За чотири місяця с початку року на Луганщині зареєстровано 5407 актів про смерть, 1616 актових записів про народження. Тобто кількість актових записів про смерть втричі більша, ніж народжень. Це не може не хвилювати, вважає начальник Головного територіального управління юстиції у Луганській області Тетяна Філатова

 

Анна ЧЕРКАШИНА

 

Проект «Е-малятко»

Разом з тим посадовець підкреслює, що на цю сумну статистику може впливати така ситуація, що певну кількість документів РАЦСи реєструють на підставі рішень судів, які виносяться щодо народжень та смертей, що відбулися на окупованій території.

– Тобто ми можемо говорити про те, що третину від цієї записів загальної реєстрації у нас займають відповідні рішення судів, – підкреслює Тетяна Філатова. На її думку, народжень на окупованій території відбувається все ж таки більше, але не усі батьки поспішають оформити для дитини документ українського зразка.

Смерті реєструються і визнаються у судовому порядку більше, бо для громадян важливо мати український документ, оскільки це потім вплине на можливість реалізації ними своїх спадкових прав. А щодо народжень, то аби, скажімо, отримати допомогу від держави, адміністративні процедури більш складні.

– Тому вважаю, що ця статистика з приводу реєстрації смертей та народжень на нашій території повністю актуальна, а от на окупованій території не зовсім від повідає дійсності, – коментує ситуацію Тетяна Філатова.

З задоволенням вона розповідає про проект «Е-малятко», який наразі активно реалізують на українській Луганщині.

– Держава в майбутньому (і певні кроки вже робляться зараз) буде все зводити до того, щоб дитина при виписці з пологового будинку вже мала й ідентифікаційний код, й документ про реєстрацію народження, й прописку. Тож мати зможе оформити соціальну допомогу по народженню дитини безпосередньо в пологовому будинку, тобто, користуючись електронними засобами, – розповідає Тетяна Філатова.

Цьогоріч у восьми пологових будинках, розташованих на підконтрольній Уряду території Луганщини, народилася 821 дитина, і 88 % новонароджених отримали перший документ безпосередньо в пологовому будинку.

 

До 70% «шлюбів за добу» – поміж подружжям з окупованих територій

Тетяна Філатова зазначає, що активно користується попитом така послуга, як пілотний проект «Шлюб за добу». Загалом за чотири місяці на Луганщині зареєстровано 730 шлюбів. Розірвали шлюби в чотири рази менше подружніх пар (176). Тобто тенденція – позитивна.

– Особливо користується попитом пілотний проект «Шлюб за добу». В двох відділах, які реалізують реєстрацію шлюбу за добу (це Станично-Луганський та Луганській міський відділи державної реєстрації актів цивільного стану у Сєвєродонецьку), цією послугою скористалися 95 % осіб від загальної кількості. А всього по області «в пілоті» – 41% саме шлюбів за добу, – розповідає Тетяна Філатова.

За статистикою, про яку має відомості начальник Головного територіального управління юстиції у Луганській області, послугою «Шлюб за добу» активно користуються саме люди з окупованої території. Таких – до 70% серед подружніх пар.

 

Робота за кордоном сприяє сплаті аліментів

Коли йдеться про родину, неможна уникнути розмови й про сплату аліментів у разі розлучення. Дитина не повинна страждати через примхи дорослих.

– Кількість виконавчих проваджень стосовно стягнення аліментів цьогоріч складає понад 11700. Але законодавча робота за цим напрямом протягом останніх років сприяла посиленню захисту прав дітей. У зв’язку з цим була значно активізована і діяльність виконавчої служби, – стверджує начальник Головного територіального управління юстиції у Луганській області.

За її словами, протягом 2019 року вже винесено 2653 постанови, що обмежують дії боржника. Серед них, зокрема, заборона виїзду за кордон.

Такі санкції призвели до того, що з понад 11-тисячної «армії боржників-аліментників» 260 осіб з’явилися у викона- вчій службі і почали гасили борги. А ще 171 особа повністю погасила існуючу заборгованість.

– Це пов’язано з тим, що хтось з цих боржників мав роботу за кордоном, або по іншим справам мав необхідність виїжджати за кордон. То застосування санкцій стало дієвим заходом для того, щоб змусити їх прийти до державного виконавця і погасити усю існуючу заборгованість, – ко- ментує ситуацію посадовець.

Є тепер й така новація, як складання адміністративних протоколів – раніше до боржників застосовували лише кримінальну відповідальність. Таких протоколів наразі в області складено 720.

– Це дозволяє притягувати неплатників аліментів до адміністративної відповідальності у вигляді суспільно корисних робіт. По-перше, це такий психологічний вплив на боржників, по-друге, за ці роботи їм сплачують заробітну плату і з неї можна отримувати хай і малий, але якійсь дохід, тобто й аліменти на користь дитини, – каже Тетяна Філатова.

Загалом цьогоріч стягнуто понад 22 мільйони гривень аліментів. Ця сума за чотири місяці перевищує, наприклад, показники 2016 року у цілому.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх