Луганщина з її хімічними підприємствами, шахтами та ТЕС була і залишається зоною з підвищеним рівнем забрудненості повітря. Тож, сьогоднішня наша розмова з Сергієм Олейніковим – директором Департаменту комунальної власності, земельних, майнових відносин, екології та природних ресурсів Луганської облдержадміністрації – саме про захист повітря в нашому регіоні

 

Евеліна БОГДАНОВА

 

– Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС дало поштовх для впровадження нових сучасних стандартів у сфері охорони довкілля. Які нововведення маємо наразі у напрямку захисту повітря?

– На відміну від природоохоронного законодавства України, відповідні правові документи ЄС визначають конкретні кількісні та якісні результати, які треба досягти кожній країні протягом визначеного періоду часу. Особливістю директив ЄС є ще і те, що держави повинні адаптувати своє законодавство для досягнення цілей, визначених Директивами, але при цьому самі визначають методи їх досягнення.

Моніторинг якості атмосферного повітря регламентується шістьма Директивами ЄС. Одна з них – Директива 2008/50/ЄС про якість атмосферного повітря та чистіше повітря для Європи – визначає рамкові вимоги щодо контролю та оцінки якості атмосферного повітря. Україна має імплементувати окремі її положення і, зокрема, встановити по всій своїй території зони та агломерації за ступенем забруднення атмосферного повітря, а також порядок їх перегляду.

 

– На якій стадії наразі цей процес?

– У 2019 році Кабмін прийняв постанову № 827 «Деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря», якою затверджено Порядок здійснення державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря.

На виконання вимог цієї постанови наш департамент розробив проєкт Програми державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря зони «Луганська» на 2022-2026 рр.

 

– Давайте поговоримо детальніше про цей проєкт.

Співробітники Департаменту провели кропітку роботу у тісній співпраці з Луганським обласним центром з гідрометеорології, Луганським обласним центром контролю та профілактики хвороб МОЗ України, Головним управлінням статистики у Луганський області, Департаментом охорони здоров’я Луганської ОДА, і 1 лютого цей документ було погоджено Міжвідомчою комісією з питань здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

 

– Яка структура Програми?

– Перші два її розділи містять інформацію щодо органу управління якістю атмосферного повітря в області. Також – щодо зони «Луганська»: із зазначенням площі території, чисельності населення, географічного положення, рельєфу, ландшафтів, кліматичних умов.

Є там інформація про забруднення атмосферного повітря, зокрема, кількість підприємств, що здійснюють викиди забруднювальних речовин, зареєстровані транспортні засоби, протяжність автодоріг, кількість об’єктів утворення, оброблення та утилізації відходів тощо), а також – статистика загального обсягу викидів забруднювальних речовин з 2016 по 2020 рр та система моніторингу стану атмосферного повітря.

 

– Тож, скільки підприємств Луганщини за технологією виробництва здійснюють забруднюючі викиди в атмосферу?

– За даними Головного управління статистики у Луганській області у 2020 році викиди забруднюючих речовин у повітряний басейн області здійснювали 276 підприємств. Від них в атмосферу надійшло 35,5 тис. т забруднюючих речовин, що на 1,8 тис. т (на 4,9%) менше, ніж у 2019 році.

 

– Як контролюється стан атмосферного повітря в області?

– Якщо коротко, то мережа пунктів спостережень за станом атмосферного повітря Луганської області налічує вісім стаціонарних пунктів спостережень, чотири з яких підпорядковані Луганському обласному центру з гідрометеорології, інші чотири – Луганському обласному центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України. Вони розташовані у містах Сєвєродонецьк, Лисичанськ та Рубіжне.

Ще шість маршрутних постів, що належать Луганському обласному центру контролю та профілактики хвороб, контролюють стан атмосферного повітря в Лисичанську, Новодружеську, с. Вовчоярівка Попаснянського району, містах Привілля, Кремінна та Старобільськ.

Інформація з цих пунктів спостереження та постів про середньодобові ГДК (гранично допустимі концентрації) забруднюючих речовин в атмосферному повітрі міст області оприлюднюється на офіційному сайті нашого Департаменту.

 

– Якщо зробити висновки з наведеної статистики, наскільки забруднене повітря Луганщини?

– Комплексний індекс забруднення атмосферного повітря міст України свідчить, що рівень забруднення атмосферного повітря на території Луганської області залишається підвищеним.

Індекс забруднення атмосферного повітря міста Рубіжне у 2021 році становив 5,97 (у 2020 році – 6,3); Лисичанська – 5,16 (у 2020 році – 5,5); Сєвєродонецька – 5,77 (у 2020 році – 5,6). Серед переліку пріоритетних домішок в цих містах – формальдегід, аміак, оксид та діоксид азоту, пил, діоксид сірки, оксид вуглецю.

До речі, різні країни керуються різними національними стандартами при визначенні індексу якості повітря.

Якщо в Україні індекс менше 5 означає низький рівень забруднення, від 5 до 7 – підвищений, від 7 до 14 – високий, і вище 14 – дуже високий, то, наприклад, британський щоденний індекс якості повітря (Daily Air Quality Index), яким послуговуються урядові інституції Великобританії, має 10-значну шкалу, в якій 1 приймається як найнижче значення з найменшою небезпекою для здоров’я, а 10 як найвище і найбільш загрозливе для здоров’я.

 

– Які заходи передбачає Програма для підвищення захисту повітря?

– Програмою передбачено встановлення на території області чотирьох додаткових постів спостережень за станом атмосферного повітря.

Три з них будуть підпорядковані Луганському обласному центру з гідрометеорології. Один пост буде розташований у м. Сєвєродонецьк по проспекту Центральний, у безпосередній близькості до численних адміністративних будівель, освітніх установ різних рівнів, закладів громадського харчування, місць масового відпочинку населення.

Другий планується встановити у м. Рубіжне, по вул. Слов’янська. Пункт спостереження за станом атмосферного повітря планується встановити на околиці м. Рубіжне, всередині житлової забудови (приватний сектор).

Також заплановано модернізувати метеостанцію у смт Троїцьке шляхом обладнання в ній фонового пункту спостережень за станом атмосферного повітря в метою з метою оцінки можливого впливу на стан довкілля області з боку Російської Федерації.

Постановою КМУ від 14 серпня 2019 № 827 суб'єктами моніторингу стану атмосферного повітря визначені облдержадміністрації, відповідно виникає необхідність встановлення ще одного пункту спостережень, який буде підпорядкований Луганській ОДА. Автоматизований пункт спостереження за станом атмосферного повітря планується встановити у центральній частини м. Сєвєродонецьк, неподалік зупинки громадського транспорту та житлових будинків.

 

– Що являє собою пост моніторингу якості повітря?

– Це павільйон, обладнаний відповідними приладами та встановлений на чистій земельній ділянці.

Місце розміщення посту залежить від цілі його встановлення. Щоб з’ясувати рівень забруднення атмосфери, характерний для певного району міста, пост встановлюють на ділянці, далеко розташованої від будь-яких підприємств.

Для виявлення можливої концентрації домішок в конкретній точці, що перебуває під впливом викидів окремого промислового підприємства або великої автомагістралі, пост встановлюють у зоні, де розташоване джерело викидів.

 

– До діючих пунктів спостережень буде додано нові. А чи планується оновити обладнання контролю якості повітря?

– Так. Розділ V Програми містить інформацію про заплановані заходи щодо модернізації мережі спостережень, етапи та орієнтовні обсяги фінансування.

В цілому, обладнання планується оновити на всіх постах та пунктах спостережень. Приблизна вартість одного посту спостережень для здійснення автоматизованого моніторингу якості атмосферного повітря – 8,3 млн грн.

Щодо етапів впровадження таких заходів, все залежить від наявності коштів. Можливими джерелами фінансування є держбюджет, а також залучені кошти міжнародної технічної допомоги та міжнародних неурядових організацій.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх