Цими днями на рівні Києва та Москви вирішується подальша доля контракту на транзит російського газу. Урядовці запевняють: як би не розвивалися події після 31 грудня (коли добігає кінця строк поточного договору), Україна готова до несподіванок і має спокійно закінчити опалювальний сезон. Це загалом. Але технічні проблеми все ж можуть виникнути в окремих населених пунктах, визнав голова НАК «Нафтогаз» Андрій Коболєв. Серед них – майже весь Троїцький район Луганщини

 

Луганщина.ua

 

Проблема, про яку йде мова, – з ряду тих, якi перманентно виникають на прикордонних територiях завдяки нашому спiльному з Росiєю радянському минулому. I якi не вирiшувалися через проблеми з фiнансуванням, недолугiсть мiсцевої влади чи просто вiдсутнiсть полiтичної волi.

Наприклад, до села Зоринiвка Мiловського району вода поставлялася з сусiдньої держави, i, коли влiтку цього року росiяни «перекрили кран», село залишилися без живильної вологи. Адже за часи незалежностi нi власних свердловин, нi альтернативного водогону населений пункт так i не отримав. Подiбна iсторiя взимку сталася iз електроенергiєю. В авральному режимi Зоринiвку тодi приєднали до української мережi.

 

Мирна акція троїчан на площі перед районним БК

 

У Троїцькому районi ситуацiя куди бiльш загрозлива. Тут лише 4 села – Новочервоне, Тарасовка, Тимонове та Малоолександрiвка – отримують газ вiд українського газопроводу. Iншi – залежать вiд Росiї.

– На сьогоднi ведуться переговори на державному рiвнi щодо продовження термiну дiї транзитного договору. Якщо питання не вирішиться до 31 грудня цього року, Троїцький район повинен бути готовим до життєдiяльностi в умовах надзвичайного стану, – каже голова Троїцької райради Сергiй Терещенко. – Якщо всi можуть в таких ситуацiях скористатися газом зi сховищ, ми – нi, бо не «закiльцьованi» i не пiдключенi до загальної системи.

«Через газорозподiльчу станцiю смт Троїцьке Троїцького району безпосередньо з територiї Бєлгородської областi Росiйської Федерацiї здiйснюється постачання природного газу у 21 населений пункт з населенням понад 14000 осiб. На територiї Троїцької селищної об’єднаної територiальної громади знаходяться 66 багатоквартирних житлових будинкiв, працює 49 об’єктiв соцiальної сфери, зокрема 2 заклади охорони здоров'я, якi опалюються газовим автономним опаленням. Через ГРС село Воєводське Троїцького району Луганської областi здiйснюється постачання природного газу в 11 населених пунктiв нашої громади, в яких налічується 18 об’єктiв соцiальної сфери», – такi факти наводять жителi Троїцького району в своєму листi до президента України Володимира Зеленського.

Люди налякані і побоюються, в разі зриву переговорів щодо транзиту, повторення в своєму селищі алчевських подій 2006-го року, коли серед лютих морозів стотисячне місто залишилось без опалення. 13 грудня троїчани влаштували акцію, щоб привернути увагу громадськості до свої проблеми, пише Троїцьке.City.

За два тижні, які залишилися до часу «Ч», провести сюди «українську трубу», звісно, не вдасться. Та й ціна питання, за даними глави райради, – 300 мільйонів гривень. Але ситуація відома на вищому рівні влади та знаходиться під контролем. В цьому «Луганщину.UA» запевнив голова облдерж-
адміністрації Сергій Гайдай.

 

Засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій

 

– Ми займаємося цим питанням, воно на контролі у прем'єра. Була нарада, на якій піднімали його. Тому що кілька областей мають цю проблему. Наприклад, наші сусіди харків'яни. Ми обговорюємо цю тему з профільними міністерствами, шукаємо якийсь варіант виходу, – повідомив губернатор.

Загалом він має впевненість, беручи до уваги останні події, що відключення газу не відбудеться. У великій вірогідності підписання нового контракту – запевняє і міністр енергетики Олексій Оржель.

– Я можу сказати впевнено, що з січня ми отримаємо транзит газу з урахуванням українських інтересів, – сказав міністр в ефірі каналу 1+1.

Та все ж завдання обласної та районної влади – готуватися до різного розвитку подій, чим посадовці безпосередньо і займаються.

– Ми проговорювали все з нашими ДСНСниками. Вони готові і розгортати намети, і встановлювати системи індивідуального опалення, і ставити гармати теплові, – каже Сергій Гадай. – Тобто ми готові до екстреної ситуації.

Районна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій вже розробила план заходів. Троїцьке.City пише, що в районі збирають інформацію від кожної організації і установи про те, що потрібно зробити, щоб урегулювати роботу в разі відключення газу. По сільським радам і старостинським округам роблять подворовий обхід депутати та представники місцевого самоврядування і виявляють людей, які не мають альтернативного опалення.

 

А ЩО БУДЕ ДАЛІ?

Отже, доля маленького району на півночі Луганщини наразі залежить від домовленостей, які досягнуть великі країни. В будь-якому випадку, в очільника області є плани, як у подальшому зняти з «газової голки», принаймні, соціальну сферу.

– Є превентивна міра. Я домовився з чеським інвестором. Вони в наступному році будуть заходити і встановлювати в бюджетних об'єктах наших – школах, садочках, лікарнях – твердопаливні котельні. У чому їхня відмінність від наших підприємців? У тому, що вони готові піти по системі 20 на 80. Тобто. Є у нас гроші на те, щоб в наступному році побудувати, образно кажучи, 5 котелень. Вони зроблять 15 чи 20. Просто ми підпишемо з ними дорожню карту щодо фінансування і будемо потім щороку закривати їм ту суму, яку ми винні.

За його словами, це буде не лише заміна теплосистеми, але одразу й утеплення, і заміна вікон: «Те, що область своїми силами робила б п’ять років, чехи готові зробити за рік».

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх