З 24 грудня Павло Цубер очолює Службу автомобiльних дорiг у Луганськiй областi. Розбудову дорожньої iнфраструктури Луганщини вважає першочерговим завданням, адже сам, проїхавши тисячi кiлометрiв Україною, констатує, що луганськi дороги – найгiршi. Говоримо з ним про те, що чекає на них цьогорiч

 

Евелiна БОГДАНОВА

 

– Нещодавно в «Укравтодорi» вiдбулася зустрiч з президентом України. Про що йшла мова?

– Хочу звернути увагу на те, що це була безпрецедентна подiя, коли глава держави особисто вiдвiдує «Укравтодор». Це говорить про те, що велика увага прикута наразi до вiтчизняних дорiг. Володимир Зеленський провiв стратегiчну сесiю пiд назвою «Зшити Україну». Було поставлено амбiцiйне завдання вiдремонтувати по всiй країнi 4 тисячi кiлометрiв автодорiг державного значення.

 

– Скiльки з них в Луганськiй областi?

– На Луганщинi цьогорiч планується вiдновити 135 км дорiг. Вiдповiдно до окремого доручення президента, чотири дiлянки дороги Сєвєродонецьк – Станиця Луганська є першочерговим завданням, яке потрiбно виконати вже цього року.

Ми розумiємо, що є дороги i в гiршому станi, нiж ця, але ми повиннi враховувати i трафiк, i стратегiчне значення. Також до стратегiчних напрямкiв вiднесена дорога на Золоте, де є можливiсть вiдкриття КПВВ з автомобiльним сполученням на вiдмiну вiд пiшохiдного в Станицi Луганськiй.

Вже закладенi кошти, i ми починаємо проєктування ремонту автодоріг Р-66 та Т-1316. До весни проєкти будуть готовi, i як щойно будуть видiленi кошти, без вагань почнемо роботи. Попередньо, плануємо, розпочати вже з 1 березня.

 

– А як же найгiрший з напрямкiв – Новоайдар-Старобiльськ-Бiловодськ?

– Я розумiю, що це непопулярнi заходи, але щоб забезпечити проїзд цим шляхом, ми засипаємо щебнево-пiщаною сумiшшю особливо аварiйнi його дiлянки. Ми вже зробили це мiж Лиманом i Песками, а також Верхньою та Нижньою Покровкою. Зараз методом розклинення (коли засипається щебенем та укочується катками) ми хоча б вирiвнюємо поверхню, прибираємо ями та об’їзди з обочин.

 

Цьогоріч погода дозволяла робити зимою ямковий ремонт доріг

 

– Не вагалися, коли отримали «у спадщину» такi дороги?

– Я прийняв цей виклик. Менi дуже цiкаво взяти участь в такому проєктi, i, звичайно, я маю всебiчну пiдтримку у цiй справi.

 

– Яку стратегiю обрали для вирiшення проблем дорiг Луганщини? Якiсть чи кiлькiсть?

– Однозначно, якiсть. Адже, якщо розпилюватися на кiлькiсть, дороги областi залишаться в тому ж станi, що й зараз. Доволi значну суму цьогорiч видiлено на експлуатацiю дорiг (це крiм грошей на ремонт). Цих коштiв повинно вистачити, щоб зберегти дороги, i навiть покращити їх експлуатацiйнi можливостi.

 

– Можете оголосити обсяги коштiв, якi сьогоднi вже видiленi з державного, обласного бюджетiв, iнших джерел на ремонт дорiг Луганщини в 2020 роцi?

– На цей рiк заплановано 2,5 млрд грн на ремонт дорiг державного значення (135 км). На експлуатацiйне утримання дорiг заплановано 235 млн грн (ямковi, аварiйнi ремонти, зимове утримання дорiг, протиожеледнi заходи, прибирання снiгу, безпека дорожнього руху, розмiтка, знаки).

 

– Ви вже порiвняли обсяги фiнансування на 2020-й з попереднiм роком?

– Так, i обсяги фiнансування на поточнiй рiк можна назвати безпрецедентними. Вперше на дороги Луганщини видiляються мiльярди, а не мiльйони. З цих мiльйонiв близько 80% йшло на утримання дорiг i за залишковi 20% виконувався ремонт невеличких дiлянок дорiг – до 10 км завдовжки. «Укравтодор» взяв курс на вiдхiд вiд подiбної практики, адже поки ми ремонтуємо однi дiлянки, поруч руйнуються iншi, i загальна картина дороги залишається незмiнно поганою.

За моїми пiдрахунками, щоб вiдновити всi дороги державного значення в Луганськiй областi (1177 км), за умови таких, як сьогоднi, обсягiв фiнансування та цiн, нам потрiбно 9 рокiв.

 

– А який строк експлуатацiї дороги?

– При нормальному утриманнi – близько 10 рокiв. Якщо поставити собi за мету ремонтувати щорiчно не меншi обсяги дорiг i своєчасно проводити поточнi ремонти, то матимемо згодом сталий процес вiдновлення дорiг по колу.

 

Під час негоди дорожники працюють і вдень, і вночі

 

– Початок року – час для проведення тендерiв. Наскiльки, на ваш погляд, вони якiсно прописанi? Зможе Луганщина убезпечити себе вiд недобросовiсних пiдрядникiв на дорогах?

– Ми пiдiйшли до тендерних заявок дуже серйозно. Мабуть, тому у нас значно збiльшилася кiлькiсть скарг про дисквалiфiкацiю, часто вiд компанiй, якi взагалi невiдомi на ринку. Ми поставили доволi високi вимоги до досвiду компанiй, якостi робiт, обсягiв гарантiй, тому, вважаю, в областi будуть працювати потужнi досвiдченi пiдрядники.

 

– А чи враховується в умовах тендерiв те, що через вiдсутнiсть залiзничного сполучення дороги мають надвелике навантаження?

– Так, ми залучаємо до вирiшення проблеми «Укртрансбезпеку» i вже визначили п’ять точок, де планується розмiстити ваговi комплекси. В першу чергу – на трасi Н-26. Саме цiєю дорогою до Сватового йдуть перевантаженi зерновози.

 

– Серед цьогорiчних планiв ви назвали дороги на Станицю i Золоте. Очiльник областi Сергiй Гайдай наголошував, що у 2020-му вiдновлюватимуться також дороги на так званому «старобiльському трикутнику» та вiд Старобiльська до КПП «Танюшiвка».

– Такi плани теж є. Наразi розглядаються можливостi залучення на проєкт по «старобiльському трикутнику» фiнансування Мiжнародного iнвестицiйного банку. Щодо траси на КПП «Танюшiвка», ми отримали завдання прорахувати, скiльки потрiбно коштiв, щоб зробити цей напрямок проїзним. За розрахунками на аварiйний ремонт цiєї дiлянки потрiбно 120 млн грн, а на поточний чи середнiй ремонт – приблизно 1,2 млрд грн. Але ми ж реалiсти, розумiємо, що мiльярдiв зараз одномоментно ми не знайдемо, а ось щоб зробити її проїзною – вiрогiднiсть набагато бiльша.

Також ми прораховуємо варiант дороги до КПП «Просяне». Якщо вiдновити дороги Т-1314 та Т-1307, можна залучити в бюджет областi додатковi обсяги митних надходжень.

– Зрозумiло, що зараз далi, нiж на 2020 рiк, планувати складно, але ж, на вашу думку, якi дороги потрiбно вiдновлювати наступними?

– Це траса Н-26 по всiй протяжностi, бо це основна дорога, яка йде через всю область: вiд Мiлового i до в’їзду на Харкiвщину. Звичайно, це дорога Н-21 Новоайдар – Старобiльськ. I трикутник Сєвєродонецьк – Сватове – Старобiльськ. Це найбiльш затребуванi сьогоднi напрямки.

 

– Чи розглядаєте можливiсть будiвництва дороги мiж Мiловим i Зоринiвкою замiсть заблокованої Росiєю дiлянки?

– Технiко-економiчне обґрунтування будiвництва 7 км цiєї дороги ми вже надiслали на узгодження прикордонникам, в «Укравтодор». Обласна влада та район розглядають земельне питання, адже частина землi, де може проходити ця дорога, знаходиться в державнiй власностi, а частина – в приватнiй. Це дуже складне питання, але без його вирiшення подальшi кроки неможливi.

 

– I про нещодавнi снiги. Ви без проблем впоралися з зимовими подарунками природи, але ж i зима була доволi м’яка. Чи вистачає технiки i матерiалiв, щоб спокiйно пройти зимовий перiод?

– Цьогорiч, з цим пiдрядником, так. На озброєннi близько 130 одиниць технiки, з яких 42 КДМ (комплексна дорожня машина для розчищення та посипання на базi КРАЗiв, МАЗiв), є трактори, грейдери. Все є.

Щодо протиожеледного матерiалу – ми постiйно тримаємо руку на пульсi, визначили планку, що у кожного з пiдрядникiв в кожному районi повинно бути не менше 500 тонн в запасi. На 12 районiв це 6 тисяч тонн, а середньомiсячнi витрати ПОМ – 4-4,5 тисячi тонн. Також слiдкуємо, щоб пiдрядники мали запас ПММ не менш нiж на три днi.

Коли розiгрується стихiя, головне – не упустити початок, а ми до цього готовi.

 

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх