Звісно, судноплавства по Айдару ніколи не було. Але й глибини по коліно на середині річки жителі Старобільська не пригадують. У містян мілка річка викликає занепокоєння, та більше через не досить комфортний літній відпочинок. Хоча насправді низький рівень води у водоймі – проблема більш глибока і має не один рівень причинно-наслідкових зв’язків. Тож давайте спробуємо розібратися у них

 

Наталія БОНДАР

 

ГЛОБАЛЬНО ТА ЛОКАЛЬНО

На початку березня Державне агентство водних ресурсів констатувало, що ріки й водоймища в Україні сильно обміліли. За даними відомства, за 120 років країна вперше опинилася в ситуації, коли гідрометеорологічні умови можуть спричинити обмеження у використанні води, а маловоддя – привезти до пересихання малих водотоків.

Причинами низької водності спеціалісти називають аномально теплу зиму. Синоптики пояснюють, що в наслідок відсутності метеорологічної зими не відбулося снігонакопичення й, відповідно, формування хоча б середнього весняного водопілля.

До того ж, за даними Укргідрометцентру, за березень-квітень опадів випало значно менше норми, переважно 20-50%. Дощі, які пройшли, не вплинули на гідрологічний режим річок. Тож влітку маємо певну гідрологічну патологію по всій країні.

На локальному рівні до цієї кризи, на думку старобільчан, додається негативний результат від неробочого шлюзу-регулятора. Хоча, за твердженням Луганського міжрайонного управління водного господарства, у березні поточного року рівень води в Айдарі знаходився в межах природного рівня та не потребував регулювання. Саме так в управлінні відповіли на черговий лист Старобільської міської ради, виконавчий комітет якої просив водників підняти шторки шлюзу-регулятора для відновлення нормального рівня води в Айдарі. Бо вже наприкінці лютого було видно неозброєним оком, що річка суттєво обміліла.

Подібні відповіді від регіонального Офісу водних ресурсів, на балансі якого й знаходиться ця гідротехнічна споруда, надходили до міськради і раніше. Крім того, відомство в якості вирішення проблеми пропонувало передати шлюз на баланс міста.

У 2017 році на замовлення міськради була виготовлена проєктно-кошторисна документація для проведення ремонтних робіт та передана до Луганського міжрайонного управління водного господарства. Та впродовж трьох останніх років проєкт не був реалізований.

Спілкування місцевого органу влади з водниками фактично зайшло у глухий кут. Тоді Старобільська міськрада почала шукати вихід у іншому напрямку, адже сьогодні технічний стан обладнання та конструкцій шлюза-регулятора має великий відсоток зношеності. А це, у випаадку підняття рівня води в Айдарі, може призвести до підтоплення житлового сектору та автомостів.

 

 

ВІД СЛІВ ДО ДІЛА

З огляду на актуальність проблеми виконком неодноразово звертався до Луганської обласної держадміністрації, останніми місяцями – вже особисто до її голови Сергія Гайдая з відповідними листами. Місто шукало підтримки в очільника області і знайшло її.

Темі «старобільського» шлюзу керівник області приділив немало уваги. Про варіанти вирішення проблеми Сергій Гайдай говорив зі Старобільським міським головою Яною Літвіновою під час робочої зустрічі в ЛОДА в середині травня. Фактично цей момент і можна вважати точкою відліку реального погляду на справу та розв'язання проблеми, що накопичувалась роками.

В продовження цієї розмови в перших числах червня у Старобільську відбулась виїзна нарада за участю директора Департаменту житлово-комунального господарства облдержадміністрації Віталія Сурая для вирішення питання ремонту шлюзу.

– Сподіваємося, що за результатами виїзних нарад, проведених на об'єкті, засідань комісії з надзвичайних ситуацій та техногенної безпеки на рівні області, за сприяння керівника Луганщини шлюз буде відремонтовано, – коментує проблему міський голова Яна Літвінова. – Зважений та професійний підхід до розв'язання складних регіональних питань з боку голови ОДА свідчить про його реальну зацікавленість у ефективній роботі на благо жителів Луганщини і зокрема старобільчан. Тепер ми маємо чітку, дієву комунікацію між сторонами, які мають розв'язати проблему. Дуже добре знаю, що таке стукати у двері, які тобі не відчиняють. ІРадію, що зараз ситуація докорінно змінилася. Тож без зайвих лестощів можу сказати, що пан Гайдай виявився єдиним, хто від слів перейшов до діла. Звісно, знайдуться й ті, хто скаже, мовляв, «порішали» та й все, що тут складного... Але люди, які працюють в управлінських структурах, добре знають, як іноді складно знайти спільну мову на різних рівнях та в різних структурах для розв'язання тих чи інших питань.

Що ж далі? За словами міського голови, старий проєкт 2017 року буде переглянуто згідно з поточними цінами. Адже питання шлюзу має бути закрите не на рік-два, а на багато років вперед. Отже, і розв'язання питання теж займе значний час. Але обласна й міська влада діють в інтересах жителів і у законній площині. Тож разом доеодеться пройти ще досить тривалий шлях.

 

Фото: Архів районної газети «Вісник Старобільщини» та Олександра Сафонова

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх