Обстріли, розведення військ, досі не відкритий КПВВ – саме цим зараз відоме місто Золоте. Але насамперед Золоте – це люди. Які хочуть жити в нормальних умовах. Якщо лінію розмежування поки не змінити, то звичайні побутові потреби – можна. Як живеться в Золотому на шостому році війни, хто чує золотівців і приходить на допомогу – розповідає Олексій Бабченко, керівник ВЦА м. Золоте та с. Катеринівка

 

Евеліна БОГДАНОВА

 

– Днями десяти родинам переселенців із Золотого вручили ключі від квартир. Два роки до того люди поневірялися, втративши житло. Розкажіть, будь ласка, про цю ситуацію.

– Ще у 2018-му було взяте під контроль Золоте-4, село Катеринівка. Але хутір Вільний наші військові тоді взяли під контроль не повністю – дві вулиці залишилися під окупацією. Незаконні збройні формування дали людям пів години на збори і вигнали всіх з власних домівок. Тоді ще загинула сімейна пара, яка відмовилася виїхати.

Втративши все, люди неодноразово зверталися по допомогу щодо житла і до попереднього керівника ВЦА Золотого, і тодішнього керівника обласної ВЦА, але нікому не було до них діла.

У листопаді минулого року влада, нарешті, почула людей. Під час робочої поїздки на Луганщину Президент дізнався про біду цих родин і доручив вирішити проблему губернатору. Сергій Гайдай взяв вирішення проблеми під особистий контроль, і лише тоді справа зрушилася.

Я знайшов відчужені за рішеннями суду квартири, правда, житло це було у вкрай занедбаному стані. На їхній ремонт були виділені кошти з обласного бюджету. І Вже на даний час 10 родин отримали житло. Ще двом родинам вручимо ключі в липні. Ще за трьома квартирами днями оголошено закупівлю послуг, намагатимемося якнайшвидше зробити ремонт, щоб хоча б в жовтні люди змогли заселитися.

 

Проблеми Золотого: аварійний сміттєвоз та піддашки у під’їздах

 

– Квартири розташовані в безпечному місці?

– Так, останній обстріл того району був ще у 2015-му. Це приблизно 3-4 км до ділянки, де наразі зона розведення. Взагалі, з останньою зміною керівника області на Золоте більше звертається уваги.

Наразі чекаємо на ремонт траси Сєвєродонецьк–Золоте. Як наголосив Сергій Гайдай, область вже готова до проведення тендеру на виконання ремонтних робіт цієї ділянки.

Також дуже гостро в місті стала проблема вивезення сміття. Остаточно зламався сміттєвоз, який ремонтували нескінченну кількість разів. Наразі комунальникам завантажують сміття вручну.

 

– Як вирішуватимете проблему?

– З нашим мізерним бюджетом самотужки, звичайно, ми не в змозі щось зробити. Я звернувся до очільника області з проханням посприяти у виділенні коштів на придбання сміттєвоза, і Сергій Гайдай запевнив, що найближчим часом його та іншу комунальну техніку для Золотого буде придбано. Чекаємо з нетерпінням.

Також завдяки Сергію Гайдаю та Департаменту ЖКГ облдержадміністрації розв'язують питання життєдіяльності місцевих шахт. Наприклад, щодо відключення вугільних підприємств через борги за електроенергію. Завдяки голові Департаменту ЖКГ електрику на шахти вмикають в ручному режимі.

 

– Знеструмлення за борги – сьогоднi проблема всiх шахт Луганщини.

– Взагалi велика проблема шахтарських мiстечок, подiбних Золотому, – це вiдсутнiсть належного фiнансування шахт. За два роки шахти ДП «Первомайськвугiлля» не отримали жодної копiйки з бюджету, окрiм зарплат, разом з тим борг перед шахтами за вiдвантажене  вугiлля сягнув вже 175 млн грн.

Як наслідок, заробiтнi плати виплачуються несвоєчасно, соцiальна сфера занедбана, модернiзацiї обладнання нiякої. Але треба вiддати належне, пiсля вiзиту Президента на збори профспiлок у Києвi питання зрушилося з мiсця, шахтарi зарплату отримують. Є ще певний борг за 2019 рiк.

 

Відремонтований сквер «Сонячний»

 

– До всiх цих проблем ще можна додати й загрозу затоплення через те, що припинена вiдкачка води на шахтах в окупованому Первомайську?

– Так, шахта «Золота» – це форпост, що тримає шахтнi води. Якщо щось трапиться з нею, за 4 години будуть затопленi всi шахти ГП «Первомайськвугiлля», а далi й «Лисичанськвугiлля». I 78% всього населення мiста залишаться без роботи.

Багато чого тримається на небайдужостi директора шахти Михайла Бєлiцького. Люди мають роботу, шахта допомагає мiсту вирiшувати рiзнi побутовi проблеми. То труб нарiзати пiд стовпи для піддашків, то смiттєвоз вiдремонтувати – навiть на це бюджет Золотого не розрахований, наразi в бюджетi трохи бiльше 70 тисяч.

 

– Якi ще проблеми в Золотому потрiбно вирiшувати негайно?

– Дорiг немає зовсiм. Комунальне господарство, м’яко кажучи, знищене. «Попаснянський водоканал» у великих боргах за електроенергiю. Всi цi питання потрiбно вирiшувати. Голова ЛОДА Сергiй Гайдай недавно сказав, що французькi iнвестори не вiдмовляються вiд планiв реконструкцiї пiдприємства. Це вселяє оптимiзм.

I самi ми не сидимо – я подав власнi проєкти до ДФРР. Правда, коронавiрус дещо завадив, але, я вважаю, це тимчасово.

 

– Що будете вiдновлювати?

– Специфiка Золотого в тому, що це декiлька населених пунктiв, якi знаходяться на вiдстанi один вiд одного. Без нормального сполучення вони майже iзольованi. Тому я пiдготував для ДФРР проєкт вiдновлення цих основних артерiй.

Наступний поданий проєкт – придбання комунальної технiки. Вона дуже коштовна, а бюджет дотацiйний, хоча основнi бюджетоутворюючi пiдприємства району – шахти ДП «Первомайськвугiлля» – знаходяться якраз на територiї Золотого та Гiрського.

Ще ми утворили Золотiвский сектор Пенсiйного фонду. Зараз проходить конкурс, i два спецiалiсти постiйно будуть працювати у нас. Один зможе виїжджати на КПВВ, коли воно вiдкриється, i один – працювати на мiсцi.

До того ж беремо участь у багатьох грантах. Люди в Золотому, як i всi, хочуть жити в нормальних умовах. Тож вже завершили сквер Сонячний. Там зараз усе культурно облаштовано, є безкоштовний Wi-Fi.

 

– Два мiсяцi як призначили нового очiльника Попаснянської РДА. Щось змiнилося у вiдношенні до Золотого?

– Роман Власенко придiляє значну увагу не тiльки райцентру, а й територiям, постiйно їх вiдвiдує, пiклується про проблеми громад. Не можу сказати, як далi буде, але мною вже поданi пропозицiї щодо ремонту дорожнього полотна в кварталi Сонячний (Золоте-1), де знаходяться основнi об’єкти критичної iнфраструктури, а також на будiвництво тротуарних дорiжок, бо вони в занедбаному станi. Поки на звернення отримав обiцянку, що кошти будуть видiленi.

 

– Найближчим часом область остаточно буде подiлена на ОТГ. Якi перспективи ви бачите для Золотого?

– За планом ми вiднесенi до Гiрської ОТГ, куди увiйдуть ще Гiрське, Новотошкiвка, Тошкiвка, Кримське, Нижнє та Свiтличне. З них Золоте, Кримське й Новотошкiвське – це населенi пункти, де наразi введена ВЦА. I я вважаю, ВЦА треба зберегти. В зонi розведення тиша, а справа й злiва – падає. Вiйна не закiнчується…

А взагалi, чекаємо на позитивнi змiни: в громадах залишатиметься бiльше коштiв, якi ранiше йшли в бюджети iнших рiвнiв, вiдповiдно матимемо бiльше можливостей для покращення життя людей.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх