Начебто вже й осіння пора настала, але на Луганщині, за даними Гідрометцентру, мало не щодня переважає надзвичайний рівень пожежної небезпеки. Лихо, як бачимо, поруч. Як на рівні влади та профільних установ запобігають виникненню пожеж та чи дієвим попередженням для мешканців області стали минулорічні масштабні стихійні лиха – розбиратимемося далі

 

Евеліна БОГДАНОВА

 

За даними Департаменту з питань цивільного захисту та територіальної оборони Луганської облдержадміністрації, з початку поточного року на території Луганської області виникло більш ніж 1,6 тисячі пожеж. Показник значно менший за минулорічний: на 43 відсотки. Покращення статистики відбулося і за кількістю пожеж в природних екосистемах. Їх на Луганщині цього року сталося 369, тоді як у 2020-му – 860. Пожеж в лісах за 8 місяців 2021 року зафіксували 35. Це значно менша кількість проти 2020 року, минулоріч сталося 184 пожежі.

Статистика обнадіює, але все ж таки, цікаво: завдяки чому пожеж стало менше? І чи можна ще знизити ці показники, бо кожне стихійне лихо – це небезпека для природнього середовища, чийогось майна і, не дай бог, життя.

– Після масштабних природних пожеж у 2020 році керівництво області проаналізувало проблемні питання в організації протипожежного захисту населених пунктів, були розроблені відповідні заходи на пожежонебезпечний період 2021 року, – розповідає Олександр Чалий, директор Департаменту з питань цивільного захисту та територіальної оборони Луганської облдержадміністрації. – 17 березня на засіданні регіональної комісії з питань ТЕБ і НС було затверджено План дій щодо попередження та ліквідації пожеж у природних екосистемах Луганської області в пожежонебезпечний період 2021 року, і цього плану ми суворо дотримуємося й до сьогодні.

За словами очільника Департаменту, планом дій передбачено виконання місцевими органами влади, органами місцевого самоврядування, територіальними підрозділами міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями підготовчих організаційних та практичних заходів для сталого проходження пожежонебезпечного періоду.

А для забезпечення належної міжвідомчої координації і взаємодії центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування рішенням регіональної комісії створено Оперативний штаб з підготовки та сталого проходження пожежонебезпечного періоду 2021 року.

– З квітня цього року було проведено сім засідань штабу, – констатує Олександр Чалий. – На засіданнях розглядалися питання виконання Плану дій щодо попередження та ліквідації пожеж у природних екосистемах та інші питання, які виникали з урахуванням зміни рівнів пожежної небезпеки в області.

Для підвищення готовності до гасіння пожеж у природних екосистемах у квітні провели командно-штабні навчання з органами управління та силами цивільного захисту місцевої ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту та сумісні практичні навчання щодо відпрацювання дій органів управління і сил Головного управління ДСНС України у Луганській області, Луганського обласного управління лісового і мисливського господарства із залученням служб цивільного захисту та місцевих органів влади.

У червні провели навчальне заняття з керівним складом облдержадміністрації, райдержадміністрацій та військово-цивільних адміністрацій з питань реалізації заходів захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період. В липні – командно-штабне навчання щодо дій з ліквідації надзвичайної ситуації, пов’язаної з пожежею в природній екосистемі.

В липні та серпні у восьми населених пунктах, які межують із хвойними лісами, відбулися командно-штабні навчання щодо дій органів управління та сил місцевих ланок територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту при ліквідації надзвичайної ситуації, пов’язаної з пожежею в природній екосистемі та організації евакуації населення.

– Навчання організовувалися з урахуванням недоліків у системі підготовки до пожежонебезпечного періоду, які були виявлені під час минулорічних масштабних пожеж. Ми покращили координацію усіх залучених відомств, відпрацювали швидкість проходження інформації. Разом з цим цьогоріч було посилено контроль за виконанням плану заходів та інформування населення щодо відповідальності за спалювання рослинності у пожежонебезпечний період, – зазначив директор Департаменту з питань ЦЗ та ТО.

Всі наступні, після перших, навчання, за словами Олександра Чалого, відбулися майже без зауважень, всі практичні заходи були відпрацьовані.

– У кожному з населених пунктів було вчасно підтверджено через оперативного чергового про отримання сигналу, розгорнуто збірні евакуаційні пункти, перевірені списки евакуйованих осіб, організовано посадку на автотранспорт, визначено місця для розміщення населення, своєчасно оповіщено населення тощо, – зауважує він.

Окрім забезпечення готовності органів влади всіх рівнів, співробітників лісомисливських господарств, поліцейських та рятувальників до можливих надзвичайних ситуацій в природних екосистемах, голова Луганської облдержадміністрації Сергій Гайдай також ввів в дію заборону входу і в’їзду в хвойні лісові масиви протягом всього пожежонебезпечного періоду року.

Серед превентивних заходів – посилене патрулювання прилеглих до лісів ділянок у період пікових температур повітря та високої швидкості вітру.

– Найчастіше причиною загоряння в екосистемах є саме людський фактор, – зазначає Олександр Чалий. – Тож особлива увага цьогоріч приділяється так званим «паліям» сухої рослинності, які в гонитві за сумнівною ефективністю прибирання територій, наражають на небезпеку сусідів і навіть цілі населені пункти. Завдяки спільній роботі співробітників ДСНС та Національної поліції до адміністративної відповідальності за статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення по області було притягнуто 23 порушники.

І хоча в Кодексі України про адміністративні правопорушення збільшилися штрафи для паліїв – за самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, опалого листя, рослинності або її залишків наразі штраф сягає від 3060 грн до 6120 грн, а порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладання штрафу від 1530 грн до 4590 грн і на посадових осіб – від 4590 до 15300 грн, – це не лякає людей. Вони продовжують ретельно, за допомогою спалювання, «господарювати» на відкритих територіях, присадибних ділянках, поруч з лісними насадженнями, житловими будівлями.

За даними ГУ ДСНС у Луганській області, з початку поточного року пожежно-рятувальні підрозділи Головного управління ДСНС України у Луганській області 1013 разів виїжджали на пожежі сухої трави, очерету та сміття. Це, здебільшого, справа саме паліїв.

Виходить, статистику можна ще покращити – уберегти ліси, поля, майно, людські життя. Але для цього повинна запрацювати громадянська свідомість кожного мешканця Луганщини.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх