Вже традиційно на початку вересня на Луганщину завітав «Фестиваль думок», в межах якого на центральній площі Сєвєродонецька точилися дискусії на актуальні для регіону теми. Спікером двох дискусій – економічного та політичного вектору – став голова облдержадміністрації Сергій Гайдай. Він розповів про особливості розбудови Луганської області та відповів на питання, чому зараз неможливо провести місцеві вибори в окремих громадах

 

Ганна СИМОНОВА

 

ВИТРАТИ НА «ОЖИВЛЕННЯ» ЛУГАНЩИНИ

Взявши слово на дискусiйнiй панелi «Iнфраструктура та iнвестицiї: скiльки грошей потрiбно, щоб «оживити» Луганщину», Сергiй Гайдай, перш за все нагадав, якi труднощi спiткають область на шляху економiчного розвитку.

Окрiм вiйни, це ще й радянський спадок у виглядi таких «неповоротких» пiдприємств, як, наприклад, Попаснянський водоканал.

– Ранiше воно обслуговувало великi виробництва, а зараз пiдприємства практично немає – залишилось застарiле обладнання, яке здебiльшого поставляє воду на тимчасово окуповану територiю. На сьогоднi борг непiдконтрольної частини – близько 170 млн грн, а сплатити вони готовi лише 77 млн грн. До того ж, у разi припинення водопостачання на ту сторону, ми матимемо ще 8-10 млн грн збиткiв щомiсячно, – окреслив масштаби проблеми Сергiй Гайдай.

Значних збиткiв економiка областi зазнає й через розбитi дороги й незручну логiстику. Це знижує привабливiсть Луганщини для iнвесторiв, гальмує роботу мiсцевих пiдприємств та впливає на собiвартiсть їх продукцiї, а ще – доставляє незручностi населенню.

– Тож необхiдно вирiшувати все й одразу, – наголосив очiльник областi.

В межах програми «Велике будiвництво» у Луганськiй областi цьогорiч вже реалiзовано кiлька масштабних проєктiв, на кшталт ремонту дороги Станиця Луганська-Сєвєродонецьк. Але плани на наступний рiк у обласної влади ще амбiтнiші.

Так, за словами Сергiя Гайдая, вже є домовленостi про отримання 100 млн євро iнвестицiй на залiзничну гiлку, що з’єднає напрямок «Кiндрашiвська-Нова – Лантратiвка» iз всеукраїнською мережею; 130 млн доларiв вiд ЄБРР – на будiвництво «Старобiльського трикутника»; 75 млн євро вiд Уряду Францiї – на модернiзацiю Попаснянського райводоканалу; 30 млн доларiв – на створення агрохабу у Старобiльському районi. Крiм того, вже через тиждень буде пiдписаний меморандум з Австрiйським експертним банком щодо видiлення 160 млн євро на будiвництво обласної клiнiчної лiкарнi.

Прiоритетом залишаються дороги. Тому вже у 2020 в областi вiдбудують напрямки вiд Золотого до Сєвєродонецька та вiд Старобiльська до Новоайдара, а у 2021 роцi – сполучення Троїцьке – Рубiжне. На дорогах одразу будуватимуть майданчики для встановлення вагових комплексiв, де зупинятимуть перевантаженi фури, щоб уберегти новий автошлях.

Вiдповiдаючи на численнi запитання щодо будiвництва житла, зокрема й для внутрiшньо перемiщених осiб, очiльник Луганщини зазначив:

– Побудувати будинок на 50 квартир – це приблизно 45 млн грн, тобто квартира у Луганськiй областi коштує приблизно, як у Бучi чи Iрпенi. Але ми шукаємо можливостi. Наприклад, зараз ведемо перемовини з турецькими компанiями. Ми завершимо будинки у Рубiжному та побудуємо мiстечко для ВПО у Кремiннiй.

Керiвник вiйськово-цивiльної адмiнiстрацiї мiста Сєвєродонецьк Олександр Стрюк розповiв про завершення проєкту житлового будiвництва за фiнансової пiдтримки нiмецького банку KfW та пiдписання меморандуму з МОМ та Мiнрегiонбудом про будiвництво багатоквартирного будинку у 83-му мiкрорайонi Сєвєродонецька. Наразi завершується екологiчний аудит проєкту та визначення пiдрядної органiзацiї.

Також вiн повiдомив про завершення розробки пакету документiв на спортивний комплекс у центрi мiста, навпроти ТРЦ «Джаз».

 

БЕЗПЕКА – НА ПЕРШОМУ МIСЦI

Усе перераховане вище, мабуть, можна вважати вiдповiддю на питання, поставлене темою наступної дискусiї, – «(Не)безпечнi вибори: чи будуть ВЦА ефективнiшi за мiськi ради».

Дiйсно, здобутки обласної вiйськово-цивiльної адмiнiстрацiї, особливо на фонi полiтичних чвар, якi точилися в мiськрадах Сєвєродонецька та Лисичанська, виглядають переконливо. додаючи балiв ВЦА вiдносно виборчих органiв мiсцевого самоврядування.

Та все ж Україна йде демократичним шляхом, тому жителiв громад, в яких ЦВК скасувала голосування 25 жовтня, хвилює неможливiсть реалiзувати своє виборче право. З цього приводу голова вiйськово-цивiльної адмiнiстрацiї Сєвєродонецька Олександр Стрюк порадив уважнiше почитати закон i поглянути на ситуацiю пiд iншим кутом:

– Я не бачу проблеми: нiхто не забрав у людей права голосу. ВЦА вводиться на територiї з метою створення там безпеки i можливостi проведення вiльних, демократичних виборiв. Це i є наша мета. Так, це вiдтермiновує час проведення виборiв, але не забирає право їх проведення.

Звiдси випливає наступне питання: коли ж буде можливiсть провести вибори у Сєвєродонецьку та Лисичанську?

Однозначну вiдповiдь на нього зараз не може дати, напевно, нiхто. Але перш за все рiшення – за командуванням ООС, ГУ Нацполiцiї та СБУ. Саме вони надали обґрунтування про неможливiсть провести вибори в цих двох мiстах та iнших громадах уздовж фронту. А вже на основi вiдповiдних документiв обласна влада зробила подання до ЦВК. Отже, проводити вибори можна буде лише тодi, коли силовi структури вважатимуть обстановку в областi безпечною.

– Тут в першу чергу мова йде не про амбiцiї якоїсь однiєї людини, а про безпеку людей, – пояснив Сергiй Гайдай. – У нас не вперше вирує пожежа. Гiпотетично, є два лiтаки пожежних, якi працюють спокiйно в Харкiвськiй областi. Але на Луганщинi вони працювати не можуть, тому що нiхто не дає гарантiю, що їх не зiб’ють. В той день, коли була пожежа в Смоляниновому, зловили диверсанта, який планував пiдiрвати цистерну на «Азотi». Пiсля того СБУ попередила ще кiлька терактiв. Так, зараз у нас перемир’я. Але чи можна казати, що в нас мир? На жаль, нi.

Тим, хто вважає введення ВЦА та скасування виборiв у Сєвєродонецьку i Лисичанську полiтичною манiпуляцiєю, очiльник областi порадив сiдати за штурвал лiтака та вiдправлятися гасити пожежi.

– Я провожу по кiлька дiб на пожежах. Ми пiднiмаємо всi служби, щоби вберегти ту ж Трьохiзбенку. Хоча теоретично будь-яку з недавнiх пожеж можна було за допомогою лiтака погасити протягом п’яти годин. Ризикувати життям людей – ось це манiпуляцiя. Ми цього робити не будемо, – заявив Сергiй Гайдай.

Голова ВЦА м. Золоте та с. Катеринiвка Олексiй Бабченко додав: окрiм безпеки фiзичної, є ще такi поняття, як економiчна та гуманiтарна безпека. Лiнiя фронту проходить просто через мiсто, яким вiн керує. Тож золотiвцi, як нiхто, розумiють, що значить довгi роки не бачити розвитку територiї.

– У нас було намiчено багато проєктiв, якi, через рiзнi перепони, тiльки-тiльки в останнiй рiк почали реалiзовуватися. Я уявляю, якщо зараз в цей процес включити ще полiтичну боротьбу. Давайте не забувати про важливiсть швидкого прийняття рiшень саме в нашому регiонi. Це великий плюс, що є ВЦА саме тут, на лiнiї розмежування, – пояснив вiн свою позицiю.

 

ЩЕ ОДИН АРГУМЕНТ

Наочний приклад того, чим може обернутися для громади полiтична криза – саме Лисичанськ та Сєвєродонецьк. У першому депутати мiсяцями не збиралися на сесiї мiськради, блокуючи прийняття важливих рiшень. У другому – кiлька разiв вiдправляли у вiдставку законного мера, а владу мiж собою не могли подiлити двi полiтичнi сили. Внаслідок цього була зруйнована iнфраструктура та порушенi системи життєдiяльностi цих мiст.

Провести там вибори зараз – значить знову зробити жителiв громади заручниками полiтичної гри. I з боку полiтикiв, мiж iншим, вже були намагання «домовлятися» з керiвником обласної ВЦА.

– Кожен депутат був у мене в кабiнетi. Вони намагалися домовлятися про розподiл посад, про вибори. З жодним з них я не маю подiбних справ. I це моя принципова позицiя. Для мене немає рiзницi, з якої вони полiтичної сили. Моя єдина мета – розвиток Луганщини, – каже Сергiй Гайдай.

Ба більше, вiн зауважив, що вже найближчим часом будуть переданi до суду матерiали щодо пiдкупу виборцiв на Луганщинi. Те саме стосується фактiв розкрадання бюджету, яким, як вважають жителi громад, займалися полiтичнi елiти у Сєвєродонецьку. Вiдкривати подробицi очiльник областi не став, посилаючись на таємницю слiдства.

Довести цi справи до суду ранiше не вдавалося нiкому, i якщо слова губернатора справдяться, це стане ще одним аргументом на користь введення ВЦА. Адже вiдповiднi кримiнальнi провадження дадуть можливiсть зробити перезавантаження полiтичних процесiв у Лисичанську i Сєвєродонецьку перед виборами в органи мiсцевої влади.

До речi, Сергiй Гайдай зазначив, що якщо колись вiн почне полiтичну кар’єру, то пiде на вибори саме у Луганськiй областi. I це «буде оцiнкою його рiшень».

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх