22 серпня 2021 року – за кілька днів до святкування 30-ї річниці проголошення Незалежності України – на Луганщині у тестовому режимі почала теле- та радіотрансляцію РТПС «Комишуваха», розташована поблизу лінії розмежування. Чим ця непересічна подія важлива для області та країни – розповідаємо далі

 

Євген КОМАРОВ

 

Уже восьмий рiк триває гiбридна вiйна Росiї проти нашої країни. Весь цей час мешканцi тимчасово окупованих територiй майже не мають доступу до українського теле- та радiопродукту. Ба більше, якiсний сигнал українських мовникiв наразi недоступний i на територiї, що пiдконтрольна Українi. Адже пiсля окупацiї частини Луганської областi бiльшiсть стратегiчних об’єктiв iнфраструктури телерадiомовлення, з яких мовили українськi та регiональнi телеканали, залишились на непiдконтрольнiй територiї. Ситуацiю iз ТВ-покриттям частково виправило будiвництво телевежi у с. Бахмутiвка Новоайдарського району. Радiус покриття цiєї вежi – 60 км, її сигнал сягає Луганська та iнших населених пунктiв на непiдконтрольнiй територiї. Але цього було недостатньо.

Для полiпшення ситуацiї Луганська облдержадмiнiстрацiя пiдготувала проєкт будiвництва радiотелевiзiйної передавальної станцiї в Комишувасi, який 22 серпня 2018 року Мiнрегiон визнав переможцем вiдкритого конкурсу серед проєктiв регiонального розвитку, що можуть реалiзовуватися за кошти державного бюджету, отримані вiд Європейського Союзу. Будiвництво радiотелевiзiйної передавальної станцiї «Комишуваха» було визначено як стратегiчно важливий для регiону проєкт серед 15 iнших, що подала облдержадмiнiстрацiя.

– Символiчно, що рiвно через три роки – 22 серпня 2021 року – станцiя почала свою роботу, – зазначила директорка Департаменту масових комунiкацiй ЛОДА Альбiна Кушелева. – I тепер забезпечуватиме українським контентом сотнi тисяч людей з обох бокiв лiнiї розмежування.

На будiвництво радiотелевiзiйної передавальної станцiї Кабiнет Мiнiстрiв видiлив 22,55 млн, але впродовж двох рокiв область не могла отримати цi кошти. Ситуацiю виправили за особистого сприяння вiцепрем'єр-мiнiстра України Олексiя Рєзнiкова: у травнi 2020 року грошi надiйшли на рахунок розробника проєкту – КП «Iнновацiйно-iнформацiйний центр». За цей час вартiсть проєкту зросла вдвiчi, але очiльник Луганщини Сергiй Гайдай прийняв рiшення дофiнансувати його. Тож додатково з обласного бюджету було видiлено 18,375 млн грн.

 

 

– Одне з перших питань, яке я доручив вирiшити одразу пiсля призначення на посаду, – посилення телевiзiйного сигналу на тимчасово окуповану територiю. Вкрай важливо, щоб жителi Луганщини по той бiк лiнiї розмежування нас регулярно чули, – акцентував голова обласної державної адмiнiстрацiї.

Вже у серпнi 2020 р. з переможцем вiдкритих торгiв – ТОВ «Шахтобурiння», був укладений договiр будiвельного генпiдряду.

Металоконструкцiю вежi, яка сама собою є унiкальною iнженерною розробкою заввишки 150 м і вагою майже 100 т, спроєктувала та виготовила вiдома турецька компанiя «Чепаш». Слiд зазначити, що вежа складається з 19 секцiй вагою вiд 1,5 до 14 т, якi зазвичай збирають за допомогою гелiкоптера.

– Однак на вiдстанi 8-9 км вiд лiнiї розмежування це неможливо. Тому довелосья розрiзати усi секцiї навпiл, щоб використовувати для монтажу повзунковi крани, – розповiв директор замовника будiвництва КП «Iнновацiйно-iнформацiйний центр» Дмитро Сурженко.

2 липня 2021 р. металоконструкцiя вежi була встановлена, а впродовж наступних двох мiсяцiв за всiма сучасними стандартами збудовано та оснащено апаратний комплекс РТПС «Комишуваха», здiйснено монтаж антенно-фiдерних пристроїв та проведено пусконалагоджувальнi роботи технологiчного радiотелевiзiйного обладнання.

22 серпня почесне право запустити трансляцiю з вишки було надане головi Луганської обласної державної адмiнiстрацiї Сергiю Гайдаю та командувачу операцiї Об’єднаних сил генерал-лейтенанту Олександру Павлюку.

– Ми будували не просто черговий об’єкт, а нашу перемогу в iнформацiйнiй вiйнi з агресором, – зазначив пiд час урочистостей Сергiй Гайдай.

 

 

Перед запуском вежi на нiй було встановлено найбiльший на Луганщинi прапор України розмiром 4 на 6 м.

– Сьогоднi вiдбулося пiдняття державного прапора у всiх регiонах України! Неймовiрно гарне пiдняття на найвищих, нових встановлених флагштоках. Проте особливим i особистим для мене є прапор, який пiднято на 150-метрову телевiзiйну вежу, збудовану в Луганськiй областi. Почують українськi канали та побачать український прапор на тимчасово окупованих територiях, – зазначив з цього приводу заступник мiнiстра розвитку громад та територiй Iван Лукеря.

Додамо, що дозволи на тимчасове мовлення з РТПС «Комишуваха» вже отримали АТ НСТУ (канали UA:Перший, UA:Донбас, UA:Культура), державний телеканал «Дiм», оператор багатоканальної телевежi ТОВ «Зеонбуд» (а це 32 найбiльш рейтинговi телеканали), телеканали «Перший Захiдний» та «2+2».

Крiм того, працюють всеукраїнськi радiостанцiї «УР-1», UA:Культура, «Армiя-ФМ», радiо «Промiнь», а також мiсцевi «49 паралель» та «Пульс». Радiосигнал повнiстю покриває тимчасово окуповану частину областi та сягає кордону з РФ.

Наразi розробляється оптимальна схема цифрового телевiзiйного мовлення. Згодом буде створено зони синхронного цифрового телевiзiйного мовлення з наявною РПТС «Бахмутiвка» у Щастинському районi.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх