Триває процес цифровізації медичної галузі. Нещодавно в Україні відбувся запуск електронних лікарняних. На повну силу у всіх медичних закладах система запрацює з 1 вересня. Це – значний крок у впровадженні режиму медицини «без паперу», сервіс, який одночасно полегшить життя як пацієнтам і лікарям, так і працедавцям і соцпрацівникам

 

Луганщина.ua

 

Поступове впровадження електронних листків непрацездатності почали в червні. Головними їхніми перевагами Юрій Стогнієв, директор Департаменту охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації, вважає швидкість документообігу та неможливість підробки.

– Електронна система буде захищена, програма пов’язуватиме підприємства та поліклініки. Лікарняні в електронному вигляді дуже швидко, безпосередньо передаватимуться працедавцю, – наголошує Юрій Стогнієв. – Водночам унеможливляться випадки, коли недобросовісні люди «купували» лікарняні. На жаль, такі факти мали місце за паперового документообігу лікарняних листів. Пацієнту не потрібно буде нести паперовий листок непрацездатності на роботу, а роботодавці зможуть бачити в електронному особистому кабінеті Пенсійного фонду всю інформацію про непрацездатність їх ніх робітників.

Що взагалі являє собою електронний листок непрацездатності, розповідає Галина Григоренко, заступниця медичного директора з експертизи тимчасової непрацездатності КНП «Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня», експертка управління охорони здоров’я Сєвєродонецької міської ВЦА за напрямом експертизи тимчасової непрацездатності:

– Е-лікарняний – це електронний документ, оформлений програмними засобами електронного реєстру листків непрацездатності. Він формується на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність і є підставою для звільнення від роботи, оплати перших 5 днів тимчасової непрацездатності та отримання виплат від фонду соціального страхування. Тобто він наділений тими ж функціями, що і паперовий варіант.

Як буде працювати система е-лікарняних, телеканалу СТВ пояснила Олена Ястремська, начальниця відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян ГУ Пенсійного фонду України в Луганській області:

– Заклад охорони здоров’я на підставі медичного висновку вносить до електронного реєстру листків непрацездатності інформацію про тимчасову непрацездатність та надсилає її до Пенсійного фонду. Лікар, що робить записи – відкриває чи закриває лікарняні, підписує їх власним цифровим підписом. При внесенні інформації до реєстру лікар повинен ввести до системи повне найменування підприємства та його податковий номер. Формує реєстр електронних листків непрацездатності Пенсійний фонд. Він же є і власником цих даних.

Далі, за словами фахівця ПФУ, лікарняному листку присвоюється унікальний номер, і з того моменту лікарняний офіційно існує і є доступним для Фонду соціального страхування, працедавця.

Останній, як і сам пацієнт, можуть зробити витяг з реєстру лікарняних як в електронному вигляді, так і роздрукувати його копію в електронному кабінеті на сайті ПФУ.

До речі, страхувальники, тобто працедавці, можуть бачити електронні листки непрацездатності в електронному реєстрі лише за період працевлаштування людини на цьому підприємстві, установі, організації.

Звичайно, виплати за період тимчасової непрацездатності за лікарняним листком, як і раніше, нараховуються лише застрахованим особам. До цієї категорії, за роз’ясненнями Людмили Красовської, завідувачки сектору перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності Управління Фонду соціального страхування України у Луганській області, належать особи, що підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню та сплачують внески у встановленому законом порядку.

– Про відкриття лікарняного застрахована особа може повідомити працедавця навіть телефоном, роздруковувати та нести листок тимчасової непрацездатності на місце роботи тепер не потрібно, – додає вона. – До того ж людина може отримати на телефон смс-повідомлення, якщо надала про це дозвіл ПФУ. В такому разі, щойно лікар зробить запис в електронній системі охорони здоров’я, пацієнт отримає смс з номером медичного висновку про тимчасову непрацездатність. А коли в електронному реєстрі листків непрацездатності автоматично буде сформовано е-лікарняний, пацієнт отримає друге смс щодо створеного електронного листка непрацездатності.

З 1 вересня використання е-лікарняних стане обов’язковим для всіх установ охорони здоров’я, а до цього часу діятиме перехідний період, коли медзаклади ще можуть надавати пацієнтам листки тимчасової непрацездатності в паперовій формі.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх