Сьогодні, 6 листопада, голова Луганської облдержадміністрації – керівник обласної військово-цивільної адміністрації бере участь у парламентських слуханнях в Верховній Раді України. Тема слухань: «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення».

Разом з Сергієм Гайдаєм на слуханнях також присутні заступник директора департаменту – начальник управління  інформаційної діяльності та з питань управління персоналом Департаменту масових комунікацій Луганської облдержадміністрації Альбіна Кушелева.

Проблема із гарантуванням безпеки професійної діяльності журналістів і працівників ЗМІ на Луганщині стоїть особливо гостро. І не тільки тому, що частина території області окупована і по області проходить лінія розмежування, адже через високий градус соціальної напруги та значну політичну поляризацію суспільства напади на журналістів в Луганській області – поширене явище.

За офіційними даними Прокуратури Луганської області за  період з 2014–2019 рр. до Єдиного реєстру досудових розслідувань правоохоронними органами Луганської області зареєстровано 40 кримінальних проваджень за фактами злочинів стосовно журналістів.

Найбільш резонансні – це умисне вбивство Сергія Самарського та нанесення тілесних ушкоджень середньої тяжкості Євгену Байрамову, в результаті чого він втратив око. Слід відзначити, що ГУНП у Луганській області регулярно оновлює дані щодо регіональних ЗМІ та їх працівників з метою оперативного реагування у разі виникнення загроз життю або здоров’ю. Поліція та ЗСУ цілодобово патрулюють у м. Сєвєродонецьку. Проте, за два роки так і не вдалося знайти ані злочинців, ані свідків цих нападів.

У постійній небезпеці перебувають і проукраїнські журналісти та блогери, які мешкають на непідконтрольних територіях, або змушені відвідувати  окуповану частину Луганської області.

Окремий блок питань, пов’язаних з журналістською діяльністю – це соціальні гарантії для журналістів, що працюють у зоні бойових дій або регулярно бувають у «сірій зоні».

На даний момент єдиним нормативно-правовим актом, який захищає журналістів є Закон України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів». Положення розділу IV «Організація соціального захисту журналістів та особливості трудових відносин» цього закону загалом охоплюють й ситуації, пов’язані із роботою журналістів у зоні проведення операції Об’єднаних сил.

 

  

 

Проте, усі питання додаткового матеріального заохочення журналістів, що працюють у небезпечних для життя і здоров’я умовах, віддані на розсуд засновників (власників) ЗМІ, а не є їх прямим обов’язком. Тобто таке формулювання, дає можливість власникам ЗМІ уникати встановлення надбавок та додаткових виплат журналістам. Адже  для працівників приватних ЗМІ відмова від відрядження фактично означає втрату роботи. Тож, як вважає делегація з Луганської області, для журналістів, які працюють безпосередньо у зоні бойових дій, усі додаткові виплати  і пільги мають гарантуватись державою.

 

Враховуючи ситуацію, Представники Луганщини надали власні пропозиції до проекту рекомендацій поточних парламентських слухань, а саме:

1. Міністерству внутрішніх справ України  розробити дієвий механізм фізичного захисту журналістів під час виконання професійних обов’язків. Наприклад, забезпечити, за бажанням журналіста, можливість прямого виклик правоохоронців з мобільного телефону через «тривожну кнопку».

2. Винести на обговорення в рамках засідання політичної підгрупи ТКГ питання гарантування вільного провадження професійної журналістської діяльності, а також безпечного перебування працівників українських ЗМІ у особистих справах на непідконтрольних українському уряду територіях Донбасу. Як варіант, запровадити спеціальну акредитацію для працівників ЗМІ, які мають близьких родичів на тимчасово непідконтрольних територіях.

3. Державному комітету з питань телебачення та радіомовлення України спільно Національною спілкою журналістів України опрацювати зміни до Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» щодо державного гарантування, передбачених законом виплат, надбавок та пільг для журналістів, які працюють в зоні проведення ООС.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх