Минулий рiк для Департаменту мiжнародної технiчної допомоги, iнновацiйного розвитку та зовнiшнiх зносин Луганської облдержадмiнiстрацiї видався багатим на активностi. Серед реалiзованих та розпочатих у 2020 роцi – проєкти з промоцiї територiй та мiсцевих товаровиробникiв, розвитку освiти, вирiшення житлових проблем ВПО, якостi надання адмiнпослуг та багато iншого. Детальнiше про них розповiли начальники профiльних управлiнь Департаменту – Валентина Колесник i Михайло Снопенко
Евелiна БОГДАНОВА
– Якщо говорити в цiлому про 2020-й, якi досягнення Департаменту ви назвали б ключовими?
– Робота Департаменту ведеться за великою кiлькiстю напрямiв, i в кожному з них є значнi здобутки. Вiрнiше було б розповiсти про кожний окремо.
– Тодi розкажiть, будь ласка, про спiвпрацю Департаменту з громадами та мiсцевими органiзацiями. Якi ставляться прiоритети?
– Ми пiдтримуємо будь-якi iдеї, якi громади вважають для себе важливими.
Наприклад, минулорiч у 7 громадах було реалiзовано проєкт «Вироблено на Луганщинi. Луганщина Моя», основною метою якого стала популяризацiя товарiв Луганщини, покращення бiзнес-клiмату, промоцiя мiсцевих виробникiв, започаткування партнерств, кооперацiя виробникiв з торговими мережами, просування бренду. Як наслідок, вигодоотримувачами проєкту стали понад 130 пiдприємств Луганщини та мiсцеве населення.
У Золотому у 2020 роцi було реалiзовано проєкт «Safe school на базi Золотiвської багатопрофiльної гiмназiї» – було органiзовано комплекс заходiв безпеки в навчальному закладi.
У спiвпрацi з громадськими органiзацiями, за сприяння Департаменту, реалiзовано промоцiйний проєкт «Brand strategy starts in childhood» у Маркiвськiй, Кремiнськiй, Бiлокуракинськiй та Гiрськiй громадах.
Проведено конкурс художньої творчостi «Тварини-символи Луганщини» з метою популяризацiї областi через твори мистецтва. У конкурсi взяли участь понад 1200 охочих з усiх районiв Луганської областi. Першi 100 учасникiв та 14 переможцiв у 5 номiнацiях отримали брендованi подарунки. Потiм твори учасникiв конкурсу стали експозицiєю однойменної виставки в будiвлi облдержадмiнiстрацiї.
– Цiкавим є проєкт зi створення заправки для електромобiлiв в Кремiннiй. Розкажіть про нього.
– Так, вiн розроблявся у партнерствi з Кремiнською мiськрадою та ГО «Кремiнський центр регiонального розвитку «Наша громада» й став переможцем конкурсу малих грантiв у межах Компоненту «Мiсцеве самоврядування та реформа з децентралiзацiї влади» Програми ООН iз вiдновлення та розбудови миру.
На цей час триває процес пiдключення обладнання першої в областi мунiципальної АЗС для електромобiлiв. Скоро проєкт буде завершено.
– Серед прикладiв спiвпрацi – створення брендiв громад. Що вже встигли зробити в цьому напрямі?
– Дiйсно, Департамент активно спiвпрацює з пiлотним проєктом ПРООН та компанiєю Brandville щодо створення маркетингових стратегiй та брендiв територiальних громад. Створено вже 7 брендiв, 6 брендiв знаходяться в розробцi на рiзних етапах.
Детальнiше з уже створеними брендбуками громад можна ознайомитися на сайтi
http://brand.lg.ua. Там є вся необхiдна iнформацiя для зацiкавлених.
– У кiнцi грудня 2020 року на Луганщинi створили IТ-кластер. Що це за проєкт?
– Його створено за пiдтримки проєкту USAID «Економiчна пiдтримка Схiдної України». Меморандум про спiвпрацю та партнерство у Сєвєродонецьку пiдписали представники 8 мiсцевих IТ-компанiй та 2 навчальних закладiв.
Це допоможе просувати, власне, сферу IТ в регiонi: використовувати досвiд, iдеї та можливостi пiдписантiв, а в майбутньому – модернiзувати нашi традицiйнi галузi: хiмiчну, машинобудiвну та проєктування.
12 березня мiж Луганською облдержадмiнiстрацiєю, СНУ iм. В. Даля та Iнновацiйною екосистемою Sikorsky Challenge КПI iм. I. Сiкорського пiдписано ще один меморандум – щодо пiдтримки Iнновацiйного кластеру Луганської областi. За його реалiзацiї будуть створенi певнi умови для розвитку мiста в цьому напрямі.
– Наступним сектором роботи Департаменту є розвиток мiжрегiонального спiвробiтництва. Яким став для цiєї сфери 2020-й?
– Департамент долучився до Програми партнерства та обмiну мiж мiстами, започатковану USAID. Для реалiзацiї iнiцiативи було обрано 4 мiста Луганської областi: Сєвєродонецьк, Рубiжне, Кремiнна та Попасна. Закордонними партнерами стали Нiдерланди, Польща та Нiмеччина.
У серпнi 2020 вiдбувся перший Форум, де учасники мали змогу представити свiй потенцiал. Протягом листопада-лютого вiдбулись онлайн-засiдання щодо покращення мунiципального стратегiчного планування та кращого гендерного планування бюджету, посилення участi молодi у мiсцевому управлiннi та покращення та iнституцiоналiзацiї процесiв участi мешканцiв з використання iнструментiв розумного мiста.
За результатами проведення заходiв вже пiдписано два меморандуми про спiвпрацю: мiж Вiнтерсвейком, Попасною та Рубiжним, а також мiж Енсхеде та Сєвєродонецьком.
Луганська область також пiдтримує мiжрегiональнi зв’язки iз Грузiєю. Вже у квiтнi цього року планується перепiдписання угоди мiж Луганською ОДА та Адмiнiстрацiєю Квемо-Картлiйського краю про довгострокове спiвробiтництво. У межах Угоди плануємо розвивати спiвробiтництво у галузi науки, технiки, культури, освiти, туризму, сiльського господарства тощо.
– Якi здобутки у сферi мiжнародної технiчної допомоги?
– Наше завдання – максимальна координацiя роботи мiжнародних партнерiв в областi, пошук точок дотику, створення ефективних партнерств та залучення додаткових проєктiв. Це стосується COVID-19, масштабних лiсових пожеж у Луганськiй областi, потреби у вiдновленнi соцiальної та економiчної iнфраструктури тощо.
З метою протидiї COVID-19 Департамент забезпечив оперативний збiр потреб медичних та соцiальних установ та координацiю обмiну iнформацiєю з мiжнародними органiзацiями, якi працюють в областi.
Пiд час масштабних лiсових пожеж ми iнформували мiжнароднi органiзацiї для закриття першочергових гуманiтарних питань, а зараз спiльно з проєктом USAID «Економiчне вiдновлення Схiдної України» та залученими експертами проводимо аналiз екологiчних та економiчних наслiдкiв лiсових пожеж й розробляємо рекомендацiї щодо вiдновлення екосистеми. Буде надана допомога для пiдготовки важливих документiв – оцiнки впливу на довкiлля.
Крiм цього, постiйно ведуться перемовини щодо грантової пiдтримки лiсових господарств для оновлення матерiально-технiчної бази та озеленення постраждалих населених пунктiв.
– Якi ще соцiально важливi проєкти МТД вдалося розпочати минулого року?
– За пiдтримки Департаменту вперше в область залучено великий 5-рiчний європейський проєкт, що отримує кошти в межпх найбiльшої європейської програми «Горизонт-2020» з фiнансування науки та iнновацiй.
Серед європейських мiст, де буде реалiзовуватись проєкт із впровадження новiтнiх енергетичних технологiй: Дiжон (Францiя), Турку (Фiнляндiя), Брюссель (Бельгiя), Сарагоса (Iспанiя), Ботошанi (Румунiя), Птолемайда (Грецiя), Габрово (Болгарiя) i Сєвєродонецьк (Україна).
Технiчна допомога проєкту зосереджена на декарбонiзацiї електричної мережi та централiзованих систем опалення/охолодження, пiдтримцi перехiдних процесiв у обраних регiонах, якi використовують викопнi копалини, та розвиток вiдновлюваних енергетичних джерел.
У межах Програми ООН iз вiдновлення та розбудови миру, за пiдтримки Уряду Канади впроваджується проєкт «Мобiльнi ЦНАП для постраждалого вiд конфлiкту населення схiдної України», в межах якого 5 громад Луганської областi (Сєвєродонецьк, Попасна, Станиця Луганська, Новоайдар та Золоте) отримають мобiльнi ЦНАП. Вартiсть одного такого авто – близько 190 тис. дол. США.
Транспортний засiб, обладнаний для забезпечення роботи не менше трьох адмiнiстраторiв та трьох вiдвiдувачiв одночасно, дозволить надавати адмiнпослуги, юридичну допомогу та iнформацiйнi послуги у вiддалених населених пунктах.
– Вiдомо, що на Луганщинi наразi дiє проєкт, що допомагає переселенцям отримати соцiальне житло та полiпшити умови в закладах освiти. На якiй стадiї вiн зараз?
– Це проєкт Українського фонду соцiальних iнвестицiй «Сприяння розвитку соцiальної iнфраструктури УФСI VI». На цей час проходять будiвельнi роботи та поточний ремонт. В Сєвєродонецьку – у 19 квартирах для тимчасового проживання ВПО; в Новоайдарi – в 12 квартирах для тимчасового проживання ВПО та капремонт будiвлi ДНЗ «Сонечко». Вже завершено капремонт у КДНЗ (ясла-садок) комбiнованого типу №11 «Свiтлячок» у Сєвєродонецьку та покращено умови надання послуг шкiльної освiти ЗОШ № 3 у м. Кремiнна. Також для тимчасового проживання ВПО в м. Кремiнна передано в користування 4 вiдремонтованi квартири (3 двокiмнатнi та 1 однокiмнатна).
– Департамент долучився до долi Бельгiйського спадку Лисичанська. Розкажiть про це.
– У минулому роцi було створено робочу групу з питань вiдновлення будiвлi Бельгiйської спадщини у
м. Лисичанську з метою її реновацiї в сучасний культурний та молодiжний центр. Досягнуто домовленостi з Представництвом ЄС щодо фiнансової допомоги для виготовлення проєктної документацiї.
Для обмеження вiльного доступу до будiвлi наразi встановлено паркан. Найближчим часом планується закриття фасаду будiвлi банером з фотореалiстичним зображенням.
Ми продовжуємо опiкуватися долею цього iсторично-культурного комплексу, навiть проводили опитування щодо змiни цiльового призначення будiвлi. Наразi є багато iдей, але це вже наступний етап.