Адаптивний карантин щодо поширення коронавiрусної iнфекцiї подовжено ще до 31 жовтня. Чи не завадило це розвитку культурного простору Луганщини – розповiдає Алiна Адамчук, начальник Управлiння культури, нацiональностей та релiгiй Луганської облдержадмiнiстрацiї

 

Евелiна БОГДАНОВА

 

– Алiно Олексiївно, довготривалi обмеження вплинули на культуру Луганщини?

– Попри продовження карантину жоден заклад культури в Луганськiй областi не припинив свою роботу. Працiвники культури продовжують опановувати онлайн-формат взаємодiї з аудиторiєю. Тож всi вектори культурного розвитку Луганщини знаходять відображення в нових, незалежних вiд нашого бажання, умовах, i цiнителiв прекрасного чекає багато цiкавинок у поточному сезонi.

 

– Наприклад?

– Найближчим часом – 19 та 20 вересня – обласний театр представить першу прем’єру нового театрального сезону, якою стане мюзикл-детектив «Ромео & Джульєтта» в постановцi заслуженого артиста України Максима Булгакова. Музику до цiєї вистави написав композитор з Одеси Тарас Лука, сценографiю та костюми створила художниця Iрина Лубська.

I це тiльки початок. У ювiлейному 80-му театральному сезонi, що розпочався у вереснi, в театрi вiдбудуться покази драми за класичним твором Iвана Карпенка-Карого «Безталанна», камерної вистави сучасної авторки Ганни Устинової «I в бiдi, i в щастi», комедiї Олександра Марданя «Американська рулетка», а також нових постановок за участю молодих українських режисерiв.

Дещо вiдкрию завiсу – протягом ювiлейного сезону всi ми станемо свiдками творчого перевтiлення театру, а сам сезон завершиться великим святковим вечором.

 

– Що приготувала для вiдвiдувачiв Луганська обласна фiлармонiя?

– У вереснi на дiтей чекає лiтературно-музична казка «Лускунчик». Для бiльш дорослої вiкової категорiї симфонiчний оркестр пiдготував два концерти за участю диригентiв-гастролерiв з Днiпра та Львову. В планах – провести спiльний концерт ансамблю пiснi i танцю «Радани» та гурту «БеZМеЖ».

Але карантиннi умови все ж таки впливають. Кiлькiсть вiдвiдувачiв закладiв культури обмежена – продаж квиткiв на концерти вiдбувається з розрахунку одна особа на 5 кв. м.

Разом з цим отримати приємнi враження люди можуть i вдома. Наразi триває монтаж вiдеоматерiалу з концерту «Моя Україна – єдина i вiльна!», який провiв симфонiчний оркестр на головнi державнi свята пiд вiдкритим небом. Тож незабаром вiдбудеться трансляцiя концерту в мережi.

 

– Якi ще культурно-мистецькi заходи вiдбудуться цiєї осенi на Луганщинi?

– «Луганський обласний центр навчально-методичної роботи, культурних iнiцiатив i кiномистецтва» пiдготував на другу половину року проведення у дистанцiйному режимi низки заходiв.

Серед них обласний пленер-виставка молодих художникiв «Мальовнича Луганщина», який вiдбудеться 26 вересня. 28 листопада в Сєвєродонецьку пройде обласний огляд-конкурс ансамблiв серед викладачiв мистецьких шкiл в номiнацiї «вокальнi ансамблi». На грудень запланованi два обласних конкурси серед учнiв художнiх шкiл i художнiх вiддiлень шкiл мистецтв: з графiки та скульптури. Провести обласну культурно-мистецьку акцiю «БарвиLand» планується дистанцiйно на платформах YouTube та Facebook.

 

– Як працює в умовах карантину Луганський обласний центр народної творчостi?

– У планах Центру багато заходiв в онлайн-форматi. 16 жовтня на каналi YouTube вiдбудеться онлайн-трансляцiя обласного вiдкритого фестивалю-конкурсу молодiжної культури «Дике поле - фест», 20 листопада – онлайн-трансляцiя обласного вiдкритого рок-фестивалю «Зi сходу до заходу».

Спираючись на попереднiй досвiд проведення фестивалiв в онлайн-форматi, наприклад, Фестивалю української народної iграшки та гри, саме такий формат проведення заходу сприяв збiльшенню глядацької аудиторiї та кiлькостi учасникiв.

Протягом вересня-листопада Центром запланованi виставки та майстер-класи з декоративно-ужиткового мистецтва. 18 вересня у свiтлицi вiдкриється одразу декiлька виставок майстрiв обласного народного клубу «Золоте руно»: «Iнтер’єрна лялька»; українська народна лялька «Берегиня» та вiдбудуться майстер-класи з бiсероплетiння.

 

– А щодо заходiв «не в мережi»?

– Окремi заходи будуть проведенi наживо, але, звичайно, з дотриманням всiх санiтарних норм. Так, з 11 вересня по 9 жовтня у межах проведення «Тижня українського кiно» вiдбудеться кiноклубний фестиваль «Нове українське кiно–2020». Кiнопокази заплановані в Сєвєродонецьку, Старобiльську, Бiловодську та Кремiннiй. Через карантиннi обмеження зустрiчi з кiномитцями наживо не проводитимуться, проте ми розширили географiю показiв по областi.

Наживо, якщо не буде посилення карантину, вiдбудуться урочистостi до Дня захисника України i Дня Гiдностi i Свободи, у листопадi. За умов послаблення карантинних обмежень – в груднi наживо пройде обласна культурно-мистецька акцiя «Сяйво Таланту».

 

– Як i завжди, багато цiкавого вiдбувається i в Сєвєродонецькому коледжi iм. Прокоф’єва.

– Так, на останнi мiсяцi року коледж запланував проведення семiнару-практикуму для викладачiв мистецьких шкiл областi. Обласний конкурс естрадної та джазової музики «Ритм-Fest» заплановано провести 21 листопада.

Серед довгоочiкуваних заходiв – студентська конференцiя «Українська музична культура очима молодi: теоретичний, iсторичний i педагогiчний аспекти». Але я знову зауважу – за умови введення строгого карантину заходи доведеться провести у дистанцiйному режимi.

 

– Що нового у музейникiв Луганщини?

– В серпнi завершилася дослiдницька експедицiя «Мiж прерiї: музейна експедицiя на Луганщину», що вивчала колекцiю експонатiв росiйсько-української вiйни. Луганський обласний краєзнавчий музей став спiворганiзатором проєкту, що реалiзовувався за пiдтримки Українського iнституту нацiональної пам’ятi. Результатом стала розробка пропозицiй для створення нового експозицiйного залу в ЛОКМ.

18 вересня в межах IV музейної експедицiї проєкту «Музей вiдкрито на ремонт» до ЛОКМ завiтає команда музейникiв, спецiалiстiв з музейного пiару та менеджменту, щоб спiльно визначити плани на поточний та наступний роки.

20 вересня завершується проєкт за спiворганiзаторства ЛОКМ – дослiдницька артрезиденцiя «Аура мiста» в Старобiльську – наразi пiдписано меморандум про спiвпрацю та систематичну передачу копiй архiвних документiв з Центральним державним архiвом громадських об’єднань України.

ЛОКМ бере участь у проєктi «За покликом серця», продовжується робота над iншими проєктами.

 

– Як карантинний виклик зустрiли бiблiотеки?

– Карантин пiдштовхнув бiблiотекарiв шукати новi можливостi комунiкацiї з користувачами. Луганська ОУНБ вже в березнi переформатувала свої освiтнi заходи в онлайн-режим. Iнiцiативу пiдтримали iншi бiблiотеки. Найбiльш популярним каналом взаємодiї з користувачами стали соцмережi. Там бiблiотекарi iнформують користувачiв про цiкавi факти та подiї зi свiту культури через вiртуальнi виставки та iнформацiйнi дайджести. Популярнiстю користуються добiрки посилань на онлайн-бiблiотеки та сервiси з повнотекстовими виданнями.

Карантин не завадив i традицiї проведення в Луганськiй ОУНБ музичних квартирникiв. Цього року вони вiдбулися онлайн. Один з квартирникiв навiть пройшов у форматi мiжнародного стрiму пiд назвою «Caring Bridge». Проєкт пiдтримала українська дiаспора у США, тож на ефiрi побували й українцi з-за кордону.

Бiблiотеки областi продовжили роботу як амбасадори проєкту «Дiя. Цифрова освiта», що реалiзується Мiнiстерством цифрової трансформацiї. Наразi офлайн-хабами проєкту є 29 публiчних бiблiотек областi.

Обласна бiблiотека також продовжує реалiзацiю двох мiжнародних проєктiв: «Ми – українцi. Я i ти» та «Public Libraries as Active Citizens Hubs» i захищає проєктну заявку на органiзацiю серiї онлайн-занять у навчальному середовищi Minecraft: Education Edition.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх