111 інфікованих, з яких 84 одужали, 1 помер – така статистика розповсюдження коронавірусу в Луганській області на 21 липня. Послаблення карантину все ж дало деякого розгону поширенню інфекції, але у порівнянні з іншими територіями Луганщина стійко тримається, і прогнозувати другу хвилю COVID-19 поки зарано. Так вважає Валентин Шкорубський, директор Департаменту охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації

 

Евеліна БОГДАНОВА

 

– Валентин Якович, звідки, за статистикою, поширюється коронавірусна інфекція?

– Переважна більшість хворих прибули з РФ. Є поодинокі випадки, коли хворі на COVID-19 приїхали з інших областей України, епідеміологічно небезпечних за статистикою поширення хвороби. У 71 випадку зареєстрована вже місцеве передавання коронавірусної інфекції, й у 58 з них встановлено родинні контакти з нульовими хворими.

 

– Важко виявити коло осіб, з яким контактувала хвора на COVID-19 людина?

– Для цього проводиться величезна робота. Наведу приклад. З Івано-Франківщини в нашу область приїхала жінка. Вона хворіла безсимптомно, але ж водночас була джерелом зараження для оточуючих. І у звичному для себе режимі спілкувалася з людьми. Дуже складно виявити всіх, з ким вона контактувала, але ми це робимо у кожному з випадків. До речі, вже встановлені 5 осіб, які були інфіковані саме від неї і захворіли на COVID-19.

 

– Якщо в неї захворювання перебігало безсимптомно, то яким буде перебіг хвороби в тих, кого вона інфікувала?

– Цього ми передбачити не можемо, у різних випадках буває по-різному. Часто у нульового пацієнта хвороба протікає у легкій формі, а в інфікованих від нього осіб може бути все інакше. Вкрай тяжких випадків в області не зафіксовано – у нас ще для жодного хворого не застосовувався апарат ШВЛ.

 

– А людина, яка померла?

– У неї була супутня патологія, інфаркт, їй проводили операцію на серці.

 

Колектив інфекційного відделення Рубіжанської міської лікарні
у захисних костюмах Фото – Ольга Мартинова

 

– І все ж таки ситуація в області краща, ніж будь-де в Україні?

– Так. За рекомендаціями Кабміну та МОЗ, Луганська область готова до впровадження адаптивного карантину, на відміну від інших територій, де наразі, навпаки, відбувається його посилення.

 

– Де в області сьогодні проводять тестування на COVID-19?

– Дослідження методом ПЛР проводить вірусологічна лабораторія ДУ «Луганський обласний лабораторний центр МОЗ України». Існує також альтернативний варіант – приватна лабораторія ТОВ «КДЛ «Фармбіотест».

Дослідження методом ІФА наразі можна проводити у 7 лабораторіях: 4 приватних та 3 клінічних лабораторіях Біловодського, Старобільського та Новоайдарського ТМО. Ще 6 апаратів запрацюють найближчим часом – в Сєвєродонецьку, Сватовому, Троїцьку, Попасній, на обласній станції переливання крові та в обласному центрі соціально небезпечних інфекційних хвороб.

 

– Є якісь складнощі з проведенням досліджень?

– У державному лабораторному центрі виникла черга. Він у нас один, а з урахуванням подій останніх днів, коли почав діяти адаптивний карантин, люди менше звертають увагу на карантинні вимоги, і кількість випадків зросла. Разом з тим на сьогодні у нас всього два спеціалісти, що проводять дослідження в державному лабораторному центрі, і вони фізично не можуть охопити збільшену кількість аналізів. Тому, якщо потрібно зробити тест терміново, людина може звернутися до приватної лабораторії та швидше отримати результат.

 

– А чи є проблеми з забезпеченням медпрацівників чи виплатами компенсацій за роботу, пов’язану з коронавірусом?

– Ніяких проблем. Лікарні першої хвилі на 100% забезпечені засобами індивідуального захисту навіть в умовах інтенсивної роботи на 2-3 місяці. Всі мобільні бригади, яких в області створено 35, що виїжджають до осіб з симптомами коронавірусу, мають необхідні засоби захисту високого класу: костюми для вірусологічної безпеки, респіратори, окуляри, щитки.

Всі, хто в області залучений до боротьби з COVID-19, своєчасно та в повному обсязі отримують фінансові компенсації, передбачені законодавством.

П’ять медичних закладів області першої хвилі – Лисичанська, Рубіжанська, Сєвєродонецька, Біловодська багатопрофільні лікарні та Старобільське РТМО – уклали договори на пакети послуг з НСЗУ, зокрема й щодо лікування COVID-19, і фінансуються з Національної служби здоров’я України. Лікування коронавірусної інфекції відбувається симптоматично.

 

– Які прогнози на осінь, коли діти підуть до школи? Чи чекати нам на другу хвилю поширення коронавірусу?

– Наразі МОЗ разом з МОН розробляють алгоритм дій та вимоги, які будуть впроваджені, коли почнеться навчальний рік, щоб унеможливити сплеск кількості захворілих. А вимоги, я вбачаю, будуть ті самі: соціальна дистанція 1,5 м, масковий режим, миття рук.

Чи буде наступна хвиля восени, важко передбачити, адже на сьогодні у нас серед захворілих за весь період зареєстровано лише 5 дітей. Може це тому, що лише нещодавно були відкриті дитсадки, але, як показує статистика, ця вікова група найменше схильна до ураження на коронавірусну інфекцію.

У будь-якому разі, окрім медичних закладів першої хвилі, ми вже визначили заклади другої хвилі на 90 ліжок. Це КНП «Новоайдарська багатопрофільна лікарня», КНП «Новопсковське ТМО», КНП «Сватівська багатопрофільна лікарня», КНП ЛОДКЛ та Філія «Петропавлівська лікарня» КНП «Станично-Луганське ТМО».

 

– Скільки може продовжуватися дія карантинних вимог?

– Наразі говорять про якісь дослідні зразки вакцини у Великій Британії, в США. Але у найкращому випадку все це надійде у продаж, як було оприлюднено, не раніше середини 2021 року. Тому носіння маски у місцях скупчення людей, дотримання соціальної дистанції у 1,5 м ще потрібно деякий час. Такі заходи не потребують значних витрат і значної зміни звичного режиму життя, тому треба поважати себе й оточуючих, дотримуватися відомих правил, берегти здоров’я.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх