Усі батьки хочуть, аби їхня дитина росла здоровою. На жаль, через різноманітні фактори – соціальні, емоційні, фізичні – маля не завжди може повноцінно розвиватися. Саме на допомогу родинам, де є діти з порушеннями фізичного чи психічного розвитку чи ризиком їх виникнення, за ініціативою ЮНІСЕФ, Національної Асамблеї людей з інвалідністю України, за підтримки Уряду України за участі Міжнародної ГО «HealthProm» та БФ «Інститут раннього втручання» створена система надання послуг раннього втручання. Детальніше про запровадження національної платформи раннього втручання – в інтерв’ю з Ольгою Ложечкою, представником батьківського руху «Батьки за РВ в Україні» в Луганській області

Евеліна БОГДАНОВА

– Напевно, спочатку треба пояснити читачу, що таке «раннє втручання»?

– Раннє втручання – це міждисциплінарна сімейно-центрована комплексна рання допомога для сім'ї з дитиною від народження до 4 років, як у випадку виявленого і діагностованого порушення, так і у випадку з високим біологічним або соціальним ризиком виникнення порушень.

Система раннього втручання підтримує всю сім'ю, даючи їй навички, необхідні для забезпечення найкращих умов для збереження здоров'я дитини, її розвитку та освіти. Це допомагає запобігти прогресуванню розладів, сприяє ефективному інтегруванню таких сімей та їхніх дітей в громади.

– Про систему послуг РВ в Україні широкому загалу відомо небагато. Як давно вона діє в країні і зокрема – на Луганщині?

– В Україні ще на початку 2000-х, завдяки плідній співпраці батьків дітей з інвалідністю та спеціалістів з України та світу, міжнародними фондами та організаціями, волонтерами, ця послуга з`явилася практично одночасно у Львові та у Харкові. В основу системи РВ в Україні покладена філософія та світовий досвід системи РВ, який фахівці вітчизняних Центрів РВ освоювали у співпраці з колегами з США, Канади, Угорщини, Великобританії, Швеції.

На Луганщині впродовж 2016-2017 років завдяки проекту ЮНІСЕФ були сформовані та пройшли навчання перші 4 команди спеціалістів з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного та Кремінної.

08 - РВ 3

Ольга Ложечка

У 2017 році при міському реабілітаційному центрі для дітей з інвалідністю в Сєвєродонецьку почало працювати відділення раннього втручання. За перший рік послугу РВ отримали 10 сімей з дітьми віком від народження і до 4 років. Нарешті Луганська область потрапила у перелік регіонів, на які пошириться Всеукраїнський пілотний проект з впровадження системи РВ.

– Впровадження Програми РВ – це, здебільшого, ініціатива батьків?

– На початку 90-х в країні була не дуже райдужна ситуація з комплексною реабілітацією дітей з інвалідністю. Їхніми проблемами у першу чергу почали займатися саме батьки.

Вони гуртувалися в громадські об’єднання, вивчали світовий досвіт у питаннях реабілітації людей з інвалідністю, писали проекти, перемагали з ними та отримували гранти, на які не просто навчали висококваліфікованих фахівців з реабілітації, але й створювали за ці гранти повноцінні центри надання необхідних послуг для своїх дітей. Їх підтримала Національна Асамблея людей з інвалідністю, міжнародні організації та фонди, і з часом підтримав Уряд України.

В Національній стратегії у сфері прав людини, затвердженої Указом Президента України від 25.08.2015 № 501/2015, було визначено запровадження та забезпечення функціонування системи послуг раннього втручання.

– Тобто раннє втручання поки що не фінансується державою?

– Довгий час послуга РВ фінансувалась за рахунок міжнародних грантових коштів та благодійних внесків. На даний час, після впровадження пілотного проекту зі створення системи надання послуг РВ в окремих регіонах, нашим законодавством передбачено виділення на це коштів з місцевих бюджетів. В деяких громадах виділяють на це кошти без якихось проблем, а в деяких – суцільна проблема.

Таке відбувається з різних причин – іноді через дуже обмежений розмір місцевого бюджету або через відсутність команди спеціалістів для навчання (в маленьких територіальних громадах), іноді – через відсутність розуміння важливості цієї послуги, а іноді – просто через хаос на місцевому рівні в роботі органів виконавчої влади.

– Як виглядає послуга РВ на практиці?

– Народжується дитина. Якщо одразу зрозуміло, що дитина з інвалідністю або особливостями розвитку, або є ризик в подальшому виникнення розладів розвитку, то практично від народження її батькам пропонують послугу РВ та повідомляють, де конкретно вони можуть її отримати. Так само до відділення РВ можуть самостійно звертатися батьки дітей, які мають підозри, що в дитини порушення розвитку, навіть якщо медичного діагнозу немає.

У Центрі на таку родину чекає команда фахівців. Ця команда у першу чергу починає працювати з батьками: практично навчає їх, як поводитися з дитиною, як її розвивати, як годувати, як спілкуватись, як взаємодіяти на прогулянці. Адже більшість батьківських інтуїтивних навичок поводження з дітьми працюють в таких випадках з перебоями, а іноді вони зовсім не мають уявлення, як вирішувати ті чи інші проблеми у догляді та розвитку дитини.

08 - РВ 2

Послуги РВ обов’язково повинні бути безкоштовними. Це стратегічна мета розвитку раннього втручання в Україні

Фахівці спільно з батьками визначають проблеми, над якими варто працювати саме зараз: що наразі є актуальним для розвитку дитини, що ускладнює щоденне життя родини. І після цього розробляється спільний план роботи. Відбуваються домашні візити – коли команда Центру приїздить додому до родини, спостерігає за рутинним життям та визначає, яка ще підтримка потрібна батькам у повсякденному догляді та розвитку навичок дитини Завдання фахівців – надихнути маму і тата на допомогу дитині у розширенні її можливостей для активної участі в житті, а не загнати переляканих від невідомої біди батьків у ще більшу депресію. Це не заняття в традиційному уявленні, коли батьки приводять дитину, залишають з фахівцем, а самі чекають на неї під дверима. Навпаки – батьки задіяні постійно.

Більше того, заняття можуть проходити на дитячому майданчику, у дворі, де живе родина, у квартирі, в Центрі – все залежатиме від тієї проблеми, яку на цей час вирішують дорослі: негаразди комунікації чи, наприклад, харчові навички.

– Але для того, щоб програма працювала ефективно, центри повинні бути в недалекій відстані від сім’ї. Чи не так?

– Саме так, Центри або відділення РВ повинні бути розташовані в кожному районі, в кожному місті, для дуже віддалених селищ повинно бути організоване дистанційне консультування сімей та виїзні бригади. Адже особливі діти народжуються і в містах, і в далеких від міст селах.

До речі, послуги РВ обов’язково повинні бути безкоштовними. Це стратегічна мета розвитку раннього втручання в Україні.

– А чи проводилися дослідження, скільки дітей потребують послуги РВ?

– За оцінкою експертів, майже 250 000 дітей в Україні у віці від 0 до 4 років можуть потребувати такої допомоги. За наявності раннього втручання багато з них мають всі шанси значно покращити якість свого життя, соціалізуватися, інтегруватися у суспільство та бути самодостатніми членами громади. А частина з них – взагалі не отримати інвалідності і вирости здоровою людиною.

За результатами досліджень, 1 долар США, вкладений у розвиток послуги РВ, заощадить країні у майбутньому від 17 до 25 $ витрат на пожиттєву соціальну допомогу, організацію подальшої реабілітації, на спеціальне обладнання тощо.

На головному фото: команда Центру раннього втручання у першу чергу починає працювати з батьками

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх