При в’їзді в Новопсков з боку Старобільська гостей зустрічає сільськогосподарське підприємство «Топаз». Воно виникло у 2000-му році, певною мірою заповнивши прогалину, що утворилась після ліквідації місцевого радгоспу. Зараз агроформування обробляє понад 3 тис. га землі та забезпечує роботою кілька десятків сімей

 

Олег ЗАРІЧНИЙ

 

ЕПОХА ВІДРОДЖЕННЯ

За минулі роки ТОВ «Топаз», що спеціалізується на вирощуванні зернових і технічних культур, міцно утвердився на сільськогосподарському просторі. Його угіддя розташовуються між селами Осинове та Риб’янцеве, звичайно, включно з землями поблизу Новопскова.

Договори оренди із цим господарством уклали 436 пайщиків. Орендна ставка – одна з найвищих у районі і становить 8% від НГО. Кожен орендодавець отримує на руки від 8 до 14-15 тисяч гривень в залежності від розмірів ділянки. Селяни, які у своїх підсобних господарствах тримають худобу, беруть і зерном. Але таких залишається дедалі менше: багатьом хронічно не вистачає грошей готівкою.

Окрім того, керівництво ТОВ «Топаз» бере безпосередню участь у реалізації різноманітних соціальних програм. У батька й сина – Володимира та Олега Лопатіних – ще й активна громадянська позиція. Володимир Миколайович обраний депутатом Новопсковської селищної ради, а Олег Володимирович є депутатом районної ради, де працює у постійній комісії з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів. Тож найважливіші питання життя Новопсковщини та місцевої громади завжди вирішуються за їхньої безпосередньої участі.

 

РОБОТА Є КРУГЛИЙ РІК

У 2014-му Олег Лопатін обійняв посаду директора ТОВ «Топаз», і ця п’ятирічка стала часом подальшого зміцнення сільгосппідприємства. Сьогодні на території машинно-тракторного парку можна побачити сучасні комбайни, трактори, культиватори, сіялки, просапні комплекси. Дещо із технічних засобів у «Топазі» купується за власні гроші, а деякі агрегати було придбано за рахунок позик: стабільна робота господарства дозволяє це робити без будь-яких ризиків.

На корпусах видніються назви добре відомих брендів: New Holland, Case, Horsch – сільськогосподарської техніки стільки, що вже й не вистачає місця на старому подвір’ї. Тож кілька років тому було вирішено розширити межі бази, перебравшись до закритого молокозаводу, на території якого зараз знаходиться частина машинерії. Працівникам «Топазу» доводиться все там відновлювати: встановлювати нові вікна та двері, латати дахи, щось добудовувати під свої потреби. Словом, роботи вистачає і в полі, і на базі.

Тут, до речі, треба згадати один важливий соціальний аспект: працівники «Топазу» залучаються до роботи на підприємстві на постійній основі. Взимку вони не поповнюють лави тимчасово безробітних, як це часто буває на інших господарствах, а продовжують працювати. Це взаємовигідно: у робітників зберігається зарплатня і поповнюється страховий стаж, а керманич повною мірою розраховує на них.

Незважаючи на вже й пізню осінь, життя на території господарства вирує. Цього року погодні сюрпризи призвели до того, що сівба розпочалась дещо пізніше, ніж завжди. Тож і фінішувати аграріям доводиться із деякою затримкою у часі, якщо порівнювати з минулими роками. Та й озимина не забарилась.

 

ВРОЖАЙ – РЕЗУЛЬТАТ ЗУСИЛЬ

Окрім пшениці, соняшника та кукурудзи, працівники «Топазу» вирощують ріпак, на деяких полях можна було побачити ще й гречку та навіть не зовсім характерний для нашої місцевості льон. Але, як відомо, льон полюбляє більш північні та вологі землі, гречка теж виявилась занадто примхливою. Тому з часом спроби вирощування цих культур припинили.

Щодо інших культур, то нинішній рік для аграріїв виявився неоднозначним: через рясні дощі практично всі сільгосппідприємства відсіялись із деяким запізненням. А вже потім, влітку, «небесна канцелярія» вкотре надіслала свій черговий дощовий «привіт». Та навіть за цих умов урожай виявився добрим.

Торік у «Топазі» майже не було фуражного зерна – переважало високосортне збіжжя, а 50-60 центнерів якісної пшениці з гектару – це вже не дивина для наших хліборобів. На деяких ділянках врожай пшениці ще більший – 70, навіть до 80 центнерів з гектару, але поки це лише на окремих ланах.

Так само добре родить соняшник: цього року робітники «Топазу» зібрали 28 ц/га. За прогнозами та з урахуванням уже зібраного, урожайність кукурудзи в господарстві становитиме 80 центнерів з гектару.

Все це – не безкоштовний дарунок природи, а результат кропітких щоденних зусиль, професійного підходу до справи та сільськогосподарського хисту Олега Лопатіна та його батька Володимира Миколайовича, агронома Анатолія Прядка, всіх робітників «Топазу». Тож запорука успіху агроформування, насамперед, в людях.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх