Луганщина відзначила День Соборності України ланцюгом єднання: під час акції понад сотні людей узялися за руки на знак вшанування свята. До того ж обласний музей та Державний архів області відкрили нові постаті з історії краю

Галина ТИЩЕНКО

Лише кілька місяців тому на Новоайдарщині та Сватівщині з’явилися меморіальні дошки, котрі присвячено славним синам Луганського краю, що воювали у лавах Армії УНР. І розповідь про них стала справжнім відкриттям для тутешніх мешканців.

Павло Петрович Гречишкин, уродженець хутора Гречишкине Старобільського повіту (нині Новоайдарський район), жертвував кошти на поранених воїнів армії Української Народної Республіки. За свою громадську діяльність зазнав переслідувань від більшовиків та у 1918 році вступив до лав армії УНР, де брав активну участь у боях в період з 1918 по 1920 роки. З армією УНР у листопаді 1920 року відступає до Польщі, де був інтернований в табір м. Каліша (Польща). Після еміграції до Європи, організував українську парафію у Франції та пожертвував кошти на видання книги Симона Наріжного «Українська еміграція». Та лише зараз настали часи, аби вшанувати односельця.

– У багатовіковій історії нашого народу проголошенням Акту злуки ми продемонстрували всьому світові заповітне прагнення українців жити в єдиній, соборній, суверенній державі. Наші земляки, якими ми маємо пишатися також, не стояли осторонь, а брали активну участь у визвольному русі та боротьбі за єдину та незалежну державу, – каже директор Державного архіву Луганської області Катерина Безгинська.

Вона також розповідає про уродженця міста Сватове Луганської області Дмитра Лініцького, підполковника Української Народної Республіки, начальника штабу 7-ї бригади 3-ї Залізної стрілецької дивізії Армії УНР, який брав участь у звільненні м. Кам’янець-Подільського від більшовиків під час боїв за Вапнярський залізничний вузол і Жмеринку (Вінниччина).

За особливу стійкість та мужність дивізія, в якій служив Лініцький, отримала почесну назву «Залізна». В лютому минулого року, завдяки зусиллям волонтерів, на Сватівщині з’явилася меморіальна дошка з ім’ям Дмитра Володимировича.

– Наразі як ніколи гостро стоїть питання Соборності України. Цей день повинен бути нагадуванням про те, яких зусиль коштувала нашим предкам незалежність. Наші мужні захисники, як і 100 років тому, знову відстоюють незалежність і соборність нашої держави. Сьогодні, враховуючи всі помилки минулого, ми розуміємо, що майбутнє української держави залежить від нашої єдності та прагнення жити в єдиній, незалежній та соборній Україні, на вівтар якої було покладено тисячі життів, – підкреслює Катерина Безгинська.

05 - Привет 3

Наукові співробітники Луганського обласного краєзнавчого музею, який було евакуйовано з тимчасово непідконтрольної території до Старобільська, підготували до Дня Соборності унікальну виставку «Найдорожча з усіх, рідна земле моя». Серед 35 експонатів – банери з інформацією, тарілочки з зображенням міст України, дитячі малюнки, маленькій прапорець Костопільської районної державної адміністрації, виставка книжок. Відвідувачі дізнаються про те, що публіцист, соціолог, поет, політичний діяч доби Центральної Ради Микита Юхимович Шаповал – земляк для мешканців Луганщини. Він народився у с. Сріблянка Бахмутського повіту (нині Артемівський район Донецької області). Фахову освіту отримав у державній лісничий школі слободи Новоглухівка (зараз м. Кремінна). Обіймав посаду директора Департаменту лісових справ у складі уряду Української Народної Республіки. Був міністром пошт і телеграфу в уряді Директорії УНР, співавтор IV Універсалу та автор «Закону про ліси УPН». В еміграції – секретар дипломатичної місії УНР уБудапешті. Автор близько 60 публіцистичних праць.

На тих, хто цікавиться історією, чекає й таке відкриття: виявляється, відомий за радянських часів вчений, один з основних творців знаменитого ракетного міномету «Катюша» Георгій Лангемак у 1918 році служив у лавах Армії Павла Скоропадського.

05 - Привет 1

Ланцюг єднання 22 січня у Сєвєродонецьку

Але співробітники музею задумали не просто виставку, вони пропонують усім охочим взяти участь в акції «Міст з’єднання».

– Ми відкриваємо експозицію напередодні офіційних урочистостей. Старшокласники Старобільської школи №3 візьмуть участь у відкритті виставки, яка передбачає знайомство з експонатами, презентацію «Навіки разом», перегляд документального фільму та запуск у небо двох кульок - жовтої та блакитної з білими голубами миру на кінці мотузки (діти власноруч пишуть побажання миру та єдності Україні). Ми радилися із школярами, і встановили, що мрія у нас єдина – аби цей повітряний «привіт» долетів до західних кордонів нашої великої держави. Хай би там їх спіймали діти з закарпатських та львівських шкіл! Наші юні краєзнавці вже готуються розповсюдити заклик про участь в акції, яку ми умовно назвали «Міст з’єднання», по усіх соціальних мережах. А школярі з Старобільської школи №4 планують одразу надіслати відеопривіт друзям зі Львівщини, яких вони приймали в себе у листопаді минулого року. І сподіваються, що відповідні повітряні кульки прилетять з львівської землі до Луганщини, – розповідає заступник директора з наукової роботи Тетяна Коваленко. – Ось такі повітряні «привіти» ми будемо надсилати у рідний простір України кілька днів поспіль – допоки триватиме виставка та святкові заходи з приводу Дня Соборності. Тож закликаємо усіх охочих приєднатися до нас!

На головному фото: відкриття виставки на честь Дня Соборності у Старобільську

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх