Наше видання продовжує цикл інтерв’ю з керівниками райдержадміністрацій Луганщини. Цього разу спілкуємося з очільницею одного з трьох прифронтових районів області – в.о. голови Новоайдарської РДА Тетяною Новиковою. Бесіда відбулася одразу після візиту в Новоайдар Президента, де він проінспектував будівництво ділянки дороги Сєвєродонецьк-Станиця Луганська. Тому перше питання – саме про цю знакову подію

 

Євген КОМАРОВ

 

– Отже, Тетяно Володимирівно, ділянка дороги, яка будується в межах президентської програми «Велике будівництво», проходить через ваш район. Скажіть, наскільки важлива вона для місцевих жителів?

– Ділянка проходить від м. Щастя до с. Смолянинове, включно з районним центром Новоайдаром та територією семи сільрад.

За умови відсутності залізниці, що поєднувала б наш район зі всією Україною, ця дорога є «шляхом життя» для всіх, хто там проживає та працює. Щоденно по ній в район постачаються продукти харчування, а підприємства агропромислової та лісогосподарської  галузі вивозять свої товари на реалізацію.

Ремонт значно зменшить час, що витрачають люди, щоб дістатися районного та обласного центрів, збереже їхні автомобілі, техніку. Ну і, сподіваємось, загалом вплине на зменшення аварійності.

 

– У якому стані інші дороги району?

– Якщо коротко – в незадовільному. Але, звісно, ми намагаємось в міру своїх можливостей вплинути на ситуацію. В першу чергу – забезпечити нормальний проїзд шкільних автобусів. З цією метою в 2020 році заплановані ремонти доріг комунальної власності у селах Олексіївка, Михайлюки, Колядівка, Вовкодаєве, Новоохтирка з відповідним фінансуванням від 100 до 950 тис. грн.

 

– Які проблеми, окрім доріг, актуальні для громади?

– Усі мріють про відновлення роботи залізниці, що вирішило б одразу низку наших проблем: це постачання вугілля для Луганської ТЕС з території України, розробка логістики для вивезення сільгосппродукції, постачання сировини для роботи асфальтобетонного  заводу в Новоайдарі, здійснення пасажирських перевезень.

Наскільки я знаю, завдяки голові Луганської обласної державної адміністрації Сергію Гайдаю, вирішення проблеми будівництва нової гілки, яка поєднає колії Кіндрашівська-Нова – Лантратівка  та Попасна – Куп’янськ , увійшло в практичну площину.Щодо інших проблем, які в нас на порядку денному, – це фізичний знос водопровідних та каналізаційних мереж у Новоайдарі та Щасті (крім того, термін експлуатації більш ніж 25 років має 38% теплової мережі Щастя), незадовільний стан очисних споруд у райцентрі; будівництво другої черги полігону ТБО, фізичний знос багатоквартирних житлових будинків.

Новоайдарщина – ще й прифронтовий район. На нашій території тривають бойові дії, у людей пошкоджується житло. Надати офіційну допомогу з бюджету проблематично, бо порядок відшкодування досі законодавчо не врегульовано. До цього додаються комунальні проблеми у прифронтових селах: відсутність централізованого водопостачання у Гречишкиному та газопостачання у Трьохізбенці та Кряківці.

 

 

– Чим допомагає обласна влада?

– У світі останніх подій ми вдячні за допомогу медичним закладам. Так, з обласного бюджету отримано субвенцію в 100 тис. грн на придбання засобів індивідуального захисту та швидких тестів для виявлення хворих на СOVID-19.

Крім того, минулого року з обласного бюджету район отримав 1,127 млн грн, які було витрачено на проведення ремонтів у бюджетних установах.

 

– Оцініть, будь ласка, районний бюджет нинішнього року.

– Прогнозний обсяг доходів по власних податках та зборах районного бюджету складає 95,3 млн грн, що на 13,8% більше минулого року. З обласного бюджету заплановано отримати міжбюджетні трансферти в сумі
12,3 млн грн.

Серед видатків передбачено фінансову підтримку комунальних некомерційних підприємств в сумі 61,9 млн грн, зокрема на оплату праці за рахунок коштів районного бюджету – 27,4 млн грн. Видатків за медикаменти та перев`язувальні матеріали, продукти харчування, оплату комунальних послуг та енергоносії заплановано на 100%.

Взагалі, зараз медичні установи знаходяться у перехідному стані та потребують масштабної модернізації. З метою забезпечення лікарень, які надають вторинну медичну допомогу, передбачено видатки по спеціальному фонду в сумі 21,8 млн грн.

Планується придбати низку медичного обладнання, включно з відеогастроскопом, відеоколоноскопом, рефракто-кератометром, бінокулярним офтальмоскопом, переносним цифровим рентгенівським комплексом, апаратом штучної вентиляції легень та комп’ютерним томографом.

Також за рахунок коштів районного бюджету та залишку субвенції, наданої з обласного бюджету, планується здійснити капітальний ремонт реанімаційного блоку, дитячого відділення, лікувального корпусу та будівлі флюорографії у районній лікарні.

 

– Які проєкти капітального будівництва та соціально-економічного розвитку будуть реалізовані найближчим часом на території району?

– Протягом 2020 року плануються ремонти в трьох закладах культури: школі мистецтв м. Щастя, районному краєзнавчому музеї та Марсівському народному домі.

Також плануються капітальні ремонти в інклюзивно-ресурсному центрі в Новоайдарі, харчоблоків ДНЗ «Суржанський», Штормівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів; ДНЗ «Сонечко» у Новоайдарі, Новоайдарської школи-гімназії та НВК «Олексіївська школа-гімназія».

Крім того, плануємо капітальний ремонт основної будівлі Новоайдарської школи-гімназії та будівлі дитячо-юнацької спортивної школи.

 

– Повернемось до теми медичної реформи. Для багатьох територій вона стала приводом провести комплексний аналіз системи охорони здоров'я. Які слабкі сторони місцевої медицини відомі?

– Ці проблеми загальні для всіх сільських територій. Перш за все, відсутність лікарських кадрів не дає можливість максимально отримати пакети для надання медичної допомоги, як-от лікування інсультів, інфарктів тощо.

Хворі, які терміново госпіталізуються до місцевих лікарень, в більшості не підлягають транспортуванню на далекі відстані у зв’язку з загрозою погіршення стану здоров’я та можливістю летального випадку. Такі випадки НЗЦУ оплачує за мінімальною ставкою за лікування в стаціонарі на загальних умовах.

Крім того, через відсутність сімейних лікарів первинної ланки 50% населення не уклали декларації, що не дає змогу безкоштовно отримати спеціалізовану медичну допомогу.

 

 

– Тобто існує проблема з кадрами у первинній ланці?

– У районі 14 сільських лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини та 11 фельдшерських пунктів. Усі амбулаторії відремонтовані та забезпечені новим обладнанням, зокрема й з телемедицини. До теперішнього часу не завершено будівництво Колядівської СЛА ЗПСМ у зв’язку тим, що в Державному бюджеті 2020 кошти на це не були передбачені.

А ось укомплектованість кадрами складає 50%. Незважаючи на проведену роботу з профорієнтації серед учнів шкіл району, охочих працювати після закінчення вищого учбового закладу в сільській місцевості дуже мало. Для вирішення цієї проблеми спільно з органами місцевого самоврядування ведеться робота щодо забезпечення молодих лікарів житлом.

 

– А як взагалі справа з робочими місцями в районі?

– Ситуація з безробіттям в районі доволі складна. Станом на 1 травня 2020 року кількість зареєстрованих безробітних складає 480 осіб. Але динаміка говорить про те, що надалі ситуація може погіршитись. У березні 2020 року було зареєстровано 35 нових безробітних, а у квітні 2020 – вже 104. Разом з тим кількість вакансій, які подають підприємства, установи та організації, поступово зменшується.

 

– До речі, в соцмережах місцеві жителі висловлюють тривогу щодо майбутнього Новоайдарського елеватору. Що зараз відбувається на підприємстві?

– Новоайдарський елеватор на теперішній час знаходиться в користуванні ПрАТ СВФ «Агротон», там працює понад 100 мешканців району.

«Агротон» веде перемовини та бере участь у тендері на продовження оренди елеватора. У зв’язку з невизначеністю, підприємство попередило працівників про звільнення з 18 травня 2020 року. Хоча, можу сказати, що фірма зацікавлена у подальшому використанні елеватора та готова відновити робочі місця у попередній кількості після підписання договору оренди.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх