І начебто певні зусилля, направлені на вирішення проблеми з кадрами в системі охорони здоров’я області є, але поки що вони марні. Виконувач обов’язків директора Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Інна Фесенко оптимістично вважає, що проблема все ж таки зрушиться з мертвої точки

 

Евеліна БОГДАНОВА

 

На ФАПи чекає оптимізація

Нещодавно Інна Фесенко розповіла подробиці реалізації у 2018 році реформи охорони здоров’я на рівні закладів первинної ланки області та реформування спеціалізованої медичної допомоги у поточному році.

– Реформа охорони здоров’я стоїть на одному з перших місць серед реформ в Україні, тому що всі ми – люди, всі хворіємо, всі звертаємося до закладів охорони здоров’я. Цього року ми фактично завершили реформування первинної ланки медичної допомоги, тобто амбулаторій, куди люди звертаються вперше з усіма проблемами із здоров’ям, – відзначила вона.

Сьогодні в Луганській області працює 134 амбулаторії, де ведуть прийом 323 сімейних лікаря, а також 81 педіатр і 170 терапевтів.

– Реформа не розпочалася на пустому місці. До неї ми готувалися. Починаючи з 2016 року виділялися кошти як з обласного, так і з державного бюджетів на придбання обладнання, автомобілів для амбулаторій, – зазначила Інна Фесенко. – Минулого року ми почали будівництво 11 нових амбулаторій та придбали 11 автомобілів Renault на суму 5,5 млн грн для сімейних лікарів, які будуть працювати в новозбудованих амбулаторіях. До кінця квітня ми плануємо ввести в експлуатацію 8 з 11 нових амбулаторій, до завершення літа введемо в експлуатацію інші амбулаторії. І плануємо збудувати ще 7 – наразі відповідні пропозиції розглядаються в Мінрегіоні.

Головним критерієм розташування новозбудованих амбулаторій був сімейний лікар, з яким будуть укладені не менш 2000 декларацій. В залежності від кількості населення на території будуються амбулаторії на прийом одного, трьох та п’яти лікарів. Найбільша амбулаторія буде в Біловодську – на 5 лікарів. Усі амбулаторії за проектами будуть обладнані новою технікою, побудовані за новими технологіями – з медичною вентиляцією, кондиціонуванням, роздільними зонами прийому та маніпуляцій, щоб людині було комфортно звертатися до первинної ланки медицини.

Також на Луганщині нараховується понад 200 працюючих ФАПів, з яких, за словами Інни Фесенко, 154 – це ті, що потребують реформування негайно. Скоріш за все окремі ФАПи очікує оптимізація, тобто закриття.

– Серед цих 154-х ФАПів є такі, що обслуговують до 300 мешканців сіл та селищ, а є такі, що обслуговують лише три особи на території. А це все гроші. Все це потрібно утримувати, платити зарплатню, комунальні послуги тощо. Тому ФАПи області наразі знаходяться в процесі реформування, – акцентувала в. о. директора Департаменту.

 

Будівництво нової амбулаторії

 

Не найкращі зарплати і відсутність лікарів

Інна Фесенко вважає, що медична реформа в Україні вже давно була на часі. Її почали ще в 2013 році, коли сімейні лікарі вийшли на первинні рубежі і почали вести профілактичну діяльність, яка, на думку медиків, є головною запорукою здоров’я кожної людини в майбутньому.

До того ж раніше на первинну ланку медицини виділялися лише крихти – всього 10% від загального бюджету системи охорони здоров’я. Левову частку медичного бюджету «з’їдала» вторинна – стаціонарна допомога.

– Зараз пріоритети змінюються. Пріоритетом наразі є амбулаторна ланка – сімейний лікар, до якого пацієнт прийде і зробить профілактику або полікується, – підкреслила Інна Фесенко.

Наразі в Луганській області всі первинні центри, куди входять амбулаторії та ФАПи, вже мають ліцензії, мають договори з Національною службою здоров’я України, яка оплачує зарплатню лікарям та виділяє кошти на кожного пацієнта, який підписав декларацію.

Минулого року на Луганщині 63% всього населення уклали декларації з лікарями. Причому Луганська область входить в п’ятірку перших за кількістю підписаних декларацій.

Найкращі показники у Старобільському (81,4%), Новопсковському (72,8%) та Білокуракінському (72,5%) районах. Кількість декларацій укладених у розрахунку на одного лікаря, склала по області 1195.

А ось значного зростання заробітної плати лікарів, яке активно анонсували в Міністерстві охорони здоров’я, впроваджуючи реформу, так і не сталося. Мова іде саме про Луганську область.

За новою системою оплати з НСЗУ область працює з 1 січня, і найбільше зростання заробітної плати лікарів, за словами Інни Фесенко, відбулося в Марківці – на 15%. При цьому по всій Україні середнє зростання зарплатні лікаря склало понад 50%. Може, саме тому Луганщина відчуває значний дефіцит лікарів?

Зараз медичні заклади області забезпечені сімейними лікарями на 67%, а медичним персоналом – на 82%. За словами в. о. директора Департаменту охорони здоров’я, цей показник дорівнює середньостатистичному по країні.

– Найгірше положення з кадрами у нас в Станично-Луганському районі. Там забезпечення лікарями складає всього 44%, більшість лікарів пенсійного віку і менше всього у порівнянні з іншими територіями лікарів молодих, – констатувала Інна Фесенко. – Це зрозуміло, адже тери- торія така. Не набагато краща ситуація і в Попасній. Щоб залучати лікарів, треба купувати їм житло, будувати амбулаторії, забезпечувати автотранспортом, витратними матеріалами та обладнанням. Що ми вже сьогодні робимо.

Одним з варіантів виходу з кадрової кризи Інна Фесенко вважає навчання.

– У нашому медуніверситеті ми навчаємо сімейних лікарів. Також проходять перенавчання на сімейних лікарів терапевти та педіатри. Зараз є можливість у нашого університету навчати 58 спеціалістів, але навчається всього 6! Тобто не кожна територія робить ставку на навчання для себе сімейного лікаря, – розповіла Інна Фесенко. – Але є території, які вже навіть придбали квартири для лікарів та медичних працівників – вони думають про власний край, про майбутнє, про своїх людей. Це Сватове, Кремінна, Білокуракине, Біловодськ, Троїцьк, Попасна. Ми розуміємо, що Луганщина – така область, що не кожен поїде сюди працювати. Але є люди, які закінчили Львівський медичний, Тернопільський медичний університети, звертаються до нас і мають бажання тут працювати.

 

Перспективи третинної ланки медицини

На думку в.о. директора Департаменту, проблем у сфері охорони здоров’я регіону, які взагалі не вирішуються, немає. Але є причини, за якими щось не вдається зробити саме зараз.

– Через відсутність коштів, спеціалістів, місця розташування наразі в області немає повноцінної третинної ланки медицини, тобто високоспеціалізованої медичної допомоги, яка надається в обласній лікарні, – констатувала Інна Фесенко. – Якщо взяти обласну клінічну лікарню в Луганську, до війни в ній працювало 22 відділення і понад 2000 працівників. Зараз на вільній території області ми відкрили 4 відділення. Сюди переїхало всього 20% працівників. Основна проблема – це відсутність єдиної будівлі для цього закладу.

Тобто обласну лікарню треба будувати. Поки цей процес на початковій стадії, область купує необхідне для її функціонування обладнання.

– За останні роки ми оновили діагностичну базу. В грудні відкрили судинне відділення, дуже необхідне для нашої області. Зараз в планах закупівля комп’ютерного томографа, тому що в Луганській області сьогодні обстеження на комп’ютерних томографах є лише на платній основі. Також плануємо придбання ангіографа – апарату для невідкладної допомоги при інфаркті міокарда, адже до цього часу ми возимо людей, які отримали інфаркт, в Краматорськ, – зауважила Інна Фесенко.

А от на будівлю обласної лікарні за попередніми розрахунками потрібно близько 800 млн доларів США. Зрозуміло, що лише за кошти обласного бюджету це нереально зробити. Але напрацювання є. Вже готовий проект обласної лікарні, зараз проходять торги на його реалізацію. В області сподіваються, що знайти гроші на побудову обласної лікарні допоможе держава.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх