27 липня Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про створення в Лисичанську військово-цивільної адміністрації. Через політичну та управлінську кризу в місті мова про це велася вже давно, але відповідне рішення Президент прийняв лише тепер, за два місяці до місцевих виборів. Звісно, з цього приводу накопичилося багато питань, які журналісти адресували очільнику Луганщини Сергію Гайдаю

 

Евеліна БОГДАНОВА

 

Отже, указ Президента України № 293/2020 передбачає утворення вiйськово-цивiльної адмiнiстрацiї в Лисичанську, але нiяких строкiв дiї новоствореного органу в ньому не вказано. Чи вiдбудуться 25 жовтня вибори в Лисичанську – це питання з самого початку зацiкавило багатьох.

– 25 жовтня у нас будуть вибори. Вибори незвичайнi, бо вiдбулася змiна адмiнiстративно-територiального устрою, – вибори в ОТГ, тому автоматично вибори вiдбудуться в нових адмiнiстративно-територiальних одиницях, – наголосив Сергiй Гайдай.

Чому все ж таки буде введена ВЦА в Лисичанську? Начебто i часу до виборiв небагато залишилося. На це питання глава областi Сергiй Гайдай вiдповiв:

– Iдея з введенням ВЦА була давно, жителi просили про це давно. Ми бачимо полiтичну кризу в Лисичанську. I внаслiдок цiєї полiтичної кризи є проблеми, що безпосередньо стосуються кожного жителя Лисичанська. Нiяких полiтичних амбiцiй в цьому рiшеннi немає, виключно прагматичний, економiчний, господарницький пiдхiд.

Як приклад негараздiв у полiтикумi Лисичанська Сергiй Гайдай навiв ситуацiю з ЮНIСЕФ. Як розповiдали представники мiжнародної органiзацiї очiльнику Луганщини, навеснi цього року вони зробили аналiз дiяльностi ЛКСП «Лисичанськводоканал», запропонували мiськiй владi Лисичанська свою допомогу i варiанти вирiшення проблем водопостачання та водовiдведення мiста, але справа не рушила з мiсця.

– ЮНIСЕФ можуть генерувати грошi певних донорiв – країн або приватного сектору, – допомагати у вирiшеннi питань, але їх не почули! Ми зараз домовилися, нам дадуть цей аналiз. Створена i вже працює робоча група, яка займається цим питанням, – зауважив Сергiй Гайдай.

Щодо кандидатур на посаду керiвника ВЦА, очiльник областi зазначив, що вони вже є. Серед них як мiсцевi жителi, так i нi. Наразi триває погодження кандидатур керiвництвом ООС.

– Зрозумiло, є визначенi законом термiни. Але я хочу максимально пришвидшити процес i, сподiваюся, протягом тижня-двох ми вже будемо знайомити жителiв Лисичанська з новим керiвником, – пiдкреслив глава областi.

За словами Сергiя Гайдая, жоден з представникiв полiтичних сил не звертався до голови Луганської облдержадмiнiстрацiї з пропозицiями щодо можливих кандидатiв на посаду керiвника ВЦА.

– Нiяких пропозицiй не було. Нiхто на мене не виходив. А якщо б вийшов, це б не мало в реалiях жодних наслiдкiв. Як це вiдбувалося i з призначенням моїх заступникiв, – зауважив Сергiй Гайдай.

Глава областi наголосив на тому, що всiляко буде допомагати i сприяти роботi керiвника ВЦА в Лисичанську й окреслив певнi кроки, якi будуть зробленi у найближчi два мiсяцi роботи ВЦА.

– Ми розробимо план певних практичних заходiв щодо сталої нормальної роботи всiх структур – ЖКГ, водоканалу та всiх iнших. Можливо, потрiбна буде допомога мiжнародникiв. Якщо ми все ж таки домовимось i отримаємо врештi-решт позитивний результат, щоб модернiзацiю водопостачання в Лисичанську включили до тих 75 млн євро допомоги, яку надає французька сторона, вважаю, це буде моя допомога, – пiдкреслив Сергiй Гайдай. – Я вiрю в плiдну, важку, цiлодобову роботу. I вже протягом пiвтора-двох мiсяцiв люди побачать реальнi результати у виглядi ремонтiв, пiдписання певних угод i початку їхньої реалiзацiї, щоб мешканцi Лисичанська постiйно отримували воду, щоб як годинник працювала служба, що буде займатися поривами каналiзацiї, тощо. Тобто, як я вже казав, – виключно господарницький пiдхiд.

Сергiй Гайдай зазначив, що вирiшення проблем Лисичанська повинно складатися з двох частин: стратегiчного плану на декiлька рокiв, у якому, зокрема, буде фiнансова допомога французької сторони, i швидкої програми, тобто локального вирiшення нагальних проблем людей.

– Зрозумiло, вирiшення всiх питань не буде миттєвим, але у найкоротший термiн люди вiдчують покращення, – наголосив глава областi. – За два мiсяцi ми встигнемо зробити певнi кроки, i це не просто якiсь намiри, протокольнi доручення чи папiрцi з пiдписами. Нi. Люди побачать в реалiях, що розв'язуються питання.

Звичайно, в журналiстськiй спiльнотi виникло питання, чи є сенс розпочинати реалiзацiю масштабних проєктiв в Лисичанську, якщо пiсля виборiв керiвництво мiстом буде здiйснювати мер та депутати з iншими поглядами на його соцiально-економiчний розвиток, а iнiцiйованi ВЦА проєкти «заморозяться».

На це Сергiй Гайдай вiдповiв:

– Все може бути. В Конституцiї України написано, що вся влада належить народовi. Чомусь багато людей про це забувають, коли беруть якiсь мотивацiйнi пропозицiї певних кандидатiв, а потiм згадують про свої права на наступного дня пiсля виборiв. Дуже би хотiлося, щоб люди почали думати. Усвiдомлювати, що саме в день виборiв вiд них залежить доля мiста, їх самих, їхнiх дiтей, онукiв на декiлька рокiв поспiль на майбутнє. I це iнодi важке рiшення. Тому що взяти якусь фiнансову чи продуктову мотивацiю дуже легко, i ця спокуса – ось вона – взяв i пiшов додому. Але вона закiнчується через день-два, а жити потiм з тiєю владою, яку люди самi собi обрали, треба п’ять рокiв. У цьому величезна проблема.

Що можна сказати? Шанс на iнше майбутнє у мешканцiв Лисичанська є. Але чи скористаються вони ним? I справдi, чи нарештi почнуть абстрагуватися вiд передвиборчих подачок i замислюватися, хто ж реально потрiбен їм у владi? Поживемо-побачимо, вибори не за горами.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх