Врятуватися від нудьги і негативу під час карантину допомагає культура. І хоча проведення масових заходів скасовано, це зовсім не зменшило обсягів роботи закладів культури області. Деталі розповідає Аліна Адамчук – начальник управління культури, національностей та релігій Луганської облдержадміністрації

 

Евеліна БОГДАНОВА

 

– Культура Луганщини довела гнучкість і вміння перелаштовуватися у нових умовах. Як це вдалося?

– Ситуація з поширенням коронавірусу стала викликом абсолютно для всіх, але люди сьогодні не обмежені у доступі до музики, театру, бібліотек та музеїв, тому що працівники культури області започаткували нові форми та методи роботи. Передусім – активно працюють дистанційно та в онлайн-режимі.

Наприклад, Луганський обласний центр навчально-методичної роботи, культурних ініціатив і кіномистецтва вже вдруге проходить випробування на стійкість. У 2014-му він був переміщений на підконтрольну територію, де зміг зберегти мистецьку освіту.

В карантинних умовах його діяльність спрямована, перш за все, на створення методичних рекомендацій для управлінь, відділів культури міських рад та райдержадміністрацій області.

Також його співробітники зібрали досвід реалізації обласних заходів і розробили два інтерактивні електронні видання з відзначення Дня захисника України та Дня Гідності і Свободи. Готуються до презентації – відзначення Дня пам’яті і примирення та Дня Незалежності України.

Ще заплановано проведення Обласного огляду-конкурсу індивідуальної виконавської майстерності «Мистецтво і діти» серед учнів шкіл естетичного виховання: учасники надаватимуть відеоматеріали своїх виступів.

Багато цiкавого пропонує Луганський обласний центр народної творчостi. Це вiртуальнi виставки: «Скарбниця Луганщини» та «Рушники рiдного краю». Їхні експозицiї перiодично поповнюються. Виставки можна переглянути на офiцiйному сайтi Центру. До речi, монiторинг сайту показує, що вiдвiдують вiртуальнi виставки не тiльки мешканцi областi й України, а й мешканцi Канади, Германiї, Пiвденної Америки.

В iнтернет-конкурсi ЛОЦНТ «Барвиста писанка», який проходить щорiчно, вже взяли участь 120 народних умiльцiв, дiтей та молодi з 14 територiй Луганщини, а також Київської та Житомирської областей.

Також на сторiнцi ЛОЦНТ у Facebook створено вiртуальну клубну вiтальню «Щедра хата» з метою обмiну досвiдом, iдеями та задумами клубних закладiв областi.

Крiм того, центр проводить майстер-класи з рiзних жанрiв аматорського мистецтва. Цi матерiали розмiщенi на каналi YouTube ЛОЦНТ. Провiднi керiвники аматорських колективiв областi надають поради та дiляться своїм досвiдом у галузi хореографiчного, вокального, театрального, декоративно-ужиткового мистецтва. Це дозволяє не припиняти заняття та набувати нових знань. Канал має популярнiсть серед населення, його вiдвiдало понад 3000 осiб.

Усi iншi обласнi заклади теж змiнили формат роботи.

 

  

Актори обласного академічного театру
проводять домашню репетицію вистави «Американська рулетка»

 

– Навiть бiблiотеки?

– Бiблiотеки областi йдуть в ногу з часом i вже давно спiлкуються з читачами за допомогою iнтернету. Сьогоднi цi напрацювання стали в пригодi.

Серед бiблiотечних цiкавинок, наприклад, регiональний онлайн-IT-Марафон для дiтей 10-13 рокiв, який започаткувала Луганська обласна унiверсальна наукова бiблiотека. Це iнтенсивнi освiтнi курси з iнформацiйних технологiй для школярiв. У межах проєкту проводиться навчання 52 учнiв за курсами «Кiбербезпека i медiйна грамотнiсть», освiтнiй «Майнкрафт», ведення блогiв в You Tube. В ЛОУНБ також триває цикл вебiнарiв для бiблiотечних фахiвцiв новостворених ОТГ за темами: «Бiблiотечнi фонди. Шлях книги», «Бiблiографiчний опис та iндексацiя документiв», тощо.

Багато уваги ЛОУНБ та ЦБС мiст i районiв придiляють iнформуванню населення за актуальними темами, проведенню рiзноманiтних заходiв та популяризацiї книгочитання через власнi офiцiйнi веб-ресурси.

 

– Досвiд онлайн-спiлкування мають i музеї...

– Саме так. Сторiнки музейникiв популярні у користувачiв соцмереж. Триває громадський iнтернет-проєкт «Старобiльськ – музей пiд вiдкритим небом», спiльно з Олександром Лук'яненком оцифровано вже понад 200 фотографiй Старобiльського повiту, проведено чiтку деталiзацiю та атрибуцiю фотодокументiв. Триває постiйне наповнення рубрики «Вiкно в музейне сховище», сторiнки «Старобiльськ. Славетнi епохи України» тощо.

У квiтнi також визначено переможцiв проєкту спiвпрацi мiж Луганською та Львiвською областями «Концептуальнi засади та художнє рiшення сучасної художньої музейної експозицiї (обмiн досвiдом)».

Луганський обласний краєзнавчий музей продовжує спiвпрацю з державними та вiйськовими установами з метою вiдзначення 45-ї рiчницi з моменту пiдписання Гельсiнського заключного акту та 100-рiччя вiд дня народження правозахисника Миколи Руденка.

Також триває презентацiя пересувних виставок «Гордiсть твоя, Луганщино!», «Луганщина в роки Української революцiї 1917-1921 рр.» вiйськовими пiдроздiлами ОТУ «Пiвнiч».

 

– До вашої координацiї входить Сєвєродонецький коледж культури i мистецтв. Як там проходить навчання?

– Першi два тижнi дистанцiйного навчання i для викладачiв, i для студентiв були дуже непростими, бо специфiка музичного мистецтва передбачає, крiм лекцiйних занять, ще й iндивiдуальну форму навчання.

Все одно освiтнiй процес продовжується, хоча, треба сказати, в божевiльному ритмi. Водночас коледж в перiод карантину провiв дуже цiкавi заходи, наприклад, урок викладача української мови i лiтератури Ганни Саган з виразного читання вiршiв напам'ять та святковий Великоднiй челендж вiд викладача спецiалiзацiї «Естрадний спiв» Юлiї Бражнiкової.

 

Онлайн-виступ колективу Луганської обласної філармонії «БеZМеЖ»

 

– Не можу не спитати про обласний музично-драматичний театр та обласну фiлармонiю.

– Колектив театру не припинив роботу. З’явилась можливiсть витрачати час з максимальною користю. Коли це не самостiйна робота, то артисти театру проводять репетицiї, вiдвiдують тренiнги головного балетмейстера, вчать партiї з хормейстером у форматi вiдеочату.

Немало вистав Луганського театру зазнали додаткових змін якраз перед оголошенням карантину, тож для багатьох акторiв – це зручна нагода спокiйно попрацювати над роллю i провести iндивiдуальнi читки з режисером чи партнерами по виставi.

Нещодавно театром було започатковано iнтернет-проєкт #Дистанцiюємось_бо_ми_того_вартi. У серії гумористичних роликiв тричi на тиждень розповідається про репетицiї, творче життя пiд час самоiзоляцiї, буденнi справи митцiв. Короткi вiдео можна подивитись на сторiнцi театру у фейсбуцi. Там же невдовзi можна буде взяти участь в опитуваннi щодо нового логотипу театру.

Вiдновивши свою дiяльнiсть пiсля iзоляцiї, театр запросить своїх шанувальникiв вiдвiдати три прем’єри: драму за класичним твором I. Карпенка-Карого «Безталанна», камерну виставу сучасної авторки Г. Устинової «I в бiдi, i в щастi», а також оновлену комедiю О. Марданя «Американська рулетка».

Щодо обласної фiлармонiї, то вона пропонує глядачам i слухачам чимало онлайн-подiй та рiзноманiтних активностей на сторiнках у Facebook та YouTube-каналi. Репетицiї там тривають, музика лунає, навiть коли немає концертiв. Через соцмережi артисти Академiчного симфонiчного оркестру розповiдають, як проводять карантин, а також iз дому дiляться з глядачами музичними творами. Знiмають вiдеоролики з онлайн-репетицiй колективiв фiлармонiї, якi потiм розмiщуються на офiцiйнiй сторiнцi у мережi Facebook.

З найуспiшнiших проєктiв, якi вже реалiзованi дистанцiйно в онлайн-режимi: вiдео гурту «БеZМеЖ», ансамблю пiснi i танцю «Радани», вiолончельної групи Академiчного симфонiчного оркестру. Всi вони доступнi за посиланням: https://www.facebook.com/lugansk.philharmonic/videos/.

Для всiх охочих артисти пропонують фрагменти з закулiсного онлайн-життя фiлармонiї – два рази на тиждень вiдбуваються трансляцiї концертiв у виконаннi Академiчного симфонiчного оркестру та колективiв фiлармонiї. «Вiдвiдати» концерти можна на YouTube-каналi: https://www.youtube.com/channel/UCVPxkIv7ckYos55zr-eIhXg.

Як бачите, якщо люди через карантин не можуть вiдвiдати театр, бiблiотеку чи музей, – культура, iсторiя, музика, книги самi прийдуть до них додому. У сучасному свiтi це можливо.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх