, Крякiвка, Муратове та Капiтанове Новоайдарського району, сiл Половинкине та Байдiвка Старобiльського району, а також сiл Малинове, Пiщане та Артема Станично-Луганського району.

Через загрозу подальшого розповсюдження пожежi почалася евакуацiя жителiв сiл Муратове, Капiтанове, Воронове та Борiвське.

На той момент ДСНСники називали лише приблизну площу займань, але й наявної iнформацiї було достатньо, щоб зрозумiти: це вже не рядова ситуацiя. Впродовж кiлькох годин вогонь з’явився на пiдступах до Сєвєродонецька, а соцмережi заполонили фотографiї шокованих мiстян.

 

 

– Пожежа дуже потужна. Сьогоднi вiтер приблизно 30 м/с, якщо не бiльше. Впродовж 15 хвилин вiн може змiнити напрямок тричi. Я навiть не буду називати всi населенi пункти. Горить Новоайдарський, Старобiльський, Сватiвський, Станично-Луганський, Попаснянський райони та околицi Сєвєродонецька. Всюди розставленi автобуси для евакуацiї, ми вивезли вже десятки людей. Два лiтаки стоять заправленими i чекають, поки нам дадуть режим тишi. Для надання допомоги постраждалим сформовано обласний оперативний штаб, – доповiв ввечерi 30 вересня голова обласної держадмiнiстрацiї Сергiй Гайдай.

Наступного ранку рятувальники дали точніші цифри: за добу на Луганщинi було зафiксовано 146 загорянь, з них 116 були лiквiдованi в першу ж нiч. Iншi були розподiленi на 6 осередкiв:

– осередок № 1 мiж населеними пунктами Байдiвка та Половинкине;

– осередок № 2 мiж селами Пiщане, Нижньотепле, Артема;

– осередок № 3, який виник поблизу Трьохiзбенки (Новоайдарський район) i внаслiдок сильного вiтру по лiсовим масивам поширився до Сєвєродонецька;

– осередок № 4 поблизу с. Вiльхове (Станично-Луганський район);

– осередок № 5 поблизу с. Болотене (Станично-Луганський район);

– осередок № 6 поблизу сiл Лобочеве, Геєвка (Станично-Луганський район).

Найскладніша обстановка склалася вздовж лiнiї розмежування вiд Станицi Луганської до Сєверодонецька, де лiсовi пожежi набули загрозливого характеру для 22 населених пунктiв.

Впродовж дня 1 жовтня осередок Байдiвка – Половинкине лiквiдували, натомiсть до списку додалися два нових осередки: мiж селами Чмирiвка та Запорiзьке Старобiльського району та на околицi села Смолянинове Новоайдарського району. Остання – найбiльш небезпечна, верхова пожежа – швидко розповсюдилася в напрямку сiл Олександрiвка та Гаврилiвка i загрожувала Кудрящiвцi, Боровенькам, Пурдiвцi та Щедрiщевому.

2 жовтня вдалося локалiзувати пожежi бiля Чмирiвки (3 жовтня її лiквiдували) та Трьохiзбенки. Наступного дня пожежники локалiзували частину осередку в районi Бобрового, Борiвського та Осколонiвки та лiквiдували осередок поблизу Лобачевого та Геєвки.

Третього жовтня пожежу поблизу Пiщаного, Нижньотеплого та Артема також лiквiдували, але за два днi суха трава та лiсова пiдстилка в районi села Артема зайнялися знову.

Станом на 6 жовтня ДСНС рапортує про лiквiдацiю восьми основних осередкiв. Локалiзованi, але не лiквiдованi серйознi пожежi бiля с. Артема та с. Смолянинове.

 

ЗАЛУЧЕНI СИЛИ

Всього до гасiння пожеж та лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайної ситуацiї було задiяно 756 працiвникiв ДСНС, 1148 вiйськовослужбовцiв, 277 працiвникiв Держлiсагентства, 534 працiвника полiцiї та вiйськовослужбовцiв НГУ. До пожежних з Луганщини долучилися рятiвники з Донецької, Днiпропетровської, Запорiзької, Кiровоградської, Полтавської та Харкiвської областей.

Залучалися важка iнженерна технiка ЗСУ та пожежний потяг. На вiдмiну вiд лiтнiх пожеж, цього разу окупанти пiдтвердили режим тишi, i зранку 1 жовтня до гасiння пожеж заступила авiацiя. Три лiтаки АН-32П та 2 вертольоти ДСНС зробили 588 скидiв, витративши майже 2 тисячi тонн води.

1 жовтня у селищi Сиротине, що поблизу Сєвєродонецька, було розгорнуто пересувний пункт управлiння ДСНС. До Луганської областi прибула оперативна урядова група. Зокрема, координацiю сил i засобiв, задiяних у рятувальних заходах, здiйснював безпосередньо голова ДСНС Микола Чечоткiн.

 

 

Тим часом соцмережами, швидше за саму пожежу, ширилися вкиди та фейки, якi розвiнчав губернатор Сергiй Гайдай. Перший стосується вiдсутностi нормального харчування у рятувальникiв.

– Я вчора, проїжджаючи по населених пунктах, принципово спiлкувався зi всiма ДСНСниками. Немає рiзницi, чи вони нашi, з Луганщини, або приїхали нам на допомогу з iнших регiонiв, – зазначив очiльник областi. – Жоден з них не сказав, що у них є проблеми з харчуванням. Це реально фейк. Триразовим харчуванням вони забезпеченнi. А якщо мiсцевi жителi приносять воду чи пирiжки, звiсно, нiхто не вiдмовляється.

Наступний меседж, який роздмухували у соцмережi, здебiльшого, полiтики – вiдсутнiсть на мiсцi посадових осiб ДСНС. З цього приводу Сергiй Гайдай зробив рiзку заяву, звернувши увагу на недоречнi спекуляцiї полiтиканiв:

– Я чув таку маячню, що заступник голови ДСНС десь у Києвi вiдпочиває. Слухайте, людина цiлодобово тут, з нами. Ми щойно провели з ним нараду, i вiн дуже дивується, як таке можна говорити. Я не знаю, що в головi i серцi тих людей, якi навiть зараз, на такiй трагедiї намагаються якiсь полiтичнi бали собi набрати. Схаменiться! Щось людське у вас повинно залишитися?!

 

НАСЛIДКИ

Таких масштабних i трагiчних за наслiдками пожеж жителi Луганщини не пригадують, в останнi кiлька десятилiть – точно.

Пiд час липневих пожеж найбiльше постраждало село Смолянинове пiд Сєвєродонецьком, тодi загинуло п’ятеро людей та вогнем було знищено 5 тис. га лiсу. За минулий з 30 вересня тиждень, за попереднiми оцiнками, вогонь пройшов понад 22 тис. га, загинуло 11 i постраждало 19 осiб. Евакуйовано було 150 людей. На перший час погорiльцiв, якi не змогли розмiститися у родичiв, прийняли в школах № 8 i 17
м. Сєвєродонецька.

Для збору гуманiтарної допомоги у Сєвєродонецьку та постраждалих населених пунктах було створено координацiйнi штаби. До збору «гуманiтарки» у натуральному та грошовому виглядi долучилися пiдприємцi, волонтери та громадськi органiзацiї.

– Вся допомога вiд мiжнародних партнерiв чи благодiйникiв одразу перенаправляється в населений пункт i розподiляється через голiв сiльрад. Нам дуже допомагають волонтери. Допомоги настiльки багато, що зараз ми намагаємося скерувати її точково. Якщо потрiбна якась допомога – будь ласка, одразу звертайтеся на гарячу лiнiю, ми будемо термiново реагувати на вашi потреби, – зазначив у вiдеозверненнi до жителiв областi голова ЛОДА Сергiй Гайдай.

 

 

Треба вiддати належне жителям Луганщини та iнших регiонiв України, якi швидко вiдгукнулися на чужу бiду i зiбрали для постраждалих продукти, одяг, гiгiєнiчнi вироби, будматерiали, домашнє приладдя та iншi необхiднi речi. Наразi волонтери допомагають погорiльцям з органiзацiєю харчування та розбором завалiв. На згарищах працюють також бiйцi Нацгвардiї та ДСНС.

Пiдрахунок матерiальних збиткiв ще триватиме деякий час. Безпосередньо оцiнку згорiлих домогосподарств проводять спецiальнi комiсiї, створенi при кожнiй сiльрадi.

Станом на 6 жовтня Нацполiцiя визнала потерпiлими 465 осiб, загалом виявила пошкодження 583 будинкiв, 936 господарчих споруд, 59 транспортних засобiв, загибель 630 голiв свiйських тварин та 102 свiйських птиць.

За даними ВЦА м. Сєвєродонецька, у с. Вороновому повнiстю вигорiло 152 будинка, у Сиротиному – 185.

Пiдраховують збитки i пiдприємства електро- та газопостачання. «Однозначно мова йде про мiльйони гривень», – зазначають у ТОВ «ЛЕО». На кiлька дiб закрити довелося й КПВВ «Станиця Луганська», де пожежа пошкодила один з модулiв.

А для всiєї областi наслiдки цих пожеж могли бути ще трагічнішими, якби у першу нiч ДСНСники не вборонили вiд вогню кiлька об’єктiв критичної iнфраструктури, зокрема – вiськовi склади, електро- та газопiдстанцiї, сєвєродонецьке хiмiчне пiдприємство «Азот», лакофарбове пiдприємство, завод антисептикiв та очиснi споруди, де зберiгалися тонни хлору.

 

КОМПЕНСАЦIЯ

2 жовтня на Луганщину прибув прем’єр-мiнiстр України Денис Шмигаль. Оглянувши постраждалi вiд пожеж населенi пункти та поспiлкувавшись з мiсцевими жителями, вiн зазначив:

– Очiкуємо, що наступного тижня вже будуть попереднi суми збиткiв, i ми зможемо почати вiдшкодовувати людям кошти з державного резервного фонду. Це 300 тис. грн за повнiстю зруйнований будинок, 200 тис. грн за загиблого члена сiм'ї, 50 тис. грн за часткове пошкодження будинку та 20 тис. грн, якщо постраждало господарство.

Область також готова виплачувати допомогу зi свого резервного фонду. За словами голови ЛОДА Сергiя Гайдая, з обласного резервного фонду буде видiлено по 20 тис. грн на кожного члена постраждалої сiм’ї.

Наразi по кiлька разiв на день очiльник областi виходить у прямий ефiр у фейсбуцi, щоб вiдзвiтувати про перебiг лiквiдацiї наслiдкiв пожеж. За його словами, на ранок 6 жовтня 95% будинкiв та людей, якi постраждали, вже облiкованi.

 

 

– Сьогоднi до кiнця дня ми будемо мати повний перелiк всiх домогосподарств i людей, якi там проживали. Я вчора спiлкувався з Кабмiном, ми ввечерi передамо їм документи, щоб або цього тижня, або на початку наступного було прийняте рiшення i видiленi кошти з резервного фонду. Щойно грошi ми отримаємо на область, в той самий день їх перенаправлять в райони – i все. Далi люди отримають їх на свої картки. Тобто все буде швидко, нiхто не буде затягувати, – зазначив очiльник областi.

Вiн додав, що людям, якi мають проблеми з документами, допомагатимуть оперативно їх оформити, щоб додатково не затягувати виплату компенсацiї. Такий досвiд у органiв влади вже є пiсля минулої пожежi у Смоляниновому.

Додатково працiвники обласної вiйськово-цивiльної адмiнiстрацiї вирiшили перерахувати у фонд допомоги постраждалим свою денну зарплату. На зiбрану суму планують купити житло для найбiльш вразливих категорiй: лiтнiх людей, iнвалiдiв та багатодiтних сiмей. До збору коштiв вже долучились й iншi вiдомства.

– Десь до 20 числа, напевно, ми будемо збирати цю добровiльну фiнансову допомогу. Одноденну зарплату перераховує обласна ВЦА, ВЦА м. Сєвєродонецька, газове господарство, i, може, ще хтось виявить бажання. На сьогоднi близько 2 млн вже пiдтверджено. Зараз соцслужба робить перелiк родин, якi термiново потребують житла, – повiдомив Сергiй Гайдай.

Крiм того, вже є домовленiсть з постачальниками електроенергiї та газу, що комунiкацiї постраждалим домогосподарствам вони пiдключатимуть безкоштовно. У той же час обласна податкова отримає список повнiстю зруйнованих вогнем будинкiв i не нараховуватиме податки за цими домогосподарствами.

 

ВIДНОВЛЕННЯ ЛIСIВ

Побувавши на Луганщинi, керiвник уряду дав розпорядження Держлiсагентству негайно розробити й затвердити стратегiю боротьби з лiсовими пожежами, а також усунення можливостi виникнення таких пожеж. Денис Шмигаль додав, що досi такої стратегiї в Українi не було.

Тим часом Кабмiн вже погодив рiшення i надав в комiтет Верховної Ради з питань бюджету пропозицiї щодо перерозподiлу коштiв на закупiвлю 30 пожежних машин для Луганської та Донецької областей.

– Щойно комiтет погодить цi змiни до бюджету, ДСНС зможе розпочати процедуру закупiвлi, щоб цього року придбати 30 потужних восьмитонних пожежних машин для двох областей, по 15 кожнiй, – зазначив прем’єр-мiнiстр.

 

 

Поки Державне агентство лiсових ресурсiв пiдраховує збитки, голова ЛОДА Сергiй Гайдай вже почав перемовини щодо вiдновлення лiсiв Луганщини.

– Провели зустрiч з нардепами Олексiєм Кузнєцовим та Кирилом Нестеренком (вiн – член комiтету з екологiї), i вже зараз ми починаємо проговорювати тему вiдновлення наших лiсiв. Тому що якщо не почнемо зараз про це говорити i займатися розробками проєктiв, пiдключенням профiльних наукових iнститутiв та мiжнародних органiзацiй, то потiм матимемо на Луганщинi пiщану пустелю, – зазначив очiльник областi.

За його словами, щойно будуть вирiшенi термiновi питання щодо лiквiдацiї наслiдкiв, вiн планує зустрiтися у Києвi з послами Канади, Нiмеччини, Польщi, щоб поговорити з ними про фiнансову допомогу Луганщинi.

 

ВЕРСIЇ

За фактами пожеж право-
охоронцi вiдкрили 11 кримiнальних проваджень за статтею 270 КК України. Обласна прокуратура повiдомила, що на цей час у слiдства є чотири основнi версiї виникнення масштабних пожеж: обстрiли незаконними збройними формуваннями з непiдконтрольної територiї, умисний пiдпал, самозагоряння трави та лiсу внаслiдок погодних умов та необережне поводження з вогнем.

Кiлька ймовiрних джерел займання кримiналiсти вже вiдшукали, зокрема у
с. Смолянинове безпосередньо пiд лiнiєю високовольтної електромережi, яке сталось приблизно 15.45 01.10.2020; у
с. Половинкине та с. Запорiзьке, де ймовiрною причиною виникнення пожежi стало замикання проводiв високовольтної електромережi внаслiдок сильних поривiв вiтру; у м. Щастя, безпосередньо пiд лiнiєю високовольтної електромережi (займання сталося приблизно ввечерi 30.09.2020).

 

 

Поки полiцiя вiдпрацьовує версiї та шукає докази, бiльшiсть користувачiв соцмереж схиляються до того, що все ж таки мали мiсце масовi пiдпали. Дехто публiкує фото ймовiрних «закладок», дехто стверджує, що особисто бачив у лiсах осiб, якi пiдпалювали лiс. Є кiлька свiдчень, у тому числi – вiдео, якi доводять причетнiсть до пiдпалiв бойовикiв «ЛНР». Мiнiстр внутрiшнiх справ Арсен Аваков також не вiдкидає можливiсть пiдпалiв з боку бойовикiв:

– Ми з цим стикалися трохи ранiше, влiтку, коли бачили, що навмисний пiдпал йде в наш бiк. Зараз ми бачимо схожi прикмети, – сказав мiнiстр.

Свою думку про те, шо спровокувало пожежi, висказав i очiльник Луганщини Сергiй Гайдай:

– Вперше, напевно, в iсторiї Луганщини чотири мiсяцi пiдряд не було дощу. До цього приєднаався максимально потужний вiтер. Але я дуже сумнiваюсь, що це виключно погоднi умови. Одночасно палала вся область. Все ж таки це бiльше схоже на диверсiї, навмиснi пiдпали.

За його словами, бiля
с. Олександрiвка спалахувала верхова пожежа в таких точках, де полум’я не могло перекинутися з iнших осередкiв навiть теоретично. Крiм того, вiн має чимало свiдчень вiд мiсцевих жителiв, якi бачили в своїх населених пунктах групи незнайомих чоловiкiв, якi раптово з’являлися i зникали.

Але поки це все – лише теорiя. Чи стало причиною пожеж на Луганщинi щось ще, окрiм погодних умов, незабаром мають визначити правоохоронцi.

 

Фото: ГУ ДСНС та ГУ Нацполiцiї в Луганськiй областi

 

 

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх