У 2022 світ продовжує вчитись жити з COVID-19. З’являються нові доведені твердження, що сезонність не є основним фактором початку спалахів небезпечного захворювання, а шанси на життя і збереження здоров’я напряму пов’язані з вакцинальним статусом людини. Тож, сьогодні розмова піде знову про «корону». Фахові відповіді на всі питання надає Юрій Стогнієв, директор Департаменту охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації

 

Евеліна БОГДАНОВА

 

– Юрію Олексійовичу, ми бачимо, що коронавірус мутує. Чому це відбувається?

– Для вірусних інфекцій взагалі є властивими мутації. Якщо казати просто, основна мета вірусу – проникнути в клітину та «змусити» її робити копію самого себе. Під час такого «копіювання» і відбуваються невеличкі зміни в генетичному матеріалі (РНК, якщо мова йде саме про коронавірус).

До речі, щоб ці мутації накопичувалися, треба щоб вірус тривалий час зберігався в клітинах організму людини. Що маловірогідно для вакцинованої людини: в неї дуже швидко припиняється реплікація (розмноження – ред.) вірусу в організмі, і часу для накопичення мутації недостатньо.

Тож, це ще один науково підтверджений аргумент на користь масової вакцинації – вона також є і профілактикою змін самого вірусу.

 

– Вакцинація триває, тоді чому з’являються нові штами?

– Факт залишається фактом: нові штами з’являються саме в тих країнах, де відсоток вакцинованого населення недостатній. Знизити швидкість появлення нових штамів може лише колективний імунітет, тобто масова вакцинація.

 

– Що наразі відомо про не так давно виявлений новий штам коронавірусу «Омікрон»?

– За попередніми результатами наукових досліджень «Омікрон», у порівнянні зі штамом «Дельта», частіше призводить до інфікування в домашніх осередках. Має менший інкубаційний період ( у середньому – 3 доби).

Відомо, що відбувається зсув захворюваності на штам «Омікрон» у більш молоду вікову групу: якщо середній вік осіб, хворих на штам «Дельта», був 38,3 року, то на «Омікрон» – 30,8 року.

Збільшується і ризик повторного зараження. У випадку із «Дельтою» він становив близько 2,5%, для «Омікрону» – 13%. Науковці зазначають, що «Омікрон» у 2,9 разу більш заразний, ніж «Дельта», при цьому вакциновані хворіють на нього легше. Як доводять дослідження, при зараженні «Омікроном» ризик госпіталізації нижчий на 65% для пацієнтів, які отримали дві дози вакцини, та на 81% – для тих, хто отримав три дози.

«Омікрон» стрімко шириться світом, тому, щоб попередити велике навантаження на медичну систему у разі різкого зростання показників захворювання, в Україні розширили перелік професій, для яких вакцинація від COVID-19 є обов’язковою.

 

– Розкажіть детальніше, кому наразі за діючим законодавством обов’язково потрібно мати щеплення від COVID-19?

– 31 січня набуває чинності наказ МОЗ України № 2664 від 30 листопада 2021, який розширив перелік організацій, представники яких підлягають обов'язковій вакцинації проти COVID-19.

Раніше, щеплення від COVID-19 вже були обов’язковими для працівників центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів; місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів; закладів освіти всіх рівнів та форм власності, а також підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.

Відтепер до цього списку додали працівників органів місцевого самоврядування, закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності та комунальних підприємств, установ та організацій.

Працівники цих установ, які не отримають принаймні одну дозу вакцини проти COVID-19 до 31 січня, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. Звичайно, ця вимога не стосуватиметься людей, які мають абсолютні протипоказання до щеплень від коронавірусної хвороби та медичний висновок на підтвердження цього.

 

– Чи підвищилася активність населення у питанні вакцинації через нові вимоги?

– Так, показники вакцинації в області зростають. Наразі, як зазначають медики, активно йдуть вакцинуватися працівники комунальних установ.

Із початку кампанії з вакцинації в області зроблено майже 530 000 щеплень. Із них вакциною «Ковішилд» – 13 930, вакциною «Астразенека» – 81 868, вакциною «Коронавак» – 158 004, вакциною «Пфайзер» – 220 041, вакциною «Модерна» – 56 535.

Слід зазначити, що вакциною «Пфайзер» дітям зроблено 2613 щеплень.

Першу дозу вакцин отримали 268 504 осіб (49 % населення області), дві дози – 259 265 (47,3 %), додаткову дозу 375 – та бустерну – 2234.

 

– Чим відрізняються додаткова та бустерна дози вакцини?

– Додаткову дозу вакцини проти COVID-19, за рекомендаціями МОЗ, пропонують людям з послабленим імунітетом: з ВІЛ-інфекцією; деякими формами онкології; після трансплантації органів; особи, які проходять імуносупресивну або імуномодулюючу терапію; людям з низкою інших імунодефіцитних станів.

А ось бустерну дозу вже від 6 січня може отримати кожен бажаючий віком від 18 років. Її вводять для посилення ефективності вакцини проти коронавірусу через 6-9 місяців після завершення курсу вакцинації, незалежно від того якою вакциною щепилася людина.

Після отримання бустерної дози вакцини проти COVID-19 не реєструється збільшення побічних ефектів, а захист від ризику важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної хвороби лише покращується.

До речі, після введення бустерної дози дія сертифікату вакцинації продовжується на 270 днів, тоді як додаткова доза не змінює строк дії сертифікату.

Новий COVID-сертифікат з дати введення бустерної дози можна буде згенерувати в додатку «Дія» наприкінці січня 2022 року. А до того часу чинним буде сертифікат за попередню повну вакцинацію.

Хочу наголосити, що люди з ослабленим імунітетом, яким зараз вводять додаткову дозу вакцини від COVID-19, теж зможуть отримати бустерну дозу через 3 місяці після додаткової (оптимальний термін її введення від 3 до 6 місяців).

 

– Наскільки важливо отримати бустерну дозу вакцини?

– За отримання двох доз вакцини, з плином часу рівень імунітету вакцинованої людини поступово знижується, і бустерна доза потрібна саме для підсилення імунітету і подовження строку його ефективного протистояння коронавірусній інфекції.

За статистикою, 90% людей, щеплених бустерною дозою, не госпіталізуються. Тобто бустерна доза підвищить вірогідність перехворіти у більш легкій формі.

Наразі бустерну дозу вакцини можна отримати у всіх пунктах щеплень та центрах масової вакцинації Луганської області. Їх перелік та контакти можна знайти на vaccination.covid19.gov.ua/list або дізнатися за телефоном 0 800 60 20 19.

У якості бустерної дози вводять мРНК-вакцини (Pfizer та Moderna) незалежно від того, якою вакциною до цього щепилася людина.

(19 січня Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) ввело в дію рішення оперативного штабу МОЗ з реагування на поширення інфекційних хвороб, яким дозволило проведення ревакцинації проти COVID-19 будь-якою вакциною, яка схвалена в Україні,  ред.)

 

– Чому саме ці дві вакцини?

– Вони показали найвищу спроможність у підвищенні рівня імунітету в якості бустерної дози. Такого висновку дійшли британські вчені, що протестували в ході дослідження сім різних вакцин і обради дві – найефективніші.

 

– Вже відомо, як переноситься бустерна доза?

– Це питання хвилює всіх, але хочу дещо заспокоїти: досі не зареєстровано жодного випадку ускладнень після бустерної дози. Як і у випадках щеплення першою чи другою дозами, при отриманні бустеру може спостерігатися невелике підвищення температури чи легкі симптоми нездужання. Але такі симптоми спостерігаються при будь-якому щепленні.

 

– Чи вистачає препаратів для бустерної дози в області?

– Так, вистачає обох видів вакцин: і Pfizer, і Moderna. До того ж, очікуємо ще чергову поставку від держави. Україна, як повідомляють у МОЗ, на 2022 рік вже має контракти на постачання більше ніж 40 млн доз вакцини. Такої кількості, за підрахунками фахівців, має вистачити на те, щоб щепити всіх, хто ще не отримав вакцину, та зробити бустер.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх