Днями в Києві стартували публічні обговорення змін до Конституції, які мають закріпити реформовану систему місцевого самоврядування та нову територіальну організацію влади в Україні. Впродовж тижня подібні зустрічі пройдуть у всіх регіонах, а однією із перших до обговорення долучилася Луганщина. 28 лютого з цією метою нашу область відвідав віце-прем’єрміністр – міністр розвитку громад та територій Денис Шмигаль. Крім того, перебуваючи на Луганщині, він взяв участь у засіданні колегії облдержадміністрації та відвідав будмайданчик підстанції ПС 500/220 кВ «Кремінська». Подробиці – у нашому матеріалі

 

Луганщина.ua

 

ЩО ПОТРІБНО БУЛО ОБГОВОРИТИ

Отже, у 2015 році в Україні стартувала реформа децентралізації. Зміни територіально-адміністративного устрою країни розпочалися з найнижчої ланки – місцевих громад. До 2020 року вони мали право самостійно об’єднуватися в ОТГ і виходити на прямі відносини з державним бюджетом.

Цього року добровільний процес об’єднання завершився, і всі необ’єднані громади найближчим часом увійдуть до складу ОТГ згідно з відповідними Перспективними планами. На Луганщині цей документ декілька разів зазнавав змін. Останній його варіант визначає, що з карти області зникають кілька вже створених раніше громад, які не відповідають заданому Мінрегіоном рівню спроможності.

Перспективний план формування територій громад Луганської області має остаточно затвердити Кабмін. Разом з Планами інших областей він стане основою для подальших змін в Конституцію щодо територіально-адміністративного устрою України.

Зміни, про які йде мова, окреслені законопроєктом №2598 «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)», який президент Володимир Зеленський подав до парламенту у грудні 2019 року. Згідно з ним, запроваджується новий адміністративно-територіальний устрій України, базовою одиницею якого буде ОТГ. Замість районів вводяться округи, яких буде близько сотні. Кожні п'ять округів сформують регіони, які замінять область. Областей буде, як і зараз, 24. Крім того, на чолі кожного округу планується поставити префекта.

Навколо тексту законопроєкту одразу розпочалася дискусія. Виникали питання, наприклад, як округи об’єднуватимуть у регіони, за якими принципами вони отримуватимуть фінансування та які функції матиме префект. Стало зрозуміло, що тема змін до Основного Закону потребує більш серйозного обговорення, тож 16 січня президент відкликав законопроєкт.

 

Дискусія щодо змін до Конституції

 

ЛУГАНЩИНА МАЄ ПРОПОЗИЦІЇ

Власне, наприкінці лютого обговорення стартувало. Ця широка публічна дискусія, сподіваються в Києві, має стати запорукою того, що майбутні зміни до Конституції будуть сприйняті суспільством і дадуть змогу успішно завершити децентралізацію.

– Реформа адміністративно-територіального устрою має стати однією з найуспішніших в Україні. Її вже підтримує більшість громадян. І важливо цю довіру зберегти. Саме тому необхідно врахувати думки місцевих жителів, – акцентував Денис Шмигаль, вікриваючи дискусію на Луганщині.

Голова облдержадміністрації Сергій Гайдай, у свою чергу, зазначив, що нинішні обговорення є невід’ємним елементом демократичного управління державою.

– Постала необхідність у підвищенні ефективності системи місцевого самоврядування, здатної забезпечити оптимальні умови для реалізації прав і свобод людини на місцевому та обласному рівнях, – зауважив він.

За підсумками громадського обговорення учасники заходу одноголосно підтримали ініціативу президента України в необхідності внесення змін до Конституції України, дійшли згоди стосовно запровадження дворівневої системи адміністративно-територіального устрою – базовий рівень (громада) та регіональний рівень (АРК, області).

Крім цього, запропоновано виключити із Конституції України положення щодо делегування повноважень відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних та обласних рад, а також визначити механізм здійснення контролю органами виконавчої влади за виконанням делегованих повноважень виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Подібні пропозиції та зауваження збиратимуть в регіонах до 4 березня. До 15 березня має відбутися форум з делегатами регіонів у Києві. Паралельно над текстом змін до Конституції працюватимуть фракції парламенту та конституціоналісти. Текст змін до Конституції, попередньо, хочуть написати вже до 20 березня. Ухвалити зміни – до 5 вересня.

Згідно з заявами керівництва партії «Слуга народу», реформу децентралізації у Верховній Раді прагнуть завершити до місцевих виборів, які мають відбутися у жовтні 2020 року. Тоді ж відбудуться і перші вибори в ОТГ, утворених згідно з Перспективними планами.

 

ЕКОНОМІЧНЕ ПІДҐРУНТЯ

Звісно, для успішного розвитку громад самої лише адміністративно-територіальної реформи недостатньо. Тому паралельно в Україні ведеться розробка Державної соціально-економічної стратегії. А в регіонах розробляють відповідні документи обласного рівня. Візит віцепрем’єра Дениса Шмигаля співпав із засіданням колегії облдержадміністрації, на якому саме затверджували «Стратегію розвитку Луганської області на 2021-2027 роки».

За його словами, це дуже добре, що розробка обласної Стратегії велася одночасно із державною.

– Адже ми хочемо державний фонд регіонального розвитку зробити дійсно фондом економічного відродження регіонів. Виділяти конкретний ресурс під конкретні стратегічні для країни цілі, – пояснив урядовець.

Зазначимо, що стратегія – це планувальний документ, необхідний для більш ефективного використання державних, регіональних та місцевих ресурсів у територіальних громадах в інтересах людини та держави.

Стратегія на Луганщині має кілька етапів, перший розрахований на 2021-2023 роки. Під час його формування враховано диверсифіковані джерела фінансування проєктів регіонального розвитку. Каталог технічних завдань, який входить до найближчого плану заходів, складається з 69 пунктів загальною сумою майже 28,6 млрд грн.

Зокрема, на відновлення діяльності регіональної лабораторії ветеринарної медицини планується витратити 304,9 млн грн, на створення установки із газифікації вугілля та виробництва синтетичного природного газу – 163,5 млн грн, на розвиток туристичної інфраструктури – 121,9 млн грн, на розвиток Луганського національного аграрного університету – 187 млн грн.

Серед інших ключових завдань – залізнична гілка «Кіндрашівська-Нова – Лантратівка» – 10,01 млрд грн, електрифікація залізничної гілки «Попасна – Куп’янськ» – 7,5 млрд грн та відновлення транспортно-логістичної інфраструктури – 1,98 млрд грн.

Згідно зі Стратегією, на Луганщині продовжиться розбудова єдиної комплексної системи відеоспостереження та забезпечення ГУ ДСНС України у Луганській області спецтехнікою та обладнанням для підводного та гуманітарного розмінування, а також буде створений регіональний центр гуманітарного розмінування та реконструйована система централізованого оповіщення.

Стратегія викликала жваву дискусію щодо її практичної реалізації. Відповідаючи на запитання, Сергій Гайдай наголосив:

– Щоб змінити економічну ситуацію, ми маємо на певний час звільнити бізнес від податків. Так, це призведе до певних втрат для державного бюджету. Але поштовх для розвитку регіону, можливості, які відкриються, та надходження, які ми отримаємо, повністю виправдають такі заходи.

 

Підстанцію 500/220 кВ «Кремінська» планують добудувати весною

 

ПІДСТАНЦІЮ МАЙЖЕ ЗАВЕРШИЛИ

Слід значити, що головною метою Стратегії розробники бачать перетворення Луганщини на безпечну, комфортну територію із динамічним розвитком високотехнологічних хімічних та агропромислових кластерів.

До цього часу ставити такі амбітні цілі було вкрай проблематично через ситуацію з енергетичним забезпеченням області. Справа в тому, що з початком війни північ Луганської області працює в режимі «енерго-
острова» і відключений від Об'єднаної енергетичної системи України.

Для забезпечення надійного електропостачання всіх споживачів, розташованих на підконтрольній Україні території Луганської області, необхідно, крім відновлення роботи Луганської ТЕС в складі ОЕС України, створити нове джерело електропостачання, щоб синхронізувати систему електропостачання півночі Луганщини з ОЕС України. В якості такого джерела і передбачено будівництво ПС 500/220 кВ «Кремінська». Разом з підстанцією будуються нові магістральні лінії, які з’єднають «Кремінську» з підстанцією 220 кВ «Ювілейна».

Перебуваючи на Луганщині, віцепрем’єр-міністр Денис Шмигаль разом з губернатором Сергієм Гайдаєм ознайомились із будівництвом підстанції, яке має завершитись вже у травні поточного року.

– Коли підстанція запрацює, шанс на відродження отримають такі промислові гіганти, як Сєвєродонецький «Азот». «Кремінська» – це перший елемент «Східної програми», яка має бути завершена до 2023 року та дозволить від’єднатися від енергосистеми РФ, – розповів під час візиту в.о. голови правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький.

Очільник області Сергій Гайдай також додав, що після запуску підстанції буде можливим будівництво електрифікованої залізничної колії, що з'єднає колії «Лантратівка – Кіндрашівська-Нова» та «Попасна – Куп'янськ».

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх