Ухвалений у липні минулого року Закон «Про основи національного супротиву» повністю перезавантажив систему територіальної оборони в Україні: з 1 січня сили ТрО стали окремим родом сил ЗСУ. Про те, як формуватимуться сили територіальної оборони в нашій області, 19 січня на брифінгу в Луганській облдержадміністрації розповів командир ОТУ «Північ» Дмитро Красильников. Він та інші спікери допомогли розібратися у змінах, які відбулися зі вступом закону в силу

 

Евеліна БОГДАНОВА

 

Що було

Для розуміння ситуації треба пояснити, що сили територіальної оборони існували в Україні і до 2022 року, але не були окремою структурою, а входили до складу Сухопутних військ.

– Якщо порівнювати з міністерством, то ТрО була «управлінням у міністерстві». Простими словами: грошей не було, повноважень не було, ставлення до неї було як до «сироти казанської». Люди, які йшли туди, були більш ніж демотивовані, – пояснює виданню «LIGA.net» радник командувача Сил спеціальних операцій, член ради волонтерів при Міноборони та один із співавторів закону Денис Поданчук.

– Тероборона існувала, але їй не приділялося достатньої уваги, фактично по одному офіцеру в кожній області займалися резервістами, – зазначив в ефірі каналу «Донбас-онлайн» В’ячеслав Суханов, офіцер 111 бригади ТрО Луганської області.

Як показали події 2014 року, діюче тоді «Положення про територіальну оборону» виявилося абсолютно «беззубим» у протидії ворогу. Систему ТрО України конче потрібно було реформувати.

Останні роки точилися дискусії навколо того, як це правильно зробити. Ініціатором прийняття закону у його нинішньому вигляді став Президент Володимир Зеленський. Суть документу полягає в тому, щоб кожен громадянин України отримав можливість долучитися до захисту своєї держави, надати допомогу регулярній армії. За цим принципом формуються сили національного опору у багатьох країнах.

– Створення системи національного опору в Україні є потужним сигналом усім, що наша країна оборонятиметься, не допустить подій 2014 року, і що захист України для нас – це всенародна справа, – обумовив своє рішення Глава держави.

Згідно із законом, національний спротив є складовою частиною комплексної оборони держави, що містить ряд заходів для максимально широкого залучення громадян України до забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності країни, стримування і відсічі агресії.

Складовими національного спротиву є територіальна оборона (ТрО), рух спротиву та підготовка громадян України до національного спротиву. Безпосереднє керівництво ТрО здійснює головнокомандувач ЗСУ через командувача сил ТО ЗСУ.

Відповідь викликам сьогодення

 

Отже, відтепер Сили територіальної оборони – окремий рід сил Збройних Сил України, з чітко визначеними структурою, фінансуванням, цілями і завданнями (див. інфографіку). Що дасть більші можливості для їх трозвитку.

 

 

– Територіальна оборона сьогодні – це більш широке, глибоке і серйозне поняття, ніж здається на перший погляд, – говорить командир ОТУ «Північ» Дмитро Красильников. – Це система управління в цілому в державі, а також – в областях та районах в умовах надання відсічі збройній агресії. Керівниками зони територіальної оборони можуть бути голова обласної державної адміністрації, голова Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або керівники відповідної військово-цивільної або військової адміністрації у разі її утворення.

Відтепер у складі Сил територіальної оборони ЗСУ створюється 25 бригад (по одній на кожен регіон), які об’єднуватимуть понад 150 батальйонів (по одному на кожен район).

– На базі області формується бригада, на базі району – батальйон ТрО. Для формування організаційно-управлінського ядра Сил ТрО законом передбачено збільшення чисельності ЗСУ на 10 тисяч військовослужбовців. Це у цьому році. Його формування вже почалося, має місце низка кадрових призначень, – констатує Дмитро Красильников.

Десять тисяч військовослужбовців – це постійна чисельність Сил ТрО, в особливий період (наприклад, воєнний час) штат може збільшуватися до 130 тисяч осіб. Саме для цього буде сформовано відповідний кадровий резерв (резервістів).

За словами Міністра оборони України Олексія Резнікова, розгортання Сил ТрО відбуватиметься у три етапи.

– На першому етапі бригади і батальйони Сил ТрО розгортатимуться по штату мирного часу. Це відбувається просто зараз. У кожному батальйоні формується кістяк з військовослужбовців ЗСУ. Їх завданням є командування, навчання та злагодження цивільних осіб, які укладуть контракт про службу в резерві ТрО і захищатимуть територію, де проживають, – зазначає Олексій Резніков.

За рахунок цих резервістів ТрО кожен батальйон нараховуватиме до 600 осіб. Формування резерву ТрО по штатах особливого періоду – це другий етап після того, як у батальйонах та бригадах буде створено організаційно-управлінське ядро з військовослужбовців та забезпечені відповідні умови. За тими, хто укладе контракт і служитиме у резерві ТрО, буде закріплено зброю. Вона буде видаватися на час навчань, або у разі виникнення визначених ситуацій.

– Станом на 17 січня визначено 86% місць дислокації підрозділів ТрО по всій Україні. У прикордонних регіонах бригади ТрО з початку січня набули 70% спроможності мирного часу, – констатує Юрій Галушкін, командувач Сил територіальної оборони ЗСУ.

На території Луганської області Сили тероборони наразі представлені управлінням ТрО та чотирма окремими батальйонами, розміщеними по одному в кожному районі – Щастинському, Старобільському, Сєвєродонецькому та Сватівському, розповів Дмитро Красильников.

Чисельність штату Сил тероборони на Луганщині, за інформацією В’ячеслава Суханова, – трохи більше 200 осіб. У воєнний час штат розгортатиметься не менше ніж до двох тисяч осіб.

– Підрозділи ТрО Луганської області зайняли свої місця постійної дислокації. Зараз проводиться обладнання територій, створення режимно-секретних об’єктів, кімнат зберігання зброї, місць проведення занять, підготовка відповідної документації, – пояснив В’ячеслав Суханов в ефірі «Донбас-Онлайн». – Комплектування підрозділів ТрО ще триває.

Перспективи

 

Новели Закону «Про основи національного спротиву», як зазначають у Міноборони, передбачають підготовку більше двох десятків нормативно-правових актів. Вони з’являються наразі мало не щодня.

Наприклад, днями Президент Володимир Зеленський затвердив Доктрину тероборони. А напередодні Кабінет Міністрів України затвердив типове положення про штаб тероборони та порядок проведення загальновійськової підготовки громадян до національного спротиву.

Крім того, оприлюднено порядок утворення та діяльності добровольчих формувань на рівні територіальних громад, – ще одного сценарію залучення українців до національного спротиву, який передбачає закон. Зокрема, визначається, що добровольче формування утворюється зборами ініціативної групи жителів територіальної громади (не менше п’яти осіб) у присутності командира військової частини Сил територіальної оборони ЗСУ та уповноважених представників органу місцевого самоврядування відповідної територіальної громади.

Тобто, процес продовжується. Батальйони територіальної оборони на Луганщині проводять відбір кандидатів на службу у військовому резерві. Укласти контракт на проходження служби в резерві може кожен громадянин України, віком від 18 до 60 років, не залежно від статі і досвіду військової служби.

Для підписання контракту потрібно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (так називаються зараз військкомати) за місцем вашого проживання. Повний перелік таких центрів опубліковано на сайті Міністерства оборони України.

Для чоловіків та жінок пропонується спочатку укласти контракт в підрозділах територіальної обороні, де пройти загальновійськову підготовку. В подальшому вони будуть залучені на навчальні збори резервістів.

– Щомісячно з резервістами проводиться єдиний стрілецький день – практичні заняття з резервістами, що підписали контракт на проходження служби в резерві бригади ТрО, та раз на рік відбуваються збори резервістів, – зазначає В’ячеслав Суханов.

Звичайно, резервістам передбачено грошове та матеріальне забезпечення, харчування, проживання, медичне обслуговування під час зборів, збереження робочого місця на весь період виконання обов’язків служби у військовому резерві.

Але, головне, зрозуміло, не привабливість такої служби, а можливість завжди бути готовим до захисту свого міста, села, своєї Батьківщини. І така можливість відтепер є практично у кожного з нас.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх