Наразi Луганщина посiдає останню сходинку в рейтингу областей за статистикою захворiлих на коронавiрусну iнфекцiю. Поточний контроль за ситуацiєю, пов’язану iз поширенням COVID-19, здiйснює створений ще у лютому обласний штаб. Про його дiяльнiсть – в iнтерв’ю з Наталiєю Романенко, заступником голови Луганської облдержадмiнiстрацiї

 

Луганщина.ua

 

– Наталiє Анатолiївно, розкажiть детальнiше про штаб, що вiн собою представляє?

– До його складу входять представники всiх вiдповiдних служб областi, зокрема Нацполiцiї, СБУ, Департаменту охорони здоров’я, управлiння цивiльного захисту, Держпродспоживслужби, тощо. Очолює штаб Володимир Жданов – високопрофесiйний спецiалiст, заступник директора ДУ «Луганський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Треба зазначити, що наразi штаб сформовано з фахiвцiв, всi люди чiтко на своїх мiсцях, вони розумiють, що i як робити у кожнiй ситуацiї, працюють у форматi 24/7, як любить казати очiльник областi.

Один з напрямiв моєї роботи на цьому етапi – це керiвництво роботою з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайної ситуацiї, яка покладена на штаб.

 

– А як побудована робота штабу?

– Щодня о 8.00 ранку в нас оперативка, де обговорюються всi нагальнi питання, пов’язанi з поширенням коронавiрусної iнфекцiї, новини в законодавчому полi щодо протидiї поширенню захворювання. Налагоджена комунiкацiя з усiма задiяними структурами – опорними та всiма iншими лiкарнями, лабораторним центром тощо. Здiйснюється постiйний монiторинг ситуацiї для швидкого реагування. Узагальнена iнформацiя щодня надається головi облдержадмiнiстрацiї. Штаб працює як годинник, злагоджений механiзм. Це вiдзначали i в Києвi.

 

Заступниця голови ОДА Катерина Безгинська
приймає гуманітарний вантаж для луганських лікарень від UNICEF

 

– У статистицi поширення захворювання на гостру респiраторну хворобу COVID-19 за областями Луганщина має найнижчий показник. Як ви вважаєте, чому?

– Першочергово – це заслуга глави областi. Адже дуже вiрно вiн зреагував з самого початку. Сергiй Гайдай першим в Українi закрив ринки, хоча це було нелегке рiшення – люди збирали мiтинги, висловлювали незадоволення. Сергiй Володимирович особисто розмовляв з пiдприємцями, керiвництвом ринкiв, домовлявся, пояснював важливiсть такого рiшення, тобто взяв удар на себе. I ми бачимо – люди його почули i зрозумiли.

Його своєчаснi жорсткi, але правильнi рiшення стали на завадi поширенню iнфекцiї.

Не менш важливими стали згуртована робота штабу та професiоналiзм медикiв. I це все в комплексi дало позитивнi результати – вже тиждень кiлькiсть захворiлих тримається на позначцi 42 людини.

До речi, коли так званi фейсбучнi аналiтики ставлять пiд сумнiв статистику захворювання на COVID-19 по областi, я можу сказати, що це – дилетантська упереджена позицiя. Дуже дивно читати десь у Фейсбуцi, що «може цифри сфабрикованi чи заниженi показники», адже, по-перше, ми маємо вiдповiдальнiсть перед людьми та перед законом. А по-друге, це – дивне припущення, адже будь-яке замовчування реальних показникiв вже призвело б до значного поширення хвороби.

 

– Якi складнощi виникають в роботi штабу?

– Ми чiтко виконуємо директиви, постанови Кабмiну i контролюємо це виконання на рiвнi кожної з обласних служб. Значних складнощiв практично не виникає. Єдине, було складно знайти мiсця для обсервацiї людей, бо багато хто на мiсцях на це просто не погоджувався. I не погоджувалися, як не дивно, керiвники високого рiвня.

Хоча, як правило, на обсервацiю їдуть здоровi люди, якi просто за законом пiсля перетину кордону повиннi 14 днiв провести в iзоляцiї. Вони, може, взагалi не контактували з захворiлими, це просто вiрогiднiсть.

Але буквально через тиждень пiсля того, як пiшли першi люди, стало набагато легше. Нашi пояснення, що будь-хто – i люди вашого села, мiста, району – може потрапити в таку ж ситуацiю, коли їх нiде не приймають, спрацювали.

 

– Кiлькiсть захворiлих значно не збiльшується, а скiльки тестiв робиться в областi?

– Ми намагаємося зробити якомога бiльше тестiв. Окрiм кола контактних осiб наразi ми активно тестуємо медикiв – абсолютно всiх. Це, на мiй погляд, дуже важливо, бо вони контактують з людьми, зокрема i з захворiлими на коронавiрусну iнфекцiю. До нас звертаються лiкарнi, ДСНС, iншi органiзацiї, робота яких передбачене з контактування з людьми. Щодня кiлькiсть зроблених ПЛР-аналiзiв зростає. Якщо ранiше робили 26, 28, 34 тести за добу, то наразi – 60.

 

– Карантин послаблюють. Як ви вважаєте, що чекає на область далi?

– Бiльшiсть людей все ж таки зрозумiли необхiднiсть використання захисних засобiв, дотримання дистанцiї. Якщо й надалi люди ставитимуться до цього вiдповiдально, нам не страшне вiдкриття ринкiв, перукарень, кафе, торгiвельних точок. Але, звичайно, за умови виконання всiх визначених правил.

Їх безумовне виконання ми контролюємо i будемо жорстко карати за невиконання. Наприклад, на кожному вiдкритому ринку щодня постiйно знаходиться по двi вiдповiдальних особи з Держпродспоживслужби. Єдине порушення – i ринок буде закрито.

 

– Чи всього вистачає в областi для протистояння поширенню коронавiрусу?

– П’ять опорних лiкарень у нас забезпеченi абсолютно всiм. За всiма 35 лiкарнями, якi є в областi, ми ведемо монiторинг – чого i скiльки (масок чи захисних костюмiв чи ще чогось) не вистачає, i розподiляємо туди вантажi вiд благодiйникiв. Наприклад, днями до нас прийшли двi машини з багаторазовими костюмами, яких нам дещо не вистачало.

Нещодавно 10 тисяч масок та тисячу багаторазових костюмiв нам надав «Епiцентр» у якостi спонсорської допомоги. З Краматорська приїхало ще 9 тисяч захисних масок. Зараз з Києва їде ще додатковий вантаж вiд Благодiйного фонду «Прайм». Ми все приймаємо i розподiляємо по лiкарнях.

I коли люди, якi чи то готуються до виборiв, чи просто зi шкiдливостi намагаються сказати, що «все погано», «в лiкарнях нiчого немає», «все пропало», я запевняю: область готова до ситуацiї з поширенням коронавiрусу. Але, звичайно, краще хворобу попередити, нiж лiкувати. I це те, що ми наразi робимо.

 

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх