Луганська область віддала свій голос за нового президента України. 21 квітня на дільниці прийшло 56,35% виборців, що ледь не дотягує до показників явки першого туру. Тим часом кількість та характер виявлених правопорушень суттєво відрізнялися від попереднього етапу виборів. Загалом же підготовка до голосування виявилася дещо напруженішою, ніж сам процес. Далі – детальніше

 

Ганна СИМОНОВА

 

Вибори були під загрозою

Три тижні між двома турами президентських виборів Луганщина могла б прожити більш-менш спокійно, якби вже на фінішній прямій не трапилось проблеми з формуванням складу дільничних виборчих комісій.

За даними громадських спостерігачів, 14 квітня в межах 5 з 6 територіальних виборчих округів області виникла ситуація, коли від кандидата на посаду Президента України Петра Порошенка було подано лише по дві кандидатури до складу дільничних виборчих комісій замість запланованих семи. Натомість, від кандидата Володимира Зеленського кандидатури членів дільничних виборчих комісій були подані майже у повному обсязі. Без подібних несподіванок обійшлося лише на 105 окрузі (складається із 7 виборчих дільниць) з центром у прифронтовому місті Щастя. А от в цілому по Україні проблеми з формуванням ДВК фіксувалися на 15% округів.

За таких обставин цілком реальною була загроза зриву виборів або визнання їх результатів недійсними, тож окружним комісіям довелося у авральному режимі шукати добровольців, які б змогли доукомплектувати дільниці.

– Також було кілька округів, де були конфлікти, і деякі члени окружних комісій фактично саботували прийняття рішень щодо формування дільничних комісій. Фактично, давайте говорити прямо, це була спроба затягнути цей процес і трохи його саботувати. Хоча закон має необхідні механізми реагування на такі процеси, – зазначає координатор громадянської мережі «Опора» в Луганській області Олексій Кормілецький.

В потоці взаємних звинувачень та образ досягти кінцевої мети, все ж, вдалося. Чиїми силами – також спірне питання, навколо якого вирували пристрасті у мережі. Але врешті решт вранці 18 квітня виконувач обов’язків голови Луганської держадміністрації Сергій Філь повідомив, що виборчі дільниці сформовано, а вибори відбудуться скрізь, де є український прапор.

 

Порушень – вдвічі менше

Дійсно, вранці 21 квітня всі 536 дільниць на Луганщині відкрили свої двері для процесу волевиявлення. Кількість виборців, внесених у списки на момент закінчення голосування складала 531780, отримали на руки виборчі бюлетені 299659 людей. Явка на 20-ту годину вечора склала 56,35% проти 56,76% у першому турі. Тішить, що цифра майже не змінилася, хоча зазвичай у другому турі активність виборців спадає. Але при цьому слід зауважити, що явка у нас була одна з найменших серед регіонів, нижчою відзначилася лише Чернівецька область. Загалом по Україні у виборах взяло учать 62,09 % виборців.

 

  

Підрахунок голосів на Старобільщині

 

Безумовне досягнення українського суспільства – демократичність президентських виборів-2019. Це відзначають і спостерігачі, і політики, і самі кандидати.

– Якщо говорити про адміністрування виборів, ми оцінюємо цей процес як належний, незважаючи на те, що на рівні окружних та виборчих комісій фіксувались достатньо серйозні процедурні проблеми, організаційні складнощі і проблеми в професійній підготовці членів комісій цього рівня, – зауважує аналітик ГМ «Опора» Олександр Клюжев.

Голова правління організації Ольга Айвазовська додає: спостерігачі «Опори» фіксували однакові типи найбільш частих порушень виборчого законодавства в день голосування 31 березня і в день повторного голосування, однак інтенсивність цих порушень зменшилася:

– День виборів пройшов на високому рівні, і їх кількість і тип мало відрізняється порівняно з першим туром виборів. Але тенденція є позитивною, тобто відсотково кількість дільниць, на яких наші спостерігачі зафіксували порушення, є значно меншою.

Найчастішим порушенням у день повторного голосування, зафіксованим спостерігачами «Опори» на 5,5% виборчих дільниць, були спроби видачі членами виборчих комісій та отримання виборцями бюлетенів без пред’явлення належних документів.

Щодо, безпосередньо, Луганщини, то тут, дійсно, кількість зареєстрованих правоохоронцями порушень менша від першого туру майже вдвічі. Цього разу їх було 39. Найбільше – у Сєвєродонецьку, Лисичанську та Кремінній.

Зокрема, поліція зареєструвала 9 звернень про погрози членам комісій у Білокуракінському, Кремінському та Новоайдарському районах. Серед інших порушень – вкидання бюлетенів пачкою у с. Тепле Станично-Луганського району та нестача бюлетенів на одній з дільниць у Сєвєродонецьку. Втім, не зважаючи на те, що порушення ці носять досить серйозний характер, вплинути на результати виборів вони не зможуть, тому що не були системними, говорять експерти.

 

Результати: тільки цифри

У першому турі більшість виборців Луганщини віддали свої голоси добре знайомому їм політику – вихідцю з Донбасу Юрію Бойку. Велику кількість голосів набрав він і на Донеччині. Вибір воюючих областей на користь кандидата з проросійською риторикою дещо шокувала громадськість, але критично на позиції Бойка цей вибір не вплинув.

 

Поліцейські допомагають проголосувати маломобільним ромадянам

 

Друге місце за результатами голосування 31 березня тут взяв Володимир Зеленський. А вже у наступному турі Луганщина з-поміж інших регіонів віддала йому найбільше голосів. Станом на 23 квітня ОВК області обробили 100% протоколів, згідно яким за кандидата Зеленського проголосувало 89,44% виборців. За діючого президента Петра Порошенка – 8,43% і це, відповідно, найменший його результат по країні (втім, порівняно з першим туром процент підтримки Порошенка в Луганській області трохи зріс).

Офіційні результати виборів Центральна виборча комісія обіцяє оприлюднити після Великодня – не раніше 30-го квітня.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх