Рiк тому Тристороння контактна група прийняла рiшення, згiдно з яким з 00:01 27 липня 2020 року на Донбасi було запроваджено «режим повного та всеосяжного припинення вогню». Крихка тиша протрималася не так довго, як хотiлося б: наприкiнцi 2020-го на фронтi знов почалося загострення. Зважаючи на це, встановлене перемир’я критикують та вважають зiрваним. Втiм, говорити, що досягнутi домовленостi – марнi, теж помилково

 

Ганна СИМОНОВА

 

Буквально за кiлька тижнiв до встановленого «режиму тишi» з прифронтової Попасної пустили потяг до столицi. Це перший за роки вiйни випадок, коли командування ООС дозволило курсувати пасажирському залізничному транспорту дальнього прямування  в населеному пунктi, який розташований всього за кiлька кiлометрiв вiд лiнiї фронту.

Тодi багато хто називав таке рiшення необачним та висловлював занепокоєння можливими обстрiлами рухомого складу «двадцятки». Пройшов рiк: маршрут прижився, жителi прифронтової зони звикли до комфортних подорожей, i сам факт наявностi такого потягу вже не викликає питань. Чи було б це можливим без домовленостей про припинення вогню – питання дискусiйне.

Безпечнiше, стабiльнiше почувають себе i мешканцi мiста. Хоч поступово, але життя в Попаснiй оживає.

– В 2014-2015 роках у нас вiдбувались жахливi подiї, мiсто спорожнiло, але тепер багато хто повернувся. Я працюю в галузi культури i бачу, як люди скучили за мирним, довоєнним життям. Як їм хочеться пiсля всього пережитого свята, руху, видовищних подiй, – каже жителька мiста Тетяна Кацина. – I останнiй рiк, незважаючи на карантиннi обмеження, ми маємо можливiсть рiзноманiтити культурне дозвiлля мiстян. Буквально нещодавно зусиллями колективу органiзували масштабне святкування рiчницi визволення Попасної. Разом з тим i саме мiсто стає красивiшим, чистiшим, яскравiшим.

Посильний внесок у вiдродження Попасної роблять мiжнароднi органiзацiї, якi теж охочiше вiдправляють своїх представникiв на прифронтову територiю.

– Обстрiли мiста були давно. З досвiду своєї роботи можу сказати, що активно починають залучатися гуманiтарнi органiзацiї, охоче заходять на нашу територiю, ми з ними реалiзуємо велику кiлькiсть спiльних проєктiв. Думаю, якщо б у нас тут було неспокiйно, така значна кiлькiсть органiзацiй не стала б до нас звертатися, – зазначає попаснянин, спiвробiтник Сєвєродонецької РДА Сергiй Андрiйчук.

Схожу тенденцiю констатує голова Луганської облдержадмiнiстрацiї Сергiй Гайдай. Вiн зауважує, що, серед іншого, й минулорiчний прорив у Мiнському процесi дозволив змiнити акценти мiжнародних партнерiв: донори розумiють, що вкладати в Луганщину стало безпечнiше.

– Ранiше ризики були колосальнi, зараз країни-iнвестори йдуть, не боячись втратити грошi, – наголошує вiн.

Найбiльш промовистий приклад – це договiр про кредит у 70 млн євро на реконструкцiю Попаснянскього водоканалу, який укладено з урядом Францiї. Разом з тим рiшення про припинення вогню стало каталiзатором i для iнших процесiв на лiнiї розмежування.

– Нам вдалося поновити гуманiтарне розмiнування територiй, наблизитися до вiдкриття двох додаткових КПВВ, зокрема, надсучасного в Щастi, та модернiзацiї єдиного в двох областях постiйно дiючого – в Станицi Луганськiй, – зазначає голова облдержадмiнiстрацiї.

У той час, коли в область почали iнвестувати величезнi кошти, додає голова обласної державної адмiнiстрацiї, ворог пiдступно намагається зiрвати домовленостi. Так, лише за добу, яка передує нашiй розмовi, ворог поранив чотирьох українських вiйськових. Всього ж за час дiї режиму припинення вогню з 27 липня 2020 року до 27 липня 2021 року зафiксовано 1995 обстрiлiв, загинуло 45 військовослужбовців та 163 – отримали поранення.

Цi цифри в Офiсi Президента порiвнюють з попереднiм вiдрiзком – з 27 липня 2019 року до 26 липня 2020 року – коли НЗФ 4257 разiв здiйснювали обстрiли, 88 украïнських вiйськовослужбовцiв загинуло, а ще 494 – отримали поранення.

Якщо спиратися на цi данi, стає зрозумiло, що кiлькiсть обстрiлiв i загиблих серед українських вiйськових зменшилася вдвiчi. А кожне збережене життя – це вже досягнення, тож домовленостi не є марними. Та все ж таки це не та планка, яку ставить перед собою керiвництво країни.

За словами прессекретаря Президента Сергiя Никифорова, Володимир Зеленський прагне, аби якнайшвидше у щоденних зведеннях з фронту були данi про вiдсутнiсть обстрiлiв, загиблих i поранених:

– Президент зi свого боку робить для цього все можливе. Вiн неодноразово повторював, що готовий зустрiчатись i в Нормандському форматi, i вiч-на-вiч з росiйським президентом, щоб раз i назавжди припинити стрiлянину на сходi України. На жаль, вочевидь, у Кремлi цiлi трошки iншi. Однак саме мир залишається головним прiоритетом Президента України.

Працюють на своєму полi вiдповiдальностi й українськi дипломати, а вiдповiднi умови для цiєї роботи з дня у день їм забезпечують українськi вiйськовi. Саме завдячуючи їм Украïна заробила за цей рiк репутацiю вiдповiдальноï держави, що виконує своï домовленостi, незважаючи на провокацiї ворога.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх